ישראל פולס

באיחוד האירופי חוששים מנפילת משטרו של אבו מאזן

p
המחבר
בקצרה
בבריסל קיימת דאגה ממשית ליציבות משטרו של הנשיא הפלסטיני, שנתון ללא הרף לביקורת מצד חמאס ברצועת עזה, מצד בני בריתו של יריבו מוחמד דחלאן, וכן מצד גורמים רדיקליים בארגון הפתח בגדה המערבית.

אין זה סוד ששורר קרע עמוק בין ממשל טראמפ לבין האיחוד האירופי. טראמפ ממלא את הבטחת הבחירות שלו לנקוט מדיניות של "אמריקה תחילה". הוא מתנגד לגלובליזציה, לשיתופי פעולה איזוריים, לאיחוד האירופי, ולהסכמים בנושא הסחר החופשי ושינויי האקלים. הוא מתנגד נחרצות למדיניות האירופית של הגירה ושל קליטת פליטים. הוא אינו מסתיר את הסלידה שלו מהנשים החזקות של אירופה, בראש ובראשונה מקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בנושא הסורי, הוא משתף פעולה בעיקר עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובסוגיית הסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא טס כמעט סולו, ומתאם עמדות בעיקר עם מצרים ועם מדינות המפרץ הפרסי. הוא פיתח קשרים אישיים טובים יותר עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, בעיקר כדי שיהיה לו שותף אירופי למלחמה בטרור.

בבריסל נרשמה תזוזה משמעותית ביחסים שבין האיחוד האירופי לארה"ב, ובנקודות ההשקפה של שניהם בסוגיות כלכליות וביטחוניות. מקור בכיר המקורב לפדריקה מוגריני, הנציגה העליונה של האיחוד האירופי לענייני חוץ וביטחון, סיפר לאל-מוניטור כי בהתחשב במצב מבית ומחוץ, בבריסל חשים צורך לפתח מדיניות חוץ עצמאית יותר, גם בנושאים שקשורים למזרח התיכון. לאחר הברקזיט, שוב עומדת היום בראש האיחוד האירופי הברית הגרמנית-צרפתית, כלומר הקנצלרית מרקל והנשיא מקרון. בבריסל, בברלין ובפאריז נחושים לנצל את עוצמתו ואת השפעתו של האיחוד האירופי בזירה הבינלאומית, כדי ליזום מדיניות חוץ יעילה ועצמאית הרבה יותר.

מקור בכיר באיחוד האירופי סיפר לאל-מוניטור שבבריסל מודאגים במיוחד מהסכסוך הישראלי-פלסטיני, על רקע ההתפרצויות האלימות של השבועיים האחרונים, בעקבות הפיגוע על הר הבית ב-14 ביולי. מוגריני התייעצה לאחרונה בעניין זה עם ההנהגות בגרמניה, בצרפת ובאיטליה. כולם חוששים שהאלימות תתפשט, תצא משליטה ותהפוך לאינתיפאדה חמושה. מוגריני נמצאת כל העת במגעים גם עם מזכיר המדינה האמריקאי, רקס טילרסון, אבל הבית הלבן אינו מערב את האיחוד האירופי באופן סיסטמטי במאמצים המתמשכים של השליח ג'ייסון גרינבלט, למעט דיווחים מעת לעת.

מנקודת מבטו של האיחוד האירופי, קיים היום חשש ממשי ליציבות משטרו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שנתון ללא הרף לביקורת מצד חמאס ברצועת עזה, מצד בני בריתו של יריבו המר בפתח, מוחמד דחלאן, וכן מצד גורמים רדיקליים בארגון הפתח בגדה המערבית. מדינות ערב הפרגמטיות הציעו לאבו מאזן לא יותר מדברי תמיכה, גם בעת קשה שכזו.

בבריסל חוזים משבר מתמשך; לא רק סביב האירועים האחרונים במסגד אל-אקצא, אלא גם, ועוד יותר מזה, סביב הקיפאון הכללי בתהליך השלום. את המשבר המתפתח מלבה עוד יותר גם הקרע המעמיק בין פתח לחמאס. בניסיון לתמוך באבו מאזן, יגדילו באיחוד האירופי את הסיוע הכלכלי לרשות הפלסטינית, וימשיכו לקיים דיאלוג רצוף עם הנשיא.

ב-5 ביולי נפגש אבו מאזן עם נשיא צרפת מקרון, שדבק בעמדה הצרפתית המסורתית של שתי מדינות לשני עמים על בסיס קווי 67', עם ירושלים כבירה משותפת. עם זאת, המקור הבכיר באיחוד האירופי הוסיף וטען כי עד לעצרת הכללית של האו״ם בספטמבר האירופאים לא ימהרו לצאת ביוזמה קונקרטית, כדי לא להיתפס כמי שמחבלים במאמציה של ארה"ב. גם לא יתקבלו החלטות משותפות של האיחוד האירופי בנושאי מדיניות חוץ, אלא אחרי הבחירות הכלליות בגרמניה ב-24 בספטמבר.

לדברי המקור הבכיר, אם ארה"ב לא תשיק תהליך שלום אזורי שיוביל לפתרון שתי המדינות, אפשר להניח שמקרון והקנצלרית מרקל (בהנחה שהיא אכן תנצח כצפוי בבחירות הקרובות), ביחד עם מטה האיחוד האירופי, יפעלו להשקת יוזמה אירופית לקידום פתרון שתי המדינות ולכינוס ועידת שלום בבריסל.

"אנחנו מחויבים שלא להניח לשנה הזאת לחלוף ללא מאמץ רציני לטובת פתרון שתי המדינות", אמר הבכיר באיחוד האירופי. לדבריו, החלופה היא הידרדרות חמורה לאלימות קשה עוד יותר מצד גורמים רדיקליים ופונדמנטליסטיים ברצועת עזה ובגדה המערבית, וזה אכן עלול לסכן את משטרו של אבו מאזן. בבריסל מתקיימים כל העת מגעים סביב נושאים אלה עם מצרים, סעודיה, ירדן והליגה הערבית.

על פי בכיר במשרד החוץ הישראלי, ראש הממשלה בנימין נתניהו משוכנע שהנשיא דונלד טראמפ יחסום כל יוזמה אירופית שכזו. הוא שוחח עם אל-מוניטור בעילום שם, וכך אמר: "מבחינתנו, אירופה היא פרו-פלסטינית ועוינת את האינטרסים של ישראל. ההנהגה האירופית בוודאי מתוסכלת מכך שממשל טראמפ דחק אותה לשוליים".

מנגד, מקור בכיר באש"ף סיפר לאל-מוניטור שאבו מאזן יקדם בברכה כל יוזמה אירופית, ושהנושא אכן נדון עם הנשיא הצרפתי מקרון. לדבריו, בהנהגה הפלסטינית מאמינים שאסור לזלזל באיחוד האירופי.

כך או אחרת, יוזמה אירופית שכזו עלולה להיות בגדר מעט מדי ומאוחר מדי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון

אורי סביר היה ממקימי מרכז פרס לשלום ב-1996,לאחר שנים רבות בחזית אסטרטגית השלום בישראל. מאז 1999 הוא מכהן כנשיא הכבוד של המרכז. כמנכ"ל משרד החוץ (1993-1996) כיהן סביר כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו, כחבר משלחת המו"מ בין ישראל וירדן, וכראש משלחת המו"מ בין ישראל וסוריה. ב-1999 נבחר סביר לכנסת הישראלית החמש-עשרה מטעם מפלגת המרכז.

בתחום העסקים, סביר כיהן כראש הוועד המנהל של העיתון העולמי היומי "מטרו אינטרנשיונל". ב-2001 הקים סביר עמותה בינלאומית ללא-מטרות-רווח בשם "גלוקל פורום", המבוססת ברומא ומעודדת דיפלומטיה בין-עירונית ברחבי העולם וב2011 הקים את Yala Young Leaders, תנועה אינטרנטית לשלום, אשר סוחפת אחריה מאות אלפי נרשמים.

סביר פרסם שלושה ספרים: "התהליך: מאחורי הקלעים של הכרעה היסטורית" המבוסס על ניסיונו כראש צוות המו"מ בהסכמי אוסלו (1998); "מר ישראלי בבחירות 2006" (2006); ו-"קודם שלום" (2006).

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept