ישראל פולס

האם ניר חפץ יהיה ה"אס" של המשטרה?

p
המחבר
בקצרה
ניר חפץ, עד המדינה השלישי נגד ראש הממשלה, הוא המסוכן ביותר ואמור לפתוח תיבת פנדורה משפחתית שתסבך את נתניהו לא רק בהיבטים פליליים. הפרדוקס הוא שככל שמצבו המשפטי של ראש הממשלה מחריף, כך הוא מתחזק בסקרים.

המרחק בין אולם הכנסים העמוס ב-18 אלף צירי איפא"ק מריעים לבנימין נתניהו בוושינגטון לבין חדרי החקירות הדחוסים של יחידת להב 433 בלוד מעולם לא היה רב יותר.

בוושינגטון נפגש השבוע בנימין נתניהו עם הנשיא דונלד טראמפ [5 במארס] ולאחר מכן, בנאומו בוועידת איפא"ק השנתית, נתן את השואו הקבוע שלו וסחף את עשרות אלפי הצירים לסערות תכופות של מחיאות כפיים. באותו זמן ממש הלכה ונסגרה במרכז העצבים של יחידת החקירות של משטרת ישראל טבעת עדי המדינה סביב ראש הממשלה. נכון לעכשיו, שלושה מהאנשים הקרובים ביותר לנתניהו חתמו עם המשטרה והפרקליטות על הסכמים במסגרתם יעידו נגד הבוס לשעבר תמורת הקלות בדין לעצמם. אירוע בסדר הגודל הזה מעולם לא קרה בישראל. החותם השלישי והאחרון, ניר חפץ, מי שהיה ראש אגף ההסברה והדובר של נתניהו ואחר כך דובר משפחת נתניהו והמקורב האולטימטיבי לראש הממשלה ומשפחתו, הוא הססגוני והמסוכן משני קודמיו (ראש הסגל ארי הרו ומנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר).

חפץ קיבל תמורת עדותו, שעל פרטיה הוטל צו איסור פרסום, חסינות מלאה. הוא לא יואשם, לא יורשע, לא יישב בבית הסוהר ולא ישלם קנס. זוהי הראיה הברורה ביותר לכך שחפץ הוא ה"אס" בחפיסת הקלפים המתעצמת בידיו של מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך. חפץ אמור להיות הגיים צ'יינג'ר הסופי, מי שישלים את הפאזל וידביק את חלקיו השונים זה לזה. הוא אמור להעיד ימים ארוכים במתקן ממשלתי מבודד.

נכון לעכשיו, ההערכה המפוכחת היא כי נתניהו לא יוכל לשרוד את התיקים המתגבהים כנגדו. אם אכן תיק 4000 מתבצר כתיק שוחד, החדשות עבור נתניהו רעות יותר מכפי שהעלה על דעתו אי פעם: רבים הסיכויים שהוא ילך בעקבות קודמו וירצה מאסר בפועל ובכך יהיה ראש הממשלה הישראלי השני שחובש את ספסלי בית האסורים. כל מה שנשאר לברר זה לוח הזמנים. ועל זה בדיוק עובד נתניהו.

אבל לא הכל שחור מבחינת נתניהו. הפרדוקס הוא שככל שמצבו המשפטי מחריף, כך הוא מתחזק בסקרים. כל חקירה או עד מדינה חדש מוסיפים לו מנדטים. הסקרים האחרונים מציירים תמונה מדהימה בה לראשונה מאז בחירות 2015 שומר נתניהו על עוצמתו ומקבל 29 מנדטים (בבחירות סחף 30).

ראש הממשלה מצליח לשמור על תוחלת חייו הפוליטיים בזכות העובדה שהצליח לייצר בקרב תומכי הימין בישראל משוואה לפיה כל מי שמתנגד להמשך שלטונו הוא איש שמאל. למרות שהחקירות מתנהלות על ידי אנשי אמונו שמונו לתפקידיהם על ידו (מפכ"ל המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה), הצליח נתניהו לפמפם לתודעתם של הליכודניקים כי החקירות הן רדיפה פוליטית וניסיון הפיכה של השמאל והתקשורת נגד "ראש ממשלה מכהן".

המסר הזה של נתניהו רצוף בפייק ניוז ומניפולציות, אבל עובד. בכירי הליכוד מצידם נשמרים מלבקר אותו, מחשש לנקמת הבוס. וכך, הימין בישראל מתאחד סביב נתניהו ויוצא להגנתו. האמון הציבורי בזרועות האכיפה ובתקשורת נמצא בשפל, כשגם מערכת המשפט מאבדת במהירות את יוקרתה. לתופעות הללו יש השלכות על נחישותו של היועמ"ש מנדלבליט, מי שהיה מזכיר הממשלה של נתניהו. זו הסיבה שגורמת למנדלבליט לאשר את החתמתם של עדי מדינה רבים כל כך נגד ראש הממשלה. הוא רוצה ללכת על בטוח. הוא אכן הולך על בטוח, אבל לאט.

חפץ אמור לפתוח תיבת פנדורה משפחתית ולסבך את נתניהו לא רק בהיבטים הפליליים של תיקי 1000, 2000 ו-4000, אלא גם בעניינים נוספים. לא בטוח שיהיו להם השלכות פליליות, אבל על פי דברים שסיפר למקורביו לאחרונה חפץ עשוי לספר למשטרה על המעורבות הדרמטית של בני משפחתו של נתניהו בקבלת החלטות בתחומים ביטחוניים ורגישים. לתקשורת דלפה כבר העובדה כי חפץ טוען שנתניהו הוא שבוי בידיהם של רעייתו שרה ובנו יאיר, וכי בהשפעתם הוא קיבל כמה החלטות שסיכנו את ביטחון המדינה, בניגוד להמלצות גורמי הביטחון בצה"ל, במוסד ובשב"כ.

ההערכה היא כי מדובר במשבר המגנומטרים שפרץ מול ירדן והפלסטינים על הר הבית בעקבות פיגוע בו נרצחו שלושה שוטרי מג"ב בכניסה למתחם הקדוש בידי ערבים ישראלים ביולי האחרון [2017]. נתניהו ניסה להוביל אז קו נוקשה בניגוד להמלצות ונאלץ בסופו של דבר לרדת מהעץ ולהיכנע לדרישות הירדנים והפלסטינים. בנוסף, קיבל ללשכתו את המאבטח הישראלי שירה למוות בשני ירדנים בבירת ירדן, שוחח בטלפון עם השגרירה והפיץ את התמונה והשיחה ברשתות החברתיות. זו הייתה שגיאה פטאלית שהעמיקה מאוד את המשבר שפרץ מול ירדן ואת זעמו של המלך עבדאללה. האירוע גרם לכך שירדן התעקשה על החלפת השגרירה והיחסים לא חודשו במתכונתם המלאה חודשים ארוכים.

חתימתו של חפץ על הסכם עד מדינה הגבירה מאוד את התחושה כי עידן נתניהו תם וזמנו אוזל. לראשונה, גם גורמים בכירים בפרקליטות המדינה ובסביבתו של היועץ המשפטי לממשלה סבורים כך, והפרשנים המשפטיים מדווחים על "יישור קו" בקרב גורמי רשויות האכיפה בנושא.

היחיד שלא משלים עם גורלו הוא נתניהו עצמו. בזמן שהמאמר הזה נכתב הוא מתלבט האם לקחת את ישראל לבחירות מוקדמות ביוני הקרוב. אם אכן ילך לבחירות, מקווה נתניהו לחזור מהן מחוזק. הוא ינופף בתוצאות הבחירות מול היועץ המשפטי לממשלה כהוכחה לכך שזהו רצון העם, למרות החקירות, הפרסומים ועדי המדינה.

מבחינה חוקית, החקירות לא אמורות להיות מושפעות מבחירות, אבל נתניהו יודע שהאווירה הציבורית שהוא מלהיט בחודשים האחרונים תקשה מאוד על היועץ המשפטי לממשלה לקבל החלטה. בינתיים, הוא ממשיך לשסות את מקורביו בהתקפות על גורמי האכיפה ומערכת שלטון החוק. נתניהו לא נרתע מעימות, חותר למגע ומגביה את גובה הלהבות בהתמדה. הרושם שנוצר הוא כי ראש הממשלה מתכוון להילחם עד הסוף ואם יהיה צורך גם לשרוף את המועדון על יושביו. נתניהו יודע שלא על כסאו הוא נלחם עכשיו, אלא על חירותו.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: prison, avichai mandelblit, yair netanyahu, bribery, nir hefetz, sara netanyahu, abdullah ii, benjamin netanyahu

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept