ישראל פולס

קואליציית נתניהו משחקת פוקר בחירות מורט עצבים

p
המחבר
בקצרה
מאז הוקמה ממשלת נתניהו הרביעית לא זכור שבוע פרלמנטרי כל כך אינטנסיבי ומועד לפורענות. חוק עונש מוות למחבלים וחוק המרכולים הפכו את הקואליציה לשדה קרב, ואילצו את ראש ממשלה להפשיל שרוולים כדי למנוע מהכל להתפרק.

לא כך תיאר לעצמו ראש הממשלה בנימין נתניהו לפתוח את שנת 2018, כשהקואליציה היציבה והחזקה שהעניקה לו שקט וביטחון מגלה סימני קריסה מדאיגים, והוא הולך ומאבד שליטה על חלקיה. רק מיומנותו הפוליטית הצליחה למנוע ביום רביעי [3 בינואר] משבר שעשוי היה לצאת מכלל שליטה במהלך האירועים שקדמו להצבעה בכנסת על חוק עונש מוות למחבלים אותו מקדם יו"ר ישראל ביתנו, שר הביטחון אביגדור ליברמן.

ליברמן, שכמו כל ראשי מפלגות הקואליציה מריח בחירות מתקרבות, מצוי במרוץ נגד הזמן לצבירת הישגים שיקרצו לציבור שלו. לצורך כך סימן לעצמו שני חוקי דגל: חקיקת חוק עונש מוות למחבלים הקורץ לציבור הימני לאומני, והתנגדות לחוק המרכולים שמקדם יו"ר ש"ס אריה דרעי – חוק שיאפשר לדרעי בשבתו כשר הפנים לסגור חנויות בשבת; חוק זה מעורר תסיסה בקרב רבים ממצביעי ישראל ביתנו, ציבור חילוני שחלק מסגנון החיים שלו הוא קניות ביום שבת.

שני החוקים הללו הפכו את הקואליציה לשדה קרב, זעזעו את יסודותיה ואילצו את ראש ממשלה להפשיל שרוולים ולבלות בכנסת השנואה עליו שעות ארוכות.

הודעת ליברמן, כי סיעתו תתנגד לחוק המרכולים שהיה אמור לעלות להצבעה בכנסת בקריאה שנייה ושלישית, פתחה מרוץ להשגת רוב: האופוזיציה המתעוררת של השבועיים האחרונים הכריזה על גיוס מלא ואסרה על קיזוזים. ההחלטה הנוקשה של האופוזיציה להימנע מקיזוזים גם מול ח"כ יהודה גליק מהליכוד, שבאותו בוקר התבשר כי רעייתו המאושפזת יפה נפטרה, הובילה לאחד הרגעים היותר ציניים בתולדות הכנסת. דרעי, שהיה נחוש להביא את החוק להצבעה, ניסה לבדוק עם רב היישוב בו מתגורר גליק האם יתיר לו להגיע להצבעה לאחר ההלוויה. המהלך של דרעי נכשל, דלף וגרם לו מבוכה. בסופו של דבר הוא נאלץ להתקפל וההצבעה על החוק נדחתה.

בכך לא תמו תלאותיה של הקואליציה. כמו באירוע מתגלגל, הסיעות החרדיות החליטו לנקום בליברמן באמצעות התנגדות לחוק עונש מוות למחבלים, כסוג של תג מחיר. אבל עוד קודם לכן, במהלך ישיבת הממשלה, פרץ ויכוח קולני בין ליברמן לשר האנרגיה יובל שטייניץ, המתנגד לחוק, שטען כי על הממשלה לאשר את הצעת החוק לפני הבאתה לכנסת. ליברמן זעם, הבהיר לשטייניץ שהחוק הוא חלק מההסכם הקואליציוני עם הליכוד ונטש בזעם את הישיבה כאשר ראש הממשלה דולק אחריו. אף שליברמן אינו מעוניין בהקדמת הבחירות בדיוק כמו כל ראשי מפלגות הקואליציה האחרים, הכל כבר יכול לקרות.

אם לא היה די בנקמה של יהדות התורה בליברמן, בהצבעה על הצעת החוק בכנסת שרי הבית היהודי נפתלי בנט ואורי אריאל נעלמו לפתע מהמליאה. הם בוודאי לא הצטערו לראות את יריבם למחנה מזיע. בשלב הזה נתניהו עצמו תפס פיקוד על הקואליציה כדי לוודא שהחוק של ליברמן, שזכה לביקורת קשה מצד גופי ביטחון – יעבור. הוא התקשר לחברי כנסת ולשרים לוודא התייצבות, השקיע מאמצים לשכנע את שטייניץ לתמוך, וידא בעצמו שההצבעה תעבור בשלום ואפילו התנדב לנמק בנאומו במליאה מדוע החוק חשוב. הוא עשה הכל כדי שליברמן יצא עם שללו בידו.

במקביל המשיך נתניהו לנסות למצוא פשרה לחוק המרכולים, שמעורר תסיסה גם בליכוד כיוון שרבים ממצביעיו הם חילונים. נתניהו אינו מתלהב בלשון המעטה מהחוק, שעשוי לפגוע בו אלקטורלית – אך בלית ברירה הוא נלחם עבורו. ההערכה היא כי בשבוע הבא החוק יובא להצבעה בקריאה שנייה ושלישית לאחר שירוכך באופן שיאפשר לחנויות הנוחות בתחנות הדלק לפעול בסופי שבוע, ויחריג ממנו את העיר אילת.

נתניהו אמנם סיים את השבוע הזה עם קואליציה שלמה, אבל התמונה המתבהרת מראה ששעון הבחירות כבר מתקתק. מאז הוקמה הקואליציה [2015] לא זכור שבוע פרלמנטרי כל כך אינטנסיבי ומועד לפורענות. היהירות שאפיינה את הקואליציה, אשר הפגינה עוצמה ויציבות עד לאחרונה, מתפוגגת. יו"ר הקואליציה העוצמתי ששלט בה ביד רמה, ח"כ דוד ביטן, נאלץ כידוע לפרוש בשל חקירותיו הפליליות. בינתיים חקירות נתניהו מתקרבות לסיומן וקשה לצפות מה יהיה האפקט הפוליטי, אם המשטרה תמליץ להגיש נגדו כתב אישום בגין שוחד כפי שמסתמן.

כמו במשחק פוקר מורט עצבים, כולם מבינים שמתקרב הרגע בו יתפרק הכל. הם רק לא יודעים כמה זמן עוד נותר. זה השלב הפופוליסטי הפרוע בו כל אחד מנסה לצאת לדרך עם כמה שיותר הישגים. שר האוצר משה כחלון, למשל, מקיים כבר חודשים ארוכים כלכלת בחירות, עם כותרות יומיומיות המבשרות על הורדת מסים והגרלות על דירות מוזלות לזוגות צעירים.

נתניהו מצדו שומע את הקולות, רואה את הכאוס ופועל כדי לייצב את הקואליציה שלו במטרה להגיע להמלצות המשטרה יציב פוליטית, אחרת יקרוס. עד השבוע האחרון הצליח נתניהו די בקלות לנווט את הקואליציה, כשמסביב הכל רוחש וגועש. עוצמתו הפוליטית בליכוד וקואליציית הימין-חרדים הידידותית העניקו לו גב פוליטי שאמור לסייע לו ביום סגריר. אבל כשרגע האמת מתקרב, נתניהו מגיע אליו עם קואליציה הרבה פחות יציבה. הוא יצטרך לעבוד קשה בזמן הקרוב כדי לבלום את מגמת ההתפרקות.

 

נמצא ב: ממשל

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X