ישראל פולס

המטה למאבק בגזענות: החוק להרחבת סמכויות מאבטחים יפגע בערבים

p
המחבר
בקצרה
הכאתו השבוע של נהג אוטובוס בדואי על ידי מאבטחים בתחנה המרכזית בבאר שבע רק בגלל חזותו החיצונית, מעידה יותר מכל על הסכנה הטמונה בהצעת החוק המבקשת להעניק למאבטחים אזרחיים סמכויות שיטור נרחבות.

בשבוע הבא תעלה לדיון בוועדת הפנים של הכנסת הצעת חוק של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן להרחבת סמכויותיהם של מאבטחים אזרחיים. על פי ההצעה, המאבטחים יוכלו בדומה לשוטרים לעכב חשודים, לדרוש מהם להזדהות ואף להשתמש בכוח כדי למנוע את כניסתם למקומות הומי אדם כמו מרכזי קניות ותחבורה ציבורית. לדברי השר ארדן, מטרת החוק היא להגביר את תחושת הביטחון של האזרחים במקומות בילוי ובמשרדים שמעניקים שירות לאזרח.

הרחבת הסמכויות המוצעת היא המשך ל"חוק המישוש" שיזם השר ארדן ואושר בכנסת לפני כמעט שנתיים [פברואר 2016]. חוק זה הרחיב את סמכויות החיפוש של המשטרה, כשהתיר לשוטרים לערוך חיפוש על גופו ובחפציו של אדם אם יש חשד שהוא עלול לפעול באלימות או אם הוא מאיים או משתמש באלימות מילולית. החוק בשעתו גרר ביקורת ציבורית רחבה והתנגדות של האגודה לזכויות האזרח. בסופו של דבר הצעת החוק רוככה כך שהסמכות לחפש ניתנה "רק אם קיים חשד סביר".

גם לאחר ריכוך החוק טענו באגודה לזכויות האזרח, כי קיים חשש ש"יוצאי אתיופיה, ערבים ובעלי חזות מזרחית עדיין נמצאים בסיכון מוגבר לשיטור יתר, מבלי שיתקיים פיקוח כלשהו על התנהלות המשטרה בנושא". עכשיו הסמכויות האלה מועברות גם למאבטחים אזרחיים.

ביום פרסום יוזמת השר ארדן להרחיב את סמכויותיהם של מאבטחים אזרחיים [6 בנובמבר], הוכה קשות נהג אוטובוס חברת "מטרופולין" בבאר שבע, סאלח אזבארגה, על ידי מאבטחים אזרחיים בתחנה המרכזית בבאר שבע.

אזבארגה, תושב היישוב הבדווי ערערה, הגיע כהרגלו בשעת בוקר מוקדמת לתחנה המרכזית, לבוש במדי החברה, בדרכו לעבודתו. לטענתו, המאבטחים מנעו ממנו להיכנס בשער הכניסה של העובדים לתחנה, למרות שלפניו נכנסו נהגים אחרים. הם הפנו אותו להיכנס למתחם משער הכניסה הכללי, שאינו משרת רק את העובדים, מרחק של יותר מעשר דקות הליכה. כשהתלונן כי הוא עלול לאחר למשמרתו וכי נהגים יהודים עברו בשער ללא עיכוב, הוא הותקף על ידי המאבטחים ונזקק לטיפול רפואי בבית החולים. נהגים נוספים שהגיעו לכניסה תיעדו את האירוע, וכך ניתן לראות את הנהג שוכב על הרצפה ומאבטחים חובטים בו מכל עבר.

בשיחה עם אל-מוניטור טוען אזבארגה, כי נעצר על ידי המאבטחים רק משום שהוא זוהה על ידם כערבי. לדבריו, המאבטחים קיללו אותו וחבטו בו, למרות שלבש מדים של חברת מטרופולין והיה ברור להם שהוא בא לעבודה. "נהג יהודי נכנס (בשער) חצי דקה לפניי, ואני מנסה להסביר להם שאני אאחר לנסיעה אבל אותם זה לא עניין. הם התחילו לקלל, לדחוף ולחבוט בי בכל הגוף", הוא סיפר.

כששוחרר מבית החולים, הגיע אזבארגה לתחת המשטרה כדי להתלונן, אבל גם שם חיכתה לו הפתעה. הוא עוכב לחקירה בנימוק שעובדי חברת האבטחה טענו כי הוא זה שתקף אותם. הסרטון שצילמו חבריו חשף בפני החוקרים את מידת האלימות שהופעלה עליו.

לפני שנתיים מנע אזבארגה פיגוע של מחבל בקריית גת [אוקטובר 2015]. "הנוסעים צעקו לי במהלך נסיעה שיש מחבל באוטובוס", הוא משחזר, "דבר ראשון הורדתי את כל הנוסעים מהאוטובוס. נשארתי אחרון והמחבל תקף אותי וריסס לי חומר לעיניים. נתתי לו בעיטה והוא נפל. רדפתי אחריו ואז הוא חטף נשק מחייל. הזעקתי את המשטרה ולמזלנו כל האירוע הסתיים רק עם שני פצועים".

על התחושה שלו, כמי שבעבר סיכל פיגוע וכעת הוכה על ידי מאבטחים ללא סיבה, הוא אומר בכנות "בעיקר נעלבתי, העליבו אותי מול כל הנוסעים ששהו על יד השער. האוטובוס הראשון שעמד שם היה אוטובוס של נוסעים מהכפר שלי, שאני מכיר אותם באופן אישי. הם ראו אותי מושפל. קיבלתי מכות מול כל הנהגים וזה כואב יותר מהכאבים שהיו לי מהמכות עצמן".

חברו של אזבארגה, טלטל אבו צעולק, אף הוא נהג בחברת מטרופולין, אומר לאל-מוניטור שהנהגים הערבים בחברה אינם נגד סידורי ביטחון והם מבינים את הצורך באבטחה, אבל בגלל חזותם הם הפכו לא רק חשודים מיידים אלא גם מטרה נוחה להשפלות. לדבריו, המאבטחים נוהגים כלפי נהגים ערבים באגרסיביות ולעתים גם בברבריות, "ולכן הקניית סמכויות של שוטרים (למאבטחים) היא מסוכנת ומפחידה", הוא אומר.

אבו צעולק מספר, שכשהוא מגיע עם האוטובוס שלו לתחנה, המאבטחים עולים עליו, ומי מהנוסעים שנראה חשוד בעיניהם הם מורידים אותו מהאוטובוס ומבצעים עליו חיפוש משפיל לעיני כל הנוסעים. "אין אפילו עמדת בידוק כדי לעשות את החיפוש בפרטיות ובכבוד", הוא אומר, ומוסיף כי המאבטחים אינם מפעילים שיקול דעת. "רובם מגיעים לעבודה אחרי שהשתחררו מצה"ל, הם חושבים במושגים של השטחים", הוא טוען, "כל ערבי נראה להם מסוכן וההתנהגות שלהם היא בהתאם".

עו"ד נידאל עותמאן, מנכ"ל המטה למאבק בגזענות, אומר לאל-מוניטור כי המטה שבראשו הוא עומד יתנגד לחוק של ארדן בכל דרך. "זה חוק מפחיד ומדאיג המחייב את כולנו להתנגד לו", הוא אומר. לדבריו, החוק של ארדן מעניק למעשה אישור לכל מאבטח להיות שוטר מבלי שתהיה לו הכשרה לכך "וזה מתכון מסוכן שיופנה בעיקר נגד החברה הערבית בישראל".

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X