ישראל פולס

קלטת הזימה שמטלטלת את ישראל

p
המחבר
בקצרה
בנו של ראש הממשלה יאיר נתניהו עשה לעצמו שם בהתנהגות גסה, שפה בוטה וגינונים בעייתיים. כעת שמע הציבור הישראלי את כל זה בהקלטה אחת, ששורפת את הרשתות ומעלה באש גם את ההכחשות שנשמעו עד כה באשר למעלליו של "הילד".

"אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד, ואתה לא יכול לפרגן לי 400 שקל?" –  המשפט הנפיץ הזה, שנאמר כמה פעמים על ידי יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה, בקלטת זימה לוהטת שטלטלה השבוע את ישראל [8 בינואר], הוא הדבר האחרון שראש הממשלה היה זקוק לו עכשיו.

בעוד המשטרה נערכת להשלמת שתיים מהחקירות הפליליות הסובבות את ראש הממשלה ומקורביו והוויכוח הציבורי באשר ליכולתו להמשיך לנהל את המדינה מתלהט, שידרה חברת החדשות הנצפית ביותר בישראל קלטת אודיו נפיצה במיוחד. במרכז הקלטת, יאיר נתניהו, בנו בן ה-26 השנוי במחלוקת של ראש הממשלה. יחד איתו יושב שם ניר מימון, בנו של קובי מימון, טייקון ישראלי מסתורי המתרחק מהתקשורת ומחזיק בחלק מהבעלות על אחד ממאגרי הגז הטבעי הגדולים מול חופי ישראל, וחבר נוסף.

החבורה הוקלטה במכונית נוסעת, במהלך סיור הוללות שטוף גסויות ושפת ביבים שקיימו השלושה לפני כשנתיים וחצי [2015], בליל שבת, בתל אביב, בין מועדוני חשפנות ומאורות פריצות. בקלטת הזו יש הכל: סקס, אלכוהול, פרוצות, כספים, שפה גסה, החפצת נשים ומה לא. שידורה אילץ את נתניהו, וגם את בנו, להתנצל מספר פעמים. "חינכנו אותו אחרת", אמר נתניהו ביום שלישי, "הוא דיבר תחת השפעת אלכוהול".

אלא שהאלכוהול הוא כעת הצרה האחרונה של נתניהו. בקלטת יש פוטנציאל נפיץ בכל הקשור למתווה הגז הטבעי, שנתניהו עצמו "התאבד" עליו על מנת להעבירו בממשלה ובכנסת לפני כשנתיים. מעשה שטן, הקלטת הוקלטה בדיוק בתקופה ההיא, ב-2015, כשנתניהו הקדיש את כל מרצו ויכולתו כדי לגבור על ביקורת ציבורית ופוליטית חסרת תקדים לפיה מתווה הגז שהוא מוביל מיטיב עם בעלי ההון ומחזיקי השליטה במאגרי הגז הטבעי, תוך נישול המדינה ואזרחיה מהאוצרות הטבעיים שלהם.

כעת מתברר כי בכל הזמן הזה בנו של ראש הממשלה, הנחשב גם לאחד המשפיעים עליו ביותר, הוא חבר אישי ואינטימי של בנו של אחד מאותם טייקונים. שידור הקלטת עורר מחדש את הנושא כולו והסערה הציבורית שמתרגשת כעת על ראשו של נתניהו עלולה להעיר גם חקירה פלילית נוספת.

אחת השאלות שעולה מהקלטת היא מדוע לא ביצע נתניהו "גילוי נאות" ולא הודיע על קשרי חברות קרובים כל כך בין בנו לבין הבן של אחד מבעלי העניין המרכזיים במתווה הגז. גילוי נאות דומה ערך מי שמכהן היום כשר האוצר, משה כחלון, חבר אישי מילדות של אותו קובי מימון. נתניהו לא. כעת הוא נאלץ להגיד, פעם נוספת, ש"לא ידע". בדיוק כפי שלא ידע שעורך דינו ובן-דודו דוד שמרון מייצג את מספנת "תיסנקרופ", בזמן שנתניהו עצמו מקדם עסקת מיליארדים לרכש צוללות מאותה מספנה.

וממש כפי שלא ידע שמנכ"ל משרד התקשורת, איש אמונו ומינויו האישי, מרעיף הטבות של מאות מיליונים לטובתה של חברת תקשורת ענקית שבעליה הוא חבר אישי של נתניהו. כל זה כשנתניהו עצמו הוא שר התקשורת. קונספט ה"לא ידעתי" חוזר על עצמו פעמים רבות מדי בכל הקשור לחקירות נתניהו. אם הוא כן ידע, הוא עבריין. אם הוא באמת לא ידע, כישורי הניהול שלו מפוקפקים.

מעבר לענייני הגז, הקלטת עצמה מסעירה את הציבור הישראלי בעיקר בשל הדיבור הגס על נשים והחפצתן הבוטה בפיו של בנו של ראש הממשלה. יאיר נתניהו נחשב כאמור לאחד האנשים המשפיעים ביותר על אביו. במהלך ביקורו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בישראל [2013] התגאה נתניהו בבנו וסיפר לנשיא כי הוא היה "אחד היועצים החשובים ביותר בקמפיין (הבחירות)".

נתניהו הצעיר נחשב למי שמקבל החלטות בנושאים פוליטיים וקובע מדיניות תקשורתית ומסרים. הוא עשה לעצמו שם בהתנהגות גסה, שפה בוטה וגינונים בעייתיים. כעת, שמע הציבור הישראלי את כל זה בהקלטה אחת, ששורפת את הרשתות ומעלה באש גם את ההכחשות שנשמעו עד כה באשר למעלליו של "הילד".

באותה מכונית בה הוקלטה השיחה ישבו גם המאבטח האישי של יאיר נתניהו והנהג שמסיע אותו בין מאורות החשפנות והאלכוהול של תל אביב. הקלטת פורסמה בעיצומו של ויכוח ציבורי נוקב סביב השאלה האם המדינה צריכה לממן אבטחה צמודה, רכב ונהג לבנו של ראש הממשלה, בחור צעיר שאינו לומד ואינו עובד.

משפחת נתניהו משוכנעת שנהג המכונית הוא שהקליט את השיחה (עקרונית, הדבר מותר חוקית בישראל), ומכר אותה לחברת החדשות כדי לנקום בג'וניור. גם אם זה נכון, זה לא באמת משנה. ראש השב"כ לשעבר, יורם כהן, סיפר בראיון לגלי צה"ל בשבוע שעבר [4 בינואר] ששירות הביטחון הכללי לא המליץ לאבטח את בני של ראש הממשלה, וכי ההחלטה לממן את אבטחתם סביב השעון וסביב העולם התקבלה בוועדה מקצועית בניגוד להמלצת השב"כ. עכשיו מתברר איפה בדיוק מאובטח הצעיר ולאן הוא גורר את מאבטחיו ונהגיו האומללים, עד אור הבוקר.

וכאילו כל זה לא מספיק, שפת הביבים בה משתמש נתניהו מעוררת חלחלה בלבו של כל מי שמאזין לשיחה המוקלטת. הוא גוער בחברו על שלא מימן לו את אחת החשפניות באחד המועדונים, אחרי ש"אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד". הוא מציע לחבר'ה את חברתו הצמודה לשעבר, תמורת תשלום. "כך אוכל לכסות את החובות שלי", הוא מתלוצץ. שוב ושוב נשמעים החברים מדברים על נשים כעל סחורה, מתייעצים איך אפשר "להעמיס" מלצרית עליה נדלקו באחד המקומות, ומעמיקים לתחתית החבית של הגסות, הבוטות והשוביניזם.

כשהקלטת הזו נחתה על משפחת נתניהו, האינסטינקט הראשוני היה להגיב תגובה אופיינית: להאשים את חברת החדשות ברדיפה ולהגחיך את העניין כולו. אלא שכבר למחרת התעשת ראש הממשלה והתנצל, בשמו ובשם בנו. "לא כך חינכנו אותו", הצהיר. מעטים האנשים שמאמינים להצהרה הזו היום.

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X