ישראל פולס

ברמאללה כבר מדברים על יורש לאבו מאזן

p
המחבר
בקצרה
בעקבות דיווחים על מצבם הרפואי של אבו מאזן וסאיב עריקאת, הדיונים בשאלת עתידה של ההנהגה הפלסטינית כבר אינם בגדר טאבו בקרב החוגים המקורבים לנשיא. אחד המועמדים המרכזיים הוא ראש שירותי הביטחון המסכל, הגנרל מאג'ד פארג'

מי שמבקר ברמאללה בתקופה האחרונה נתקל בכל פינה כמעט בתחושה של פסימיות. הרחובות רוחשים משמועות על מצבו הבריאותי של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. הוא אושפז לכמה שעות ב-29 ביולי; על פי ההצהרה הרשמית, מצבו הבריאותי תקין, אך תושבי רמאללה הספקנים חושדים שמשהו אינו כשורה במטה רשות הפלסטינית במוקטעה. יתרה מזאת, שיחת היום עוסקת במצבה הבריאותי של ההנהגה הפלסטינית בכללותה. על פי פרסומים מהתקופה האחרונה, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, סובל ממחלת ריאות קשה, וממתין להשתלה בישראל או בארה"ב.

בכיר באש"ף המקורב לנשיא אבו מאזן סיפר לאל-מוניטור שמצבו הגופני של הנשיא תקין, אבל מצב רוחו ירוד מאוד בעקבות ההבנה שאין באופק שום תזוזה לקראת פתרון שתי המדינות. אבו מאזן מודאג מאוד ממצבו של איש סודו סאיב עריקאת, ששימש בתפקיד שר החוץ שלו הלכה למעשה, וניהל את הקשרים עם הממשל האמריקאי, עם האיחוד האירופי ועם מדינות ערב. מנגד, אבו מאזן מרגיש מעודד מהתמיכה המשמעותית שקיבל מעבדאללה מלך ירדן, עם ביקורו ברמאללה ב-7 באוגוסט.

עריקאת נתפס בעיני רבים כמספר שתיים הלא-רשמי, ואולי אף כיורשו של אבו מאזן. אותו בכיר באש"ף ציין כי כעת,  בשל מחלתו של עריקאת, הדיונים בשאלת עתידה של ההנהגה הפלסטינית, גם בעידן שאחרי אבו מאזן, כבר אינם בגדר טאבו בקרב החוגים המקורבים לנשיא. לדבריו, לשירותי הביטחון המסכל בראשותו של גנרל מאג'ד פארג' שמור תפקיד מרכזי בהגנה על היציבות מבית, בין אם עוד בתקופתו של אבו מאזן ובין אם לאחר מכן. כיום, פארג' הוא מהדמויות החזקות בגדה המערבית; הוא החליף בתפקיד זה את ג'יבריל רג'וב,  ונחשב מקורב לו.

פארג' הוא אכן קצין מודיעין יעיל. הוא עומד מול אתגרים מצד חמאס, מצד נאמניו של בכיר פתח בעבר (ויריבו של אבו מאזן) מוחמד דחלאן, יקירן של מצרים ומדינות המפרץ, וכן מצד גורמים רדיקליים בתוך תנועת פתח עצמה. עבור רבים, פארג' הוא יורשו הטבעי של אבו מאזן, לפחות בעתיד הקרוב. הוא לאומן נלהב, מנהל קשרים קרובים עם ראשי הממסד הביטחוני בישראל, ומקיים מגעים גם עם צוות המשא ומתן של נשיא ארה״ב דונלד טראמפ.

תהיות דומות בסוגיית היורש נשמעות גם בירושלים, בהתחשב בחשד הגובר והולך שראש הממשלה עומד בפני הגשת כתב אישום נגדו בחודשים הקרובים. בכיר המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו סיפר לאל-מוניטור שראש הממשלה משוכנע כי מדובר בציד מכשפות. לדברי אותו בכיר, נתניהו סמוך ובטוח שיידע להתמודד בהצלחה וביעילות בזירה המשפטית והציבורית גם יחד, כפי שעשה תמיד. הוא מתכוון להתמודד עם האתגר שמולו באמצעות מאבק בשמאל הישראלי ובתקשורת, שלדבריו מבקשים להדיחו שלא באמצעות הקלפי. הבכיר מאמין שהנהגת הליכוד כולה תישאר נאמנה לנתניהו לפחות עד שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט יקבל החלטה, ועם זאת הוא מודה שבמסדרונות הכנסת אפשר כבר לשמוע דיבורים על ההנהגה בישראל בעידן שאחרי נתניהו.

סימן השאלה הנוכחי שמרחף מעל עתידו הפוליטי של ראש הממשלה פותח את הדלת לניחושים באשר לשמות שיתחרו בעתיד על הנהגת המדינה, מעבר ליאיר לפיד מיש עתיד ולאבי גבאי מהמחנה הציוני. איש סודו של נתניהו סירב להרחיב בנושא, אך הביע ציניות עמוקה כלפי האליטה הפוליטית בעידן שאחרי נתניהו. נדמה שהדהד את קולו של פטרונו, כשכינה את הפוליטיקאים מכל המפלגות "פקידים אופורטוניסטים". מבחינתו, העידן שאחרי נתניהו עדיין רחוק, והוא מאמין שאל קו הזינוק יתקדמו מנהיגים אחרים מאלו ששולטים היום בזירה הפוליטית בישראל. כיוון שצרותיה הביטחוניות של ישראל רק הולכות ומעמיקות, הציבור הישראלי יסכים לקבל מאחורי ההגה רק דמות בעלת עבר ביטחוני מובהק. עם השמות שנזרקו לחלל האוויר נמנים גם יואב גלנט, אהוד ברק, משה יעלון, גבי אשכנזי ואבי דיכטר.

נראה שחוסר היציבות בירושלים היא מעין תמונת מראה של המצב השורר ברמאללה, וזה סולל את הדרך לבוגרי הממסד הביטחוני החזק משני הצדדים, שעשויים ליטול את מוסרות השלטון במוקדם יותר מאשר במאוחר. אבל עד שזה יקרה, הקורבן העיקרי כרגע של המצב הפוליטי משני צדי המתרס הוא תהליך השלום, בחסות ארה"ב.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, gabi ashkenazi, ehud barak, succession, leadership, majid faraj, mahmoud abbas, benjamin netanyahu

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept