ישראל פולס

הצעת פשרה מצרית: מועצה ביטחונית משותפת לחמאס ופת"ח

p
המחבר
בקצרה
מצרים מציעה כי תקום מועצה ביטחונית משותפת לחמאס ופת"ח ברצועת עזה (כולל נציגים מצרים על תקן משקיפים), וכל ההחלטות הביטחוניות יהיו משותפות. מקור פלסטיני בעזה: בכירי חמאס מסכימים, אבו מאזן טרם אמר את דברו.

סלע המחלוקת המונע כעת פיוס בין חמאס לפת"ח הוא השליטה על מנגנוני הביטחון ברצועת עזה. על פי הערכות בישראל, צבא חמאס מונה כ-20 אלף חמושים שהצטרפו לתשתית עז א-דין אל-קסאם מאז ההפיכה שביצע חמאס בעזה ביוני 2007.

בראיון שהעניק אבו מאזן לערוץ טלוויזיה מצרי ביום כינוסה של הישיבה החגיגית בעזה [3 באוקטובר], הוא אמר כי לא יסכים לקבל את "מודל חיזבאללה" בעזה, כלומר ממשל אזרחי בהנהגת הרשות הפלסטינית במקביל לתנועה פוליטית שיש לה צבא מזויין הנאמן לה. "אנחנו, בגדה המערבית, מתנהלים על פי חוק אחד ורשות אחת. מי שמחזיק בנשק שאינו כפוף לחוק, גם אם מדובר באיש פת"ח, אני מורה לעצור אותו וזה מה שאמור להיות", הוא הסביר.

אבו מאזן, למוד ניסיון מהפיכת חמאס במהלכה גירשה את כוחות הרשות מעזה בכוח הנשק, אינו מוכן להתפשר בסוגיה הזו. גם חמאס אינו מוכן להתפשר. חמאס רואים בצבא המזויין שהקימו בבחינת "נשק התנגדות", ובכיר התנועה מוסא אבו מרזוק אף הסביר כי "מדובר בנשק המיועד להגנה על העם הפלסטיני, וכל עוד העם הפלסטיני תחת כיבוש הנשק הזה ימשיך להיות מוכן וערוך לכל תרחיש".

כפי שכתבתי באל-מוניטור, המחלוקת בין שתי התנועות, פת"ח וחמאס, אינה רק על שליטה ביטחונית ברצועת עזה והכפפת מרות כל כוח צבאי פלסטיני למפקד הכוחות הביטחוניים ברשות, אבו מאזן, אלא נוגעת גם לקביעת מטרות כוחות הביטחון. הרשות הפלסטינית רואה במנגנוני הביטחון הפלסטינים גוף אכיפה – שמירה על הסדר וביטחון הרשות הפלסטינית, בכיריה ומוסדותיה; חמאס לעומת זאת רואה בצבא שהקים נשק הרתעה מול ישראל.

נוכח הפערים בין חמאס לפת"ח שהובהרו באופן ברור ומדויק ערב כינוסה של ישיבת הממשלה בעזה ותחילת שיחות הפיוס, נראה כי אין בעצם על מה לדבר. הפערים אינם ברי גישור. למרות זאת, הישיבה התקיימה וחיוכים הורעפו לכל עבר. תמונות שהוגדרו "היסטוריות" הופצו באמצעי התקשורת הפלסטיניים בהן נראה ראש המודיעין הכללי מאג'ד פראג' מחובק ומחויך עם מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר. בשבוע הבא מתוכננות בקהיר פגישות עבודה של ועדות בנושאים שונים.

כאמור, אבו מאזן הודיע קבל עם ועדה כי לא יהיה מוכן בשום פנים לסגת מעיקרון "נשק אחד, רשות אחת.''. עם זאת, לא הוא ולא אחרים בשני הצדדים אינם מוותרים מראש על הסיכוי להגיע לפיוס פנים פלסטיני.

לאל מוניטור נודע מפי מקורות בעזה המקורבים לאנשי מוחמד דחלאן, כי הסיבה לאופטימיות הזהירה שמפגינים שני הצדדים נעוצה בעובדה שלמצרים יש הצעת פשרה, אשר אם תתקבל עשויה לפתור את המחלוקת, לפחות בטווח הזמן הקרוב עד שחמאס יצטרף למוסדות אש"ף ויתחייב לקבל את עקרונות הגג של כל הפלגים הפלסטינים.

ההצעה המצרית, שהיא כפי הנראה יוזמתו של ראש המודיעין המצרי חאלד פאוזי, מדברת על הקמת מועצה ביטחונית משותפת ברצועת עזה בה יהיו חברים ראשי הביטחון של הרשות הפלסטינית וראשי הביטחון של חמאס, וכל ההחלטות הביטחוניות יהיו משותפות. מספר החברים במועצה הביטחונית יהיה שווה בין חמאס לפת"ח, כשלמצרים תהיה נציגות בתוך המועצה. לדברי מקור פלסטיני בעזה, בכירי חמאס קיבלו את ההצעה המצרית ואילו אבו מאזן הקשיב לה אך טרם אמר את דברו.

דיון בהצעה המצרית ובדיקה עם מי היא מטיבה יותר, מביאים למסקנה שחמאס יכולים לראות בהצעה פתרון מניח את הדעת. גם אם תוקם מועצה ביטחונית משותפת, מגויסי צבא חמאס שהצטרפו למערך הצבאי לפני הפיוס, יגלו נאמנות רבה יותר לחמאס.

למצרים יש אינטרס מובהק שנציגים מטעמה יהיו חברים במועצה הביטחונית ויפקחו עליה – אם זו תקום. אמנם לנציגים המצרים יהיה רק מעמד של משקיפים, מתווכים ומגשרים, לא שותפות בקבלת החלטות, אבל די בכך כדי שהמודיעין המצרי יוכל לדאוג שהאינטרס הביטחוני המצרי לא יקופח. באופן הזה מצרים מכניסה חצי רגל לשטח הפלסטיני, כשברור לכל בר דעת שכאשר תתגלע מחלוקת ללא פתרון מוסכם בין חמאס לפת"ח בסוגיות מהותיות, מצרים היא זו שתקבע.

למצרים יש עניין רב בפיוס בין פת"ח לחמאס. פיוס כזה מבטיח לה תיאום ביטחוני עם עזה ומניעת הברחות לסיני, זאת מעבר לעובדה שמצרים חוששת מהתדרדרות הומניטרית נוספת ברצועה שתסכן את ביטחונה. עכשיו נותר לראות האם ההצעה המצרית תאומץ על ידי כל הצדדים.

שאלה עיקרית היא מה יקרה עם גדודי עז א-דין אל-קסאם – גוף צבאי אשר שמר עד עכשיו על עצמאות? האם מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית, יהיה מוכן לוותר על מעמדו ותפקידו ולפרק את גדודי עז א-דין? סוגיות אלה עדיין לא נדונו, וודאי יעוררו שאלות רבות בוועדה הצבאית המשותפת אשר תדון בהצעת הפשרה המצרית בקהיר.

ועוד שאלה עודנה פתוחה: האם אבו מאזן יהיה מוכן לותר על התפקיד השמור לראש הרשות הפלסטינית – המפקד העליון של מנגנוני הביטחון הפלסטינים? מועצה ביטחונית משותפת שבה נציגים של מדינה זרה, ידידותית ככל שניתן, מעמידה בספק את יכולתו לקבל לבדו החלטות.

לאל-מוניטור נודע כי מצרים כבר הודיעה לאבו מאזן שחמאס (כלומר עז א-דין אל-קסאם) לא יתפרק מנשקו כל עוד הכיבוש נמשך.

במצב כזה, גם אם בסופו של דבר תימצא הפשרה להקמת מועצה ביטחונית משותפת (למשל ערבויות מצריות לאבו מאזן שנשק חמאס לא יופנה כלפיו), עדיין תיוותר המחלוקת העקרונית על ייעודו של צבא החמושים: האם הוא יתמקד בסוגיות של ביטחון לאומי או שיהיה מיועד להיות "נשק ההתנגדות".

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את נצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012).
ב-2010 יצא לאקרנים סרטו ''חיים יקרים'' אשר הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבינלאומי של טורונטו וזכה אף בפרס ''אופיר''. הוא בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית ומתגורר בנס ציונה.

x

Cookies help us deliver our services. By using them you accept our use of cookies. Learn more... X