גבאי ולפיד במירוץ אחרי רמטכ״ל

בניסיון להחליף את נתניהו בראשות הממשלה, יו״ר העבודה ויו״ר יש עתיד חולקים נקודת תורפה: לשניהם אין ניסיון ביטחוני. אז לפיד וגבאי מחזרים אחרי משה יעלון ואחרי גבי אשכנזי, וגבאי גם ישמח לצרף אליו את אהוד ברק.

al-monitor .

נושאים מכוסים

israeli politics, moshe ya'alon, gabi ashkenazi, avi gabbay, yair lapid, ehud barak, labor party, yesh atid

ספט 13, 2017

ליו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ולשר הביטחון לשעבר, משה יעלון, יש שגרה קבועה וסדירה של פגישות המתקיימות בארבע עיניים, לעתים גם פעמיים בחודש.

בדרך כלל לפיד מגיע למשרדו של יעלון בשכונת רמת החייל בצפון תל אביב, ומסתגר עם יעלון בחדר הפנימי. המזכירות כבר מכירות את העדפות הקפה של לפיד, והאווירה הכללית היא של מפגש בין מכרים ותיקים, שמנסים למצוא את הנוסחה שתאפשר להם לשתף פעולה מרגע ההכרזה על בחירות.

מאז שראש הממשלה בנימין נתניהו הדיח אותו מתפקיד שר הביטחון במאי 2016, יעלון יצא לדרך פוליטית עצמאית. כמעט מיד הוא הפך ליעד חיזור ראשי בעיניי לפיד, שנקודת התורפה הפוליטית שלו היא העדר ניסיון ביטחוני. בישראל, קמפיין בחירות מוכרע בסופו של יום בשדה הביטחוני, גם אם על הפרק עומדות גם סוגיות כלכליות, חברתיות ואזרחיות הרות גורל.

יעלון - רמטכ"ל ושר ביטחון לשעבר מהימין, שבשלושת העשורים האחרונים כיהן בתפקידי מפתח ביטחוניים - הוא סחורה חמה מהבחינה הזאת. יום לאחר שעזב את משרד הביטחון, לפיד כבר היה מוכן לסגור איתו דיל על ריצה משותפת בבחירות הבאות. אך ליעלון יש שאיפות להתמודד בראש רשימה, ואת זה יו"ר יש עתיד אינו מוכן לתת.

למרות זאת, מאז מתנהלת ביניהם ובין יועציהם הבכירים מערכת יחסים הדוקה. הם מחליפים עדכונים פוליטיים ובוחנים תרחישים וחיבורים אפשריים ליום פקודה, כלומר, לרגע הכניסה הרשמית אל תוך קמפיין בחירות שבו ינסו להדיח מהשלטון את הליכוד בראשות נתניהו.

בעוד יעלון ממשיך בבניית פלטפורמה פוליטית, מגייס כספים ובונה את הרשימה שלו, לפיד פועל כדי לסגור איתו עסקה. תשובתו של יעלון ללפיד תיגזר ממצבו של שר הביטחון לשעבר בסקרים לקראת הבחירות, לאחר שיכריז רשמית על הקמת מפלגתו החדשה. אם יצליח לצבור תאוצה, הוא יעדיף לשקול שיתופי פעולה פוליטיים רק אחרי הבחירות.

מבחינת לפיד, הקלפים נטרפו ביולי האחרון כשבניגוד לכל הסיכויים השר לשעבר אבי גבאי ניצח בפריימריז במפלגת העבודה, וגרם ליש עתיד נזק עצום בסקרים. אחרי שבמשך תקופה ארוכה לפיד הצליח להתבסס כמועמד הראשי בשמאל-מרכז מול נתניהו והימין, גבאי הגיח משום מקום ועקף אותו. כעת בשמאל-מרכז פועלות שתי מפלגות עם כוח פחות או יותר זהה, יש עתיד והעבודה. שני יושבי הראש שלהן חולקים גם את אותה נקודת תורפה: חוסר בעבר ביטחוני.

ביטוי לכך ניתן יומיים לאחר הבחירות הפנימיות בעבודה ביולי. בעוד לפיד צופה בעיניים כלות ומבוהלות בעניין הציבורי הרב סביב מנהיגה החדש של העבודה, הוא ניסה להציג את עצמו כבעל עדיפות ביטחונית על פניו. בראיון לערוץ 2 ב-12 ביולי אמר לפיד: "גבאי הוא סימפטי, אבל הוא לא יודע איך נראה קבינט. אני יודע ואכפת לי".

התגובות הלועגות לא איחרו לבוא. לפיד הוצג כמי שניסיונו הביטחוני מסתכם בפחות משנתיים, שבהן ישב בקבינט המדיני-ביטחוני מתוקף תפקידו כשר אוצר. התקופה הזאת כללה את מבצע ״צוק איתן״ ברצועת עזה, שאופן ניהולו ותוצאותיו שנויים במחלוקת. תשובתו של גבאי לעלבון של לפיד, אם כן, הייתה מתבקשת: "ניסיון רע זה לא דבר טוב".

גבאי ולפיד מנהלים כעת מירוץ להשגת רמטכ"ל לשעבר שיעמוד לצדם כמספר 2 ביטחוני - תוספת חיונית בקמפיין בחירות מול נתניהו. על המדף אין הרבה אופציות. יעלון מחוזר גם על ידי גבאי, וגם ביניהם שוררים יחסים מצוינים. גבאי נטש את ממשלת נתניהו במאי 2016 במחאה על הדחת יעלון ומינוי אביגדור ליברמן במקומו. אולם הקשר בין השניים אינו אינטנסיבי והדוק כמו עם לפיד, מכיוון שגבאי עדיין עסוק במאבקים פנימיים במפלגתו, בעוד שלפיד הוא שליט יחיד ומוחלט ביש עתיד.

ביום חמישי (14 בספטמבר) צפוי גבאי להעביר שינויי חוקה בעבודה, שבהם סעיף שיאפשר לו לשריין ארבעה מועמדים מטעמו ברשימת המפלגה לכנסת בבחירות הבאות. רוב הסיכויים שאת המקום הגבוה מבין הארבעה האלה הוא ינסה להציע לדמות ביטחונית בכירה ופופולרית. יעלון אומר בשיחות סגורות שהוא מעריך את גבאי, אך קשה לו לראות את עצמו כחלק ממפלגה בעלת סדר יום מדיני שמאלי.

דמות מחוזרת נוספת במירוץ הזה הוא הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי. אשכנזי היה אחד הרמטכ"לים הפופולריים בתולדות מדינת ישראל, כי הוא נתפס כמי ששיקם את צה״ל אחרי מלחמת לבנון השנייה. מאז שסיים את תפקידו בצה״ל ב-2011, הוא מנהל יחסי שנאה-אהבה עם הרעיון של קריירה פוליטית. הוא אמנם סולד ממנגנוניים מפלגתיים, אך אינו פוסל צעד כזה  אם ירגיש שיהיה לו ערך משמעותי או סיכוי אמיתי להחלפת נתניהו.

לפיד כבר שנים מנסה לגייס את אשכנזי ליש עתיד, אך ללא הצלחה. גם הסיכוי שהוא יצטרף לעבודה נמוך ביותר. לעומת זאת, אשכנזי מנהל מערכת יחסים קרובה עם יעלון. בין שני הרמטכ״לים לשעבר יש יחסים חמים, מאז התמיכה שהעניק יעלון באשכנזי בפרשת הרפז.

"אני אביא רמטכ"ל למפלגה", מצהיר גבאי בשיחות סגורות. שם שעולה לעתים קרובות בהקשר של העבודה הוא ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, אהוד ברק, שתמך בגבאי בפריימריז ומרבה להחמיא לו. ברק, שכיהן בעבר כיו״ר העבודה, נפגש עם גבאי לא מעט, אך ככל הידוע לא עומד בשלב זה על הפרק מהלך לחזרתו למפלגה. לא מן הנמנע שמהלך כזה יתרחש בסמוך לבחירות, מה שיקל על גבאי להתמודד עם אותם רבים במפלגת העבודה שמתעבים את ברק מאז כהונתו שם.

המרוץ אחר רמטכ"ל לשעבר דומיננטי מאחורי הקלעים, עד שאפילו שמו של שאול מופז, שר הביטחון והרמטכ״ל לשעבר שפרש מפוליטיקה עם היעלמותה של מפלגת קדימה מהמפה הפוליטית חודשיים לפני בחירות 2015, עלה אצל גבאי ולפיד ונבחן.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

הקרב על 61 מנדטים יורד מתחת לחגורה
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
גנץ: נתניהו חצה קווים שאסור לחצות
מזל מועלם | | פבר 25, 2020
האם ישראל והרשות הפלסטינית בדרך למדינה אחת?
קסניה סבטלובה | הסכסוך הישראלי-פלסטיני | פבר 18, 2020
השבוע בו האריך גנץ לנתניהו את כהונתו כראש ממשלה
מזל מועלם | | פבר 14, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020