ישראל פולס

יריית הפתיחה של בנט בקרב על ירושת נתניהו כמנהיג הימין

p
המחבר
בקצרה
נאומו של בנט למחרת פרסום המלצות המשטרה, שכלל ביקורת ערכית על נתניהו וקלקל את חגיגת האחדות הקואליציונית דווקא בשעתו הקשה של ראש הממשלה, מעיד כי יו"ר הבית היהודי כבר נערך לקרב הירושה על הנהגת מחנה הימין בישראל.

למי שהחמיץ את נאומו בוועידת השלטון המקומי בבוקר רביעי האחרון [14 בפברואר], דאג יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט להפיצו באמצעות דף הפייסבוק שלו – סרטון וטקסט. הנאום נישא למחרת פרסום המלצות המשטרה להעמיד את ראש הממשלה נתניהו לדין באשמת שוחד בתיקים 1000 ו-2000, וכלל ביקורת ערכית על  התנהלותו של ראש הממשלה.

היה בזה הרבה יותר מסתם ניסיון של בנט להתריס או לבלוט בתקשורת ובציבור כ"אמיץ וערכי" בין יתר שרי הממשלה, שגיבו את נתניהו ללא סייג. זו הייתה למעשה יריית פתיחה קרה ומחושבת בקרב על ירושת נתניהו כמנהיג הימין.

בנט, שנאם אחרי נתניהו, הדגיש את הערכתו אליו והקפיד להישמע אמפתי. הוא החמיא לנתניהו על ניהול ענייני המדינה וביטחונה באחריות ומסירות, וציין כי אין לו ספק שלעולם לא יפגע בביטחון המדינה. בנט סיפר כיצד הצטרף לנתניהו אחרי מלחמת לבנון השנייה [2006] "כדי לסייע למחנה הלאומי לחזור להנהגת המדינה", בעת שנתניהו שימש יו"ר האופוזיציה, ולשם כך עזב את עולם ההייטק.

אחרי המחמאות תפס הנאום תפנית, כשבנט נועץ בנתניהו סיכות קטנות ומכאיבות בסגנון "ראש ממשלה אינו אמור להיות מושלם או לחיות בסגפנות, אך הוא צריך להיות מישהו שאומרים עליו 'כך צריך לנהוג'".

מרגע לרגע נאומו של בנט נעשה יותר מטיפני כלפי ראש הממשלה, ובשיאו אמר: "קבלת מתנות בהיקף כה רחב לאורך כל כך הרבה זמן אינה עומדת בציפיות של אזרחי מדינת ישראל". בסיום דבריו הביע בנט תמיכה במשטרה – זו שנתניהו מקפיד לתקוף, איחל לו שייצא נקי והודיע כי הוא נשאר בממשלה עד להכרעת היועץ המשפטי לממשלה.

מי שמכיר את היחסים המורכבים בין נתניהו לבנט, יודע עד כמה עמוק הזלזול של ראש הממשלה ביו"ר הבית היהודי, ועד כמה עמוקה הטינה שלו ושל רעייתו שרה אליו. נתניהו כנראה הבין היטב מה בנט עושה, אבל כרגע יש לו קרבות אחרים לנהל.

בלהט ההתלהבות מכך שמישהו בקואליציה העז לבקר את נתניהו, לא חודדה השאלה מדוע היה דחוף ליו"ר הבית היהודי לקלקל את חגיגת האחדות הקואליציונית דווקא בשעתו הקשה של ראש הממשלה, ובעיקר כשלא הופעל עליו שום לחץ מצד האלקטורט שלו.

מילא שר האוצר משה כחלון, שעל פי סקרים חלק לא מבוטל מבוחריו הם "אנטי ביבי", אשר שלטון החוק והממלכתיות חשובים להם, היה נושא טקסט חתרני שכזה, אבל בנט? מה גם שלא היה לנאום בנט פאנץ' ליין, כי הוא הרי נשאר בממשלה, שומר על שלטון הימין ומעניק לנתניהו אוויר לנשימה. במערכת הפוליטית גם מתקשים להאמין, שבתרחיש בו מנדלבליט יחליט על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה, יו"ר הבית היהודי יהיה זה שיפרק את ממשלת ימין ואולי יתרום בכך לאובדן השלטון. 

מנאומו של בנט ניתן ללמוד כי יו"ר הבית היהודי החל להיערך ליום שאחרי עידן נתניהו, לרגע המפץ הפוליטי בו ייפתח קרב הירושה על הנהגת הליכוד כמו גם על הנהגת הימין כולו.

בנט כופר במשוואה לפיה יו"ר הליכוד הוא אוטומטית ראש מחנה הימין, ורואה את עצמו יורשו של נתניהו. הוא מאמין כי מול דמויות בעלות אפיל ציבורי חיוור, כמו שר התחבורה ישראל כץ והשר לשעבר גדעון סער, יכולתו לסחוף ציבורים גדולים עולה על שלהם; בנט גם רואה שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שר הביטחון, אינו מתרומם בסקרים, ושכחלון (לפחות פומבית) אינו מכריז על עצמו כמתמודד לראשות הממשלה "אחרי עידן ביבי" – ומאמין שנפתח בפניו חלון הזדמנויות.

בנט רואה בעצמו בן דמותו של נתניהו הצעיר, לוחם בסיירת המובחרת ביותר בצה"ל, איש עסקים מוצלח, תקשורתי וכריזמטי. הבעיה שלו היא הפלטפורמה הפוליטית בראשה הוא עומד: הבית היהודי היא מפלגת המתנחלים, מפלגה דתית שהקצינה בשנים האחרונות ודוגלת בסיפוח השטחים. לא ברור איך הוא חושב לפרוץ מתוך המקום הזה כמועמד לראשות ממשלה, וההערכה היא שהוא בונה על איחודים מפלגתיים בימין, פתיחת השורות ומיתוג מחדש של מפלגתו באמצעות דילול הדמויות הקיצוניות-משיחיות.

בינתיים, בדיוק כמו נאומו, כך גם ההחלטה שקיבל בכובעו כשר החינוך להעניק לסופר דוד גרוסמן את פרס ישראל משמשת את בנט לטובת חידוד קו אסטרטגי ממלכתי הפונה אל הציבור הרחב. גרוסמן, ששכל את בנו החייל במלחמת לבנון השנייה, הוא אחד המבקרים הנוקבים של הכיבוש הישראלי מזה למעלה משלושה עשורים וגם אחד ממבקריו החריפים של נתניהו. ביוני 2017 זכה גרוסמן בפרס "מאן בוקר" היוקרתי – שני בחשיבותו רק לפרס נובל לספרות, והישראלי הראשון שזכה בו. לנתניהו לקח אז כמעט יממה לפרסם הודעת ברכה מדודה וקמצנית. והנה בנט "מתעלה" על התהום האידאולוגית הפעורה ביניהם. בראיון ל"הארץ" הסביר בנט כי גרוסמן הוא "סופר מופלא וישראלי שאוהב את עמו וארצו. הוא לא צריך להוכיח את הפטריוטיות שלו לאף אחד".

בפרקטיקה בנט מרבה לחשוף את עצמו לציבורים מגוונים, לרבות חילונים בתחום החינוך ובמגזר העסקי, וכמעט תמיד הוא מותיר בהם רושם מצוין: בלתי אמצעי, מעודכן, חדור בציונות ורצון לשנות. התגובות הללו גורמות לו להאמין שהוא יכול לפרוץ ככוכב גם בציבור הרחב.

בניגוד לשרי הליכוד, בנט אינו שואב את כוחו מנתניהו ואינו חושש מפגיעתו, ולכן הוא מעז לצאת נגדו באופן מחושב. כאשר הוא מציב את עצמו בעמדה ערכית גבוהה מראש הממשלה, הוא מכין את הקרקע לקראת הקרב על ראשות הימין בעוד הם מנועים מלפצות הגה שמא יואשמו בפוטש.

 

Continue reading this article by registering and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
נמצא ב: habayit hayehudi, moshe kahlon, right wing, likud, naftali bennett, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept