ישראל פולס

כך חשפה חוטובלי את עוצמת השבר עם יהדות התפוצות

p
המחבר
בקצרה
הריאיון חסר המודעות של סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הצליח להחדיר סוף סוף לראש סדר היום התקשורתי והפוליטי בישראל את הטלטלה ותחושת האסון שחווה יהדות ארה"ב מאז ביטול מתווה הכותל בחודש יוני 2017.

המשבר המתגלגל והמסלים ביחסי ישראל ויהדות ארה"ב, מאז ביטול מתווה הכותל בחודש יוני [2017], לא הצליח לחדור אל הדיון הציבורי והתקשורתי בישראל. זאת, עד הסערה שעוררה סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ביום רביעי [22 בנובמבר] בעקבות ראיון אחד מזיק וחסר מודעות. דבריה של חוטובלי בראיון משולים ל"פיגוע" נוסף ביחסי ישראל ויהדות ארה"ב, ובזכותם, הדרמה הגדולה שעוברת יהדות התפוצות הצליחה סוף סוף להגיע לראש סדר היום התקשורתי והפוליטי בישראל.

חוטובלי התראיינה באנגלית לרשתI24 NEWS ואמרה בין השאר כי רוב יהודי ארה"ב לא מבינים את ישראל כיוון שהם "לעולם לא שולחים את ילדיהם להילחם עבור ארצם...לרוב ליהודים אין ילדים שמשרתים כחיילים, הולכים למארינס, אפגניסטן או לעיראק". היא הוסיפה גם ש"לרובם יש חיים נוחים. הם לא יודעים איך זה לחיות מותקפים ברקטות, חלק מזה זה להרגיש איך ישראל מרגישה בחיי היום-יום".

כמו אש בשדה קוצים, העלבונות של סגנית שרת החוץ כלפי יהודי ארה"ב צוטטו בכל מקום. ראש הממשלה בנימין נתניהו הבין מיד את פוטנציאל הנזק ופרסם הודעה מיוחדת בה התנער מדבריה וגינה אותם. נתניהו, המכהן גם כשר החוץ, הבהיר כי "יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת, ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל".

מאוחר יותר, במטרה להעצים את אפקט דבריו, הפיצו בסביבתו של נתניהו כי הוא שוקל לפטר אותה. חוטובלי לא פוטרה, אך נתניהו ניצל את הסתבכותה כדי לפייס את יהדות ארה"ב – מאז שהוא נתן את ידו לביטול מתווה הכותל תוך כניעה לחרדים, רובה רואה בו כמי שהסב נזק עצום לקשרים האמיצים בין ישראל ליהדות התפוצות.

כל מי שביקר בקהילות היהודיות בארה"ב בחודשים האחרונים, נחשף לעוצמת השבר. בעוד שרוב הציבור בישראלי, בוודאי החילוני, קיבל באדישות ובחוסר עניין את ביטול מתווה הכותל, עבור יהודי ארה"ב מדובר בטלטלה של ממש המערערת את היסודות עליהם מושתתים היחסים עמם.

רבים מקרב יהודי ארה, גם אלה שלא שירתו בצה"ל ושילדיהם ונכדיהם אינם משרתים בצבא, מחזיקים בהשקפת עולם ציונית ומתייחסים אל צה"ל בהערצה. לכן הם חשים מתוסכלים מכך שעוצמת הכאב שהם חווים אינה זוכה להתייחסות בישראל. כל זאת כאמור עד יום רביעי, עת חוטובלי הפגינה כלפיהם יחס מזלזל, התנשאה עליהם וחטאה גם בבורות.

סערת חוטובלי העניקה רוח גבית גם למאבקה של התארגנות ישראלית. קבוצת לוחמים ותיקה, עליה נמנים משחררי ירושלים במלחמת ששת הימים [1967], מנהלת בימים אלה מאבק ציבורי נגד ביטול מתווה הכותל. מזה כחודש פועלת הקבוצה על מנת לסחוף אחריה את הציבור, אך עד כה ללא הצלחה גדולה – הישראלים כאמור לא התחברו לתחושת האסון שחשים יהודי ארה"ב נוכח ביטול מתווה הכותל.

ביום רביעי, עוד טרם פרצה סערת חוטובלי, הפיצה הקבוצה עצומה ברשתות החברתיות. "אנחנו חיילים וקצינים שלחמו בירושלים ובאזור הכותל המערבי במלחמת ששת הימים, החלטנו להתגייס למאבק להחזיר את הכותל לכל בני ובנות העם היהודי בישראל ובעולם", הם כתבו. בהמשך המניפסט נאמר: "אנחנו כועסים ומתוסכלים על כך שניהול האתר הלאומי יהודי של כלל עם ישראל ניתן באופן בלעדי לחרדים...הכותל המערבי הוא אתר תפילה והתייחדות לאומי יהודי ששייך לכלל עם ישראל ולעם היהודי בתפוצות. אנו מאמינים שלכל יהודי ויהודייה צריכה לעמוד הזכות להתפלל ולהתייחד בכותל על פי דרכו...ההתנהלות וההתנהגות של הממשלה כלפי מיליוני יהודים מהתפוצות פוגעת בהם, בהרגשת השותפות שלהם עם מדינת ישראל ובחוסן הלאומי שלנו".

הריאיון של חוטובלי הנגיש את המסר שלהם לציבור בישראל, והזכיר שהכותל אינו רכושם של החרדים אלא סמלו של העם היהודי בישראל ובתפוצות.

נכון ליום חמישי בלילה, המשבר עם יהדות ארה"ב, סיבותיו והשלכותיו הם הנושא החם בכל מהדורות החדשות בישראל, והובילו את השיח גם ברשתות החברתיות. בכלי התקשורת המרכזיים עלו להתראיין בזה אחר זה בכירי הקהילה היהודית בארה"ב. לפתע ניתנה להם במה והם הפכו למרואיינים מחוזרים.

כך למשל הרב ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בארה"ב, שהתראיין לערוץ 10 ולגלי צה"ל. הוא קרא לראש הממשלה לפטר את סגנית שר החוץ ואמר כי הופתע מהבורות שהפגינה חוטובלי, שאינה ערה לכך שיהודי ארה"ב משרתים בצבא האמריקאי. ג'ייקובס עקץ את סגנית השר הדתייה ואמר כי בישראל מחצית מהאוכלוסייה אינה משרתת בצבא, בכלל זה החרדים.

במוצאי השבת האחרונה [18 בנובמבר], ימים אחדים לפני סערת חוטובלי, הופיע מנכ"ל "מכון ראות" גידי גרינשטיין בניו יורק בפני משלחת עיתונאים וראשי ערים, שהגיעו לסדרת פגישות עם ראשי הקהילה היהודית. גרינשטיין נשמע נרגש וחרד לנוכח מה שהגדיר כמשבר הפוגע בביטחון הלאומי של מדינת ישראל, וכיוון בדבריו בעיקר לאירועים סביב מתווה הכותל. לאחדים מהנוכחים הוא נשמע לפרקים מפריז בתיאור המשבר, אבל ביום רביעי, כשנפוצו לכל עבר דבריה הפוגעניים של סגנית שר החוץ, התברר שאכן יש ליהדות התפוצות סיבה לדאגה.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: ירושלים

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept