המשימה הדחופה של גבאי: שיקום האמון מול בכירי מפלגתו

אחרי סאגת הקדמת הבחירות, זו תקופת מבחן קריטית לאבי גבאי במפלגת העבודה. הוא יודע שהח"כים לא יפעלו באמת להדיחו, אבל מבין שימי החסד שלו תמו. כדי להמשיך לעמוד בראשה הוא חייב לשקם את יחסיו עם בכיריה, אחרת יתעורר בלי מפלגה.

al-monitor .

נושאים מכוסים

benjamin netanyahu, knesset, israeli politics, likud, labor party, avi gabbay

מרץ 21, 2018

ביום שלישי אחר הצהריים [20 במארס] התכנסו בבית מפלגת העבודה, לבקשת היו"ר אבי גבאי, כמה מבכירי המפלגה לשעבר כמו אופיר פינס ובייגה שוחט. גבאי, שנקלע בשבועות האחרונים לסחרור שהחל עם הקריסה בסקרים והמשיך במשבר אמון מתגלגל בינו לבין חברי סיעתו סביב סוגיית הקדמת הבחירות, ביקש להתייעץ עם השרים הוותיקים.

איש מהנוכחים לא האשים את גבאי במצב המדכדך, להפך. הוא זכה לגיבוי ואמפתיה. בכל זאת מדובר באנשים מנוסים מספיק כדי להבין שבמצב כה קשה מוראלית וציבורית, אין טעם לפגוע בו יותר. 

הנוכחים התרשמו שגבאי בא בלב שלם ובנפש חפצה להקשיב להם, לאחר שהבין שניצחונו המסחרר בקיץ האחרון [2017] לא היה ערובה להמשך. ייתכן אף שהאופוריה של מי שבתוך פחות משנה בא וכבש ראשות מפלגה, שעד אז לא היה אפילו חבר בה, וכהרף עין נסק בסקרים ל-22 מנדטים, היא שזרעה את זרעי הפורענות שבאה כעת.

גבאי הרי ניסה מיד לחסל את העסקונה המפלגתית, התעלם מבקשות פעילי מפלגה ותיקים לארגן עבורו כנסים, והסביר להם כי הוא בא להתנחל בלבבות הליכודניקים כל הדרך אל ראשות הממשלה. אבל האסטרטגיה שלו קרסה והבריחה מצביעים בהמוניהם ליאיר לפיד; בעוד לפיד הפך לפי הסקרים ליריבו העיקרי של נתניהו על ראשות הממשלה, גבאי הפך למנהיג מפלגה בדיכאון.

סביר להניח שגבאי לא היה משחית את זמנו על ותיקי המפלגה ויוצא לעוד כנס במעוזי הליכוד אילו היה חזק בסקרים, אבל בנקודת השפל בה הוא נמצא בתוך מפלגתו גבאי זקוק לכל כתף והושטת יד. המפגש באמצעותו גבאי ביקש את עצת בכירי המפלגה לשעבר נראה כחלק מקו אסטרטגי חדש שנועד להחזיר אליו את האלקטורט שנמלט ואת מי שעוד עשוי לעזוב למרצ המתרעננת בראשות (כנראה) תמר זנדברג או למפלגה החדשה של אורלי לוי-אבקסיס. המשמעות היא שגבאי צריך כעת להיאבק בכמה חזיתות פנימיות בתוך מפלגתו ובתוך מחנה השמאל-מרכז כדי לחזור ולהיות רלוונטי כמועמד לראשות הממשלה. האם זה אפשרי בכלל? האם איבוד אמון הציבור בו הוא הפיך?

בפגישה ביום שלישי הבטיחו לו השרים לשעבר לעמוד לצדו והעלו רעיונות, אך גם להם ברור שבסופו של דבר חובת ההוכחה היא על גבאי בלבד. פינס, למשל, הציע לגבאי להקים צוות ביטחוני שיפעל לצדו ויכלול דמויות כמו האלופים לשעבר עמירם לוין ויום טוב סמיה ואת חבר הכנסת עומר בר לב, אלוף משנה במילואים ומפקדה בעבר של סיירת מטכ"ל. המטרה היא לשדר לציבור שיש לידו נבחרת ביטחונית, מה שעשוי אולי לכפר על חוסר ניסיונו המוחלט בתחום. "בפוליטיקה הכל פתוח ויכול להתהפך, ויש לאבי גבאי כישורים ויכולות לקנות מחדש את אמון הציבור", אומר פינס לאל-מוניטור.

