ישראל פולס

חוק הסיפוח: נתניהו לא צפה את תגובתו החריפה של טראמפ

p
המחבר
בקצרה
נתניהו העריך שדברים שאמר בישיבת סיעה סגורה לשם תחזוקה קואליציונית יתקבלו בסלחנות בבית הלבן האוהד אותו, אך שכח שהנשיא טראמפ הוא איש בלתי צפוי ולא מפוענח עד תום, הואשם בשקר ונאלץ לסגת מאמירותיו.

כשנכנס בנימין נתניהו אל חדר סיעת הליכוד בכנסת ביום שני האחרון [12 בפברואר], המתינו לו בפנים כעניין שבשגרה פעילי ליכוד. הפעם הוא הקפיד להתעכב ליד כל אחד מהם יותר מבדרך כלל. בפתחו של שבוע גורלי עבורו, לקראת פרסום המלצות המשטרה בעניין חקירותיו, חשוב היה לנתניהו לתחזק את מעגל תומכיו בתוך המפלגה.

דקות מעטות לאחר מכן, התבקשו העיתונאים וצוותי הצילום לעזוב את החדר. אז הפתיע נתניהו את חברי הסיעה, כשסיפר להם כי הוא מנהל מגעים עם הממשל האמריקאי בנושא החלת ריבונות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון. "אני יכול לומר לכם שזה זמן אני מנהל שיח מול האמריקאים" שיתף אותם נתניהו במידע המרעיש, והסביר כי כל מהלך חייב להתבצע בתיאום עם האמריקאים, "שהקשר איתם הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל וגם להתיישבות".

דברי נתניהו בסיעה נועדו להסביר מדוע הוא בולם הצעות חוק להחלת הריבונות של חברי הכנסת יואב קיש מהליכוד ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שהיו אמורות לעלות לדיון יום קודם לכן בוועדת השרים לחקיקה. אמנם הצעות חוק אלו הן ברוח החלטת מרכז הליכוד מה-31 בדצמבר [2017], שהצביע פה אחד בעד סיפוח יהודה ושומרון, אך נתניהו הבין מיד שמדובר בתפוח אדמה לוהט מול ממשל אמריקאי אוהד הרואה ברעיון הסיפוח קו אדום. על כן, פעל נתניהו לטרפודן. ראש הממשלה ואנשיו הפעילו לחצים על קיש להוריד את הצעתו מסדר היום, ונתניהו גם שוחח בעניין עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט, שאחד מדגלי מפלגתו הוא סיפוח. בסופו של דבר הצעות החוק נבלמו, כשנתניהו מסביר בישיבת הסיעה כי מהלך היסטורי כמו סיפוח לא יכול להתבסס על הצעות חוק פרטיות אלא רק על יוזמה ממשלתית.

אלא שדברי נתניהו, שנועדו לאוזניים מקומיות, מצאו את דרכם במהרה החוצה, מחדר הישיבות אל אתרי החדשות, וסיבכו אותו בתקרית מביכה מול הבית הלבן. הוא הואשם בשקר ובסופו של דבר נאלץ לסגת מדבריו. נתניהו, שמרבה להתפאר בהישגיו המדיניים מול ממשל טראמפ, לא צפה את עוצמת התגובה האמריקאית כלפיו ונקלע לאירוע קשה מבחינתו, שהזכיר את ימי אובמה.

תחילה הועברה מהבית הלבן דרישה להבהרה מצד לשכת נתניהו, היות שמגעים כאלה לא התנהלו. בשלב הזה נתניהו העריך כי יוכל להכיל את התקרית בהודעת הבהרה לא מחייבת. כך, "גורם מדיני בכיר" מסביבתו פרסם הודעה לפיה ראש הממשלה משוחח זמן רב עם הממשל האמריקאי על האינטרסים הלאומיים של ישראל במסגרת כל הסדר שלום עתידי, אך הוא לא הציג בפני ארה"ב הצעות סיפוח ספציפיות, וממילא ארה"ב לא הביעה הסכמתה להצעות. עוד נאמר כי ישראל עדכנה את ארה"ב בנושא ההצעות השונות שמועלות בכנסת, וארה"ב הביעה את עמדתה הברורה שהיא מבקשת לקדם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ.

אבל האמריקאים לא הסתפקו בכך. זמן לא רב לאחר מכן, פרסם דובר הבית הלבן הודעה בה הוא מכחיש את דברי נתניהו, ולמעשה טוען שראש ממשלת ישראל שיקר. "הדיווחים שלפיהם ארה"ב דנה עם ישראל בתוכנית לסיפוח בגדה הם שקריים", פורסם מטעם דובר הבית הלבן, "הנשיא ממשיך להתרכז ביוזמת השלום שלו".

בשלב הזה הבין נתניהו שהאירוע יוצא מכלל שליטה, ולשכתו פרסמה את ההודעה הבאה: "ראש הממשלה בנימין נתניהו עדכן את האמריקאים ביוזמות העולות בכנסת. האמריקאים הביעו את עמדתם החד משמעית שהם מחויבים לקדם את תוכנית השלום של הנשיא טראמפ".

האופוזיציה מיהרה לנצל את מבוכת נתניהו וחגגה על סטירת הלחי שחטף מ"ידידו". למחרת כבר דעכה התקרית והאמריקאים הודיעו כי העניין סגור מבחינתם.

אז מה הביא את ראש ממשלת ישראל להסתבך באמירה שידע כי היא בעייתית מבחינת ממשל טראמפ? הרי הוא בעצמו כאמור בלם את קידום "חוק הסיפוח" כדי לא להרגיז את האמריקאים. נראה כי נתניהו התבשם מהחיבור האמריקאי מאז נבחר טראמפ וביתר שאת בחודשים האחרונים עם ההכרה האמריקאית ההיסטורית בירושלים כבירת ישראל וההצהרה על העברת השגרירות לירושלים. עד כדי כך, ששכח שהנשיא האמריקאי הוא איש בלתי צפוי ולא מפוענח עד תום.

נתניהו בעצמו אמר זאת לימין בחודשים הראשונים לאחר בחירתו של טראמפ. כך למשל בפברואר 2017 הוא אמר לשרי הקבינט כי "טראמפ הוא שיפור אבל אסור למתוח את החבל", זאת בתגובה לכך שהאיצו בו [בנתניהו] לחזור בו מתמיכתו בפתרון שתי המדינות. נתניהו הביע אז חשש מעימות עם הנשיא החדש ואמר לשרים כי צריך להתנהל בחוכמה, ו"צריך לקחת בחשבון את האישיות שלו".

נראה כי נתניהו העריך שדבריו, שנועדו לצרכי תחזוקה קואליציונית ונאמרו בישיבה סגורה, יתקבלו בסלחנות בבית הלבן האוהד אותו, אך הוא טעה בגדול, הושפל ונאלץ להתקפל מול כל העולם. אחרי שהמהומה שקעה, "חוק הסיפוח" נכנס כנראה להקפאה עמוקה בשל העובדה שהפך רשמית לסלע מחלוקת מול ממשל אמריקאי אוהד.

גם בנט, שהוביל בעצמו תכנית לסיפוח, מבין כעת שהמשמעות של קידום הצעת חוק כזו היא פתיחת חזית מול טראמפ – הנשיא שהעניק רק לאחרונה הישגים מדיניים היסטוריים לימין הישראלי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept