המהפכה הפמיניסטית של צה"ל

על פניו צה"ל מוביל מהפכה פמיניסטית אמיתית עם הסמכתן ההיסטורית של 13 טנקיסטיות, המתווספות למאות נשים לוחמות באוויר וביבשה. במציאות המהלך קורע את הצבא והחברה הישראלית מבפנים, וגם פשרה שגיבש הרמטכ"ל התקבלה במורת רוח.

al-monitor .

נושאים מכוסים

זכויות נשים

דצמ 13, 2017

בשבוע שעבר [5 בדצמבר] נרשמה בצה"ל היסטוריה: לראשונה מאז הקמת המדינה, סיימו 13 לוחמות את מסלול ההכשרה בחיל השריון והוסמכו כטנקיסטיות מן השורה, במערך הגנת הגבולות. בעוד מספר שבועות הן יבצעו לראשונה פעילות מבצעית ו"יתפסו קו", בלשון הצבאית, כלומר ייכנסו לסבב ההגנה על גבולה הדרומי של ישראל. בסיום התעסוקה המבצעית הזו יחליט הצבא אם הניסוי הצליח ואם הטנקיסטיות הצעירות אכן מתאימות לשירות המפרך בתוך טנק מרכבה ישראלי.

ההערכה היא כי ההחלטה תהיה חיובית, וצה"ל יפתח באופן רשמי גם את תפקיד הטנקיסט ללוחמות ממין נקבה. אלוף קובי ברק, מפקד זרוע היבשה של צה"ל, אמר לפני כמה שבועות לאל-מוניטור: "צריך לזכור שלא מדובר בטנקיסטיות שיילחמו בלבנון או יתמרנו עם הטנקים בשטחי אויב במלחמה. אנחנו מדברים על טנקים שיהיו מאוישים בבנות בלבד ויועסקו בהגנה על גבולות השלום של ישראל".

דבריו של האלוף ברק נועדו להרגיע ולענות למבקרים הרבים של המהלך, הטוענים כי הכנסת נשים לתפקידי לחימה מהסוג הזה תפגע בכושרו המבצעי של צה"ל, תגרום להורדת רף הדרישות מהלוחמים הצעירים לשם השוויון, ותהפוך את הצבא לחזק פחות. "כל מהלך נבדק ויוסקו ממנו מסקנות", מנסים להרגיע בצבא, "הכל מבוצע בהתאם להמלצות מומחים, סרגלי מאמצים ופיקוח צמוד לאורך התהליך כולו".

הטנקיסטיות שעשו היסטוריה קיבלו את "אות הטנקיסט" בטקס חגיגי שנערך בלטרון, אתר הזיכרון המרכזי של חיל השריון של צה"ל. הן מתווספות לעשרות רבות של טייסות קרב, נווטות ונשות צוות אוויר שמשרתות בחיל האוויר הישראלי מאז נפתח לשירות נשים, ולמאות לוחמות חי"ר המשרתות במה שמכונה בצה"ל "הגדודים המעורבים", גדודי חי"ר קל המיועדים להגנת הגבולות, בעיקר בגבולות השלום של ישראל (הגבולות עם מצרים וירדן).

על פניו, צה"ל מוביל מהפכה פמיניסטית אמיתית, בעידודן הנלהב של ארגוני הנשים והפמיניסטיות בישראל. במציאות, צה"ל והחברה הישראלית משלמים מחיר לא פשוט על המהלך, הקורע את הצבא והחברה מבפנים, בעיקר לאור ההתנגדות הקשה אליו מצדם של אנשי הציונות הדתית, הכיפות הסרוגות, שמספרם והשפעתם בצה"ל עלו בתלילות בשנים האחרונות.

במוקד המאבק הזה עומד, שלא בטובתו, הרמטכ"ל רב אלוף גדי איזנקוט. בעין הסערה נמצאת "פקודת השירות המשותף", ההוראה המטכ"לית הגורפת המגדירה את שירותם המשותף של גברים ונשים בצבא ההגנה לישראל, ובעיקר ביחידותיו הלוחמות בתנאי שדה. איזנקוט נקרע בין ישראל הליברלית, ארגוני הפמיניסטיות וזכויות הנשים, לבין הציונות הדתית שהפכה לאחרונה למרכיב שצה"ל לא מסוגל להסתדר בלעדיו.

בתוך המהומה נמצאת גם קבוצה של קצינים קרביים בדימוס שאינם דתיים, אשר מתנגדים לשילוב נשים בתפקידי לוחמות בצה"ל מסיבות מקצועיות. לדבריהם, המסתמכים על מחקרים רבים, הכנסת נשים למערך הלוחם גורמת בשורה התחתונה להחלשת המערך, הורדת רף הדרישות הפיסיות ופגיעה בכוחו הלוחם של צה"ל. על פי הקצינים הללו, יש פערים פיסיים ניכרים בין גברים לנשים, שגורמים לצבא להתפשר ולמתן את דרישותיו הפיסיות מהלוחמים. הם מציגים נתונים על מספר עצום של פציעות הנגרמות לנשים לוחמות, מה שגורם להורדת הדרישות ובשורה התחתונה להחלשת הצבא. עם כל הכבוד לשוויון, הם אומרים, תפקידו של צה"ל הוא לנצח, לא להגביר את השוויון בחברה הישראלית.

בחודשים האחרונים ערך הרמטכ"ל מספר רב של מפגשים טעונים וארוכים עם הקטבים השונים במחלוקת הקשה הזו. הוא פגש משלחת גדולה של רבנים, מנהיגי הציונות הדתית, בה השתתף גם סגן שר הביטחון הרב אלי בן-דהאן, איש "הבית היהודי". הוא ישב עם חבורה של חמש חברות כנסת הלוחמות לשוויון נשים, כמו מרב מיכאלי ואיילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), רחל עזריה (כולנו) ונוספות. הוא התלבט והתחבט, שקל ובדק, והחליט לעדכן מחדש את פקודת השירות המשותף, פעם אחרונה וסופית בהחלט. השבוע [12 בדצמבר] פורסמה הפקודה בנוסחה החדש וגרמה למורת רוח בשני הצדדים: הרבנים טענו כי הרמטכ"ל מתעלם מדרישותיהם, הפמיניסטיות הודיעו כי הרמטכ"ל פוגע בעקרון השוויון ומסייע לדחיקת רגליהן של הלוחמות. איזנקוט, שקצת התעייף מהמאבק הזה, הודיע שזה היה העדכון הסופי. מקורביו הוסיפו בשיחה עם אל-מוניטור שאם שני הצדדים לא מרוצים, כנראה עשינו משהו נכון.

במוקד המחלוקת הנוכחית סביב שירות הנשים הלוחמות בצה"ל, נמצאת הדרישה של רבני הציונות הדתית שקצינים דתיים יוכלו לסרב לשרת בגדודים המעורבים. חיילי סדיר, הנמצאים בצה"ל מכוחו של חוק גיוס החובה הישראלי, יכולים לדרוש לא לשרת עם נשים לוחמות ודרישתם מכובדת ע"י הצבא. קצינים, המשרתים מכוחה של התנדבות (בצה"ל קצינים נדרשים לחתום לשירות קבע, בנוסף לשלוש השנים הקבועות של שירות צבאי סדיר), לא היו רשאים להציב דרישה כזו. בפקודה המעודכנת השאיר הרמטכ"ל את ההחלטה הסופית היכן ישרת הקצין בידי הצבא, אך העניק לקצינים הדתיים זכות לערער עליה בפני ראש אגף כוח אדם בצה"ל. סוג של פשרה שמנסה לרבע את המעגל.

רבני הציונות הדתית לא אהבו את הפשרה הזו. הם מסבירים כי הדת היהודית מקפידה על כללי צניעות מחמירים בכל הקשור לנשים במרחב הציבורי. למרות שנשים לוחמות בצה"ל מתגוררות במגורים נפרדים ומשתמשות במקלחות ושירותים נפרדים, עצם נוכחותן בסביבה האינטימית והלחוצה של תנאי קרב מעוררת קושי עצום בפניהם של הקצינים הדתיים ורבניהם.

בצמרת צה"ל מעריכים שהפקודה המעודכנת תאפשר לצבא להמשיך במהלך שילוב הנשים בצה"ל, מבלי לפגוע בלוחמים ובקצינים הרבים חובשי הכיפה שמאיישים את שורותיו. כך או אחרת, לצה"ל אין את הפריבילגיה לוותר על הנשים הלוחמות. ירידה איטית אך עקבית במוטיבציה לשירות קרבי בקרב הבנים הפכו את הנשים הלוחמות ממצרך מותרות למוצר יסוד בסיסי. העובדה שהגדודים הקלים המיועדים לתפיסת גבולות השלום מאוישים בעיקר בנשים, מאפשרת לצבא לפנות את הלוחמים הגברים בחטיבות החי"ר האיכותיות לאימונים והתמקדות בהכנות למלחמה של ממש.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הסדרה בעזה – בין סיסמה ריקה לאחיזת עיניים
עקיבא אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 25, 2020
ירח הדבש המוזר בין נתניהו לסינוואר
בן כספית | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 21, 2020
דין עזה אינו כדין הגדה: המשוואה המוטעית של בנט
שלומי אלדר | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 7, 2020
האם ליברמן סייע לצעירים חרדים לקבל פטור מגיוס לצה"ל?
דני זקן | הבחירות בישראל | פבר 7, 2020
האם התיאום הביטחוני עם הפלסטינים ישרוד את "דיל המאה"?
שלומי אלדר | | ינו 30, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020