הסיבות להתרסקותו המהירה של גבאי כבר נדונו לעייפה. הן טמונות במחשבה מוטעית כי ליכודניקים רבים יינטשו את נתניהו וינהרו אל גבאי כי יחושו אליו קרבה כמי שבא מתוכם – מזרחי שגדל במעברה ומצליחן. לא רק שזה לא התרחש, אלא שהחקירות בהן מסובך ראש הממשלה הוכיחו בדיוק את ההפך. הליכודניקים נצמדים בכל כוחם למפלגה ולמנהיג, וגבאי כמו שאומרים נותר קירח מכאן ומכאן.

לא פחות חמור הוא משבר האמון בין גבאי לרבים מחברי סיעתו. בשיא סערת הקדמת הבחירות גבאי היה בוושינגטון, כשחזר גילה את עוצמת הכאוס הפנימי בתוך מפלגתו שהתבטא בהעדר קו הסברתי אחיד. במפלגה דיברו בכמה קולות בתקשורת – ההפך הגמור ממשמעת קמפיין. אין זה סוד שלא מעט חברי כנסת בעבודה נבהלו מהאפשרות של הקדמת הבחירות כיוון שרובם לא יחזרו לכנסת לאור מצב המפלגה בסקרים.

הלגלוג של ראש הממשלה נתניהו על האופוזיציה ש"פחדה מבחירות" היה נכון והגחיך אותה בעיני הציבור. גם הכותרת הראשית בעיתון "הארץ" לפיה חברי כנסת בעבודה התאחדו נגדו [נגד גבאי] וטרפדו את הקדמת הבחירות לא הוסיפה לו בריאות [17 במארס]. הידיעה חוללה קרב פנימי נוסף בתוך המפלגה, מעין מלחמת גרסאות, והגבירה את תחושת הבידוד והחשדנות של גבאי באלה הסובבים אותו. התחושה הזאת אף הוסיפה והתגברה כשהחלו לצוץ דיבורים על מהלך להדחתו.

יכול להיות שגרסתו של גבאי לפיה הוא היה החלטתי בנוגע לתמיכתו בהקדמת הבחירות ליוני, כפי שמנהיג מפלגת אופוזיציה אמור לעשות, אפילו אם זה משרת גם את נתניהו, היא נכונה. אבל בשורה התחתונה אין זה משנה. הציבור כבר התרשם שמפלגת העבודה ברחה כל עוד נפשה בה מבחירות. גבאי מתהלך עכשיו על פני מים סוערים, זו תקופת מבחן קריטית עבורו.

מצד אחד הוא יודע שחברי הסיעה לא יפעלו באמת להדחתו, איש מהם לא ירצה להיראות כחתרן ועסקן. פוטש גם אינו פשוט מבחינה פרוצדורלית. מצד שני ימי החסד שלו במפלגה תמו. חברי כנסת כמו איתן כבל צוטטו בתקשורת כחרדים להמשך קיומה של המפלגה תחתיו. גבאי בחר לתקוף בחזרה, ובראיון ל"פגוש את העיתונות" הזהיר כי מי שלא יתיישר ימצא את עצמו מחוץ לכנסת הבאה.

גבאי מאמין שאת כוחו הוא שאב ממתפקדי העבודה ולא מהח"כים. זה אמנם נכון, אבל כדי להמשיך לעמוד בראשה הוא חייב לשקם את יחסיו עם בכיריה, אחרת הוא יתעורר בלי מפלגה.

בינתיים, למרות המשבר הפנימי במפלגה גבאי מוכיח עמידות. זו תכונה חיונית לפוליטיקאי במצבו. בשיחה עם אל-מוניטור השבוע הוא נשמע בטוח מאוד ביכולתו להפוך את הקערה על פיה. "אני מרגיש סנטימנט חיובי רגשי כלפיי מהציבור, וזה הולך ומתגבר", הוא אמר, "טעיתי שלא הבנתי את החשיבות של מפגשים עם פעילי המפלגה כי התמקדתי בהבאת קהלים חדשים. את זה אני מתקן. אני זורע עכשיו את הזרעים ובסוף אקצור את הפירות".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020