ישראל פולס

הפלסטינים משלימים עם העברת שגרירות ארה"ב לירושלים

p
המחבר
בקצרה
אחרי שאיימו למרר את חיי ארה"ב באו"ם והזהירו מקטסטרופה עתידית, הפלסטינים מנמיכים את הטון כלפי דונלד טראמפ. אם אכן תועתק השגרירות האמריקאית לירושלים, ינסו הפלסטינים לשכנע את הממשל החדש להקים במזרח העיר שגרירות פלסטינית.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן שיגר השבוע [9 בינואר] מכתב לנשיא ארצות הברית המיועד דונלד טראמפ, בו כתב לו כי העברת השגרירות האמריקאית לירושלים תפגע בעיקרון "שתי מדינות לשני עמים" ותקשה על תהליך השלום. "המכתב נוסח בזהירