חוזרים למקורות: מתמודדי העבודה נזכרו שהם בשמאל

נהירת הקולות מהמחנה הציוני אל יש עתיד וההתרסקות חסרת התקדים בסקרים גרמו לכל המתמודדים בפריימריז של העבודה, לראשונה מזה שנים, לזנוח את הקריצה לימין ולהניף דגל מדיני ברור לפי דרכו של יצחק רבין.

al-monitor .

נושאים מכוסים

left wing, yesh atid, knesset, yitzhak rabin, leftists, zionist camp, labor party, israeli politics

אפר 21, 2017

"שמאלני הפך להיות קללה בישראל, ואנחנו נעצור את זה. כן, אני שמאלני ולא מתבייש בזה. רק כשנפסיק להוריד את הראש ולהתבייש במי שאנחנו - ננצח". הטקסט הזה, שלקוח מסרטון "השמאלנים חוזרים" אותו הפיץ השבוע (18 באפריל) ח"כ אראל מרגלית במסגרת השקת הקמפיין שלו על ראשות מפלגת העבודה, הוא ביטוי נוסף למה שמסתמן כסוף עידן העמימות המדינית במפלגת העבודה.

ב-4 ביולי ייבחר יו"ר חדש למפלגת העבודה, שיוביל אותה בבחירות הבאות. התופעה המעניינת והחשובה ביותר בהתמודדות הזו היא שכל ששת המועמדים מבליטים סדר יום מדיני, לפי דרכו של יו״ר המפלגה וראש הממשלה הנרצח, יצחק רבין. לראשונה מזה שנים, הם אינם מנסים לברוח מהתיוג ״שמאל״ - אלא להפך.

שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, הוא יונה מדינית מאז ומעולם. הוא מציג משנה סדורה, שבמרכזה היפרדות מהפלסטינים באמצעות מו"מ מדיני. ח"כ עמר בר-לב, מפקד סיירת מטכ"ל לשעבר, הוא תומך אדוק ברעיון שתי המדינות. כך גם השר לשעבר אבי גבאי, וכמובן האלוף (במילואים) עמירם לוין, שהוביל קמפיין תמיכה בארגון השמאל שוברים שתיקה, ובקלות יכול גם להיות במרצ. אפילו יו"ר המפלגה יצחק הרצוג, שרק לפני שנה הכריז שאין עם מי לדבר בצד הפלסטיני, חוזר כעת לשמאל המדיני המובהק.

התהליך הזה שעובר על המפלגה, המצויה בשפל חסר תקדים בסקרים (עשרה מנדטים), עשוי להתברר כהרבה יותר מגימיק בחירות. הוא מבדל את העבודה ואת סיעת המחנה הציוני לעומת מפלגתו של יאיר לפיד, שעושה הכל כדי להתחמק משיוך לשמאל, וכך עשוי להחזיר אליה כמה מהמנדטים שאיבדה ליש עתיד. הוא גם עשוי לפרמט מחדש את המערכת הפוליטית לשנים הבאות.

"אני ועוד המון ישראלים - אנחנו פשוט שמאלנים", אומר מרגלית בסרטון, "ולא, זו לא קללה. שמאלנים בנו את המדינה הזאת. שמאלנים הקימו את הכור הגרעיני. שמאלנים עשו שלום עם ירדן. שמאלנים ניצחו עד היום את כל מלחמות ישראל. שמאלנים היו רמטכ״לים, ראשי שב"כ, ראשי מוסד שנלחמו בטרור וניצחו". זהו טקסט שנוסח בקפידה, וניתן להניח כי השפעתו על מתפקדי העבודה נבחנה בקבוצות מיקוד לפני פרסומו. מתפקדי העבודה הם קבוצה אידאולוגית מובהקת, שרואה במורשתו המדינית של רבין את דרכה. רבים מהם חשו בשנים האחרונים תסכול מהניסיונות לקרוץ לימין בתקווה לקושש קולות מהמחנה היריב.

מי שאימצה באופן מוצהר ובוטה את הטקטיקה הזאת הייתה שלי יחימוביץ׳, שכיו״ר המפלגה בחרה להצניע את המסרים המדיניים בקמפיין בחירות 2013. עוד בפגישה באוקטובר 2012 עם נשיא צרפת לשעבר, ניקולא סרקוזי, היא הציגה עמדות מדיניות הדומות לאלה של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בין השאר תמכה יחימוביץ׳ במו"מ מדיני ללא הקפאת הבנייה בהתנחלויות ובדרישה מהפלסטינים להכרה במדינה יהודית כתנאי למו״מ - כל זאת כדי לנסות להעביר לעבודה קולות מהימין.

הטקטיקה הזאת כשלה בבחירות. העבודה בראשות יחימוביץ׳ הגיעה אל קו הסיום עם 15 מנדטים ונותרה באופוזיציה. גם הרצוג שנבחר אחריה ליו''ר המפלגה ניסה לפלרטט עם הימין. במקרה שלו זה קרה לאחר כישלונה של רשימת המחנה הציוני בבחירות האחרונות. כשהחל להתרסק בסקרים, וראה בעיניים כלות איך הקולות זורמים מסיעתו שלו אל יש עתיד, הוא אימץ אופן פעולה דומה של התרחקות מסממנים של שמאל וקריצה לימין.

בינואר 2016 השיק הרצוג את תוכניתו המדינית להיפרדות מהפלסטינים, שבה הציג מעין ״התפכחות״ מאשליות מדיניות לכאורה על רקע אינתיפאדת היחידים. השלום יכול לחכות, קבע הרצוג, והצהיר שאבו מאזן אינו פרטנר למשא ומתן מדיני - מילים נעימות לאוזניו של הימין הישראלי. אולם גם אז בריחת הקולות מהמחנה הציוני לא נעצרה, ולפיד המשיך לגדול בסקרים על חשבונה.

בכלל, כניסתו של יאיר לפיד לזירה הפוליטית ומאמציו מאז הבחירות האחרונות להעביר אליו את הקולות המתונים בליכוד העמידו את העבודה באתגר מורכב. מצד אחד לפיד בורח מכל שיוך לשמאל כאילו היה מדובר במחלה, ומצד שני הוא מצליח להעביר אליו קולות רבים דווקא מהמחנה הזה. זו הסיבה לכך שבעבודה התפתו לחקות אותו.

כעת, שלושה חודשים לפני הפריימריז, כל ששת המועמדים מציגים את עצמם כשמאל מדיני מובהק, וכממשיכיה של דרך רבין. "לפיד יחלוף עם הרוח, מפני שהוא מנסה להיות חיקוי של נתניהו. זה או דרך רבין, או דרך נתניהו, ואנחנו בוחרים בדרכו של רבין. אם ננסה להיראות כמו לפיד - נפסיד ללפיד", מנבא מרגלית בסרטון.

בהופעה בפני חברי המכון למחקרי ביטחון לאומי במארס אמר עמיר פרץ: ״אבו מאזן הוא פרטנר להסכם שלום בעתיד ולשיתוף פעולה ביטחוני בשגרה כבר עכשיו. הוא היה פרטנר כשרק נכנס ללשכת נשיא הרשות הפלסטינית לפני יותר מעשר שנים, והוא וממשיכו יהיו פרטנר ככל הנראה גם בעתיד״. לדבריו, ״האמת ידועה. כל ילד יכול לדקלם אותה: פתרון הסכסוך מבוסס על שתי מדינות לשני עמים, על בסיס קווי 1967 עם שינויים קלים וחילופי שטחים שוויוניים, שיכללו את גושי ההתיישבות ומרבית המתיישבים בשטח מדינת ישראל״.

גם עמירם לוין מתבטא רבות על הצורך הדחוף בהסדר מדיני. ״המשך אחזקת השטחים הכבושים יהפוך את ישראל למדינת אפרטהייד עם מיעוט יהודי בלב אזור מוסלמי״, הוא אמר בתחילת השנה.
למיתוג מחדש של מפלגת העבודה כמפלגת הראשית של השמאל המדיני, מבלי להתייחס בשלב הזה לזהות האיש שיעמוד בראשה מיולי, עשויות להיות השלכות גם על לפיד. קיימת סבירות גבוה שבמצב החדש העבודה תחזיר לעצמה חלק מהמנדטים שעברו לאורך השנים האחרונות אל יש עתיד. השאלה היא אם הקו הזה יימשך גם לאחר הפריימריז לראשות העבודה, או שיו״ר המפלגה החדש יתפתה שוב לרדוף אחרי קולות הימין. זו תהיה טעות שיכולה להנחית מכת מוות על מפלגת העבודה, אשר מאז רצח רבין ב-95׳ לא מוצאת את דרכה בחברה הישראלית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
האם ניצחון של נתניהו יביא לסוף הדמוקרטיה הישראלית?
בן כספית | הבחירות בישראל | פבר 26, 2020
גנץ: נתניהו חצה קווים שאסור לחצות
מזל מועלם | | פבר 25, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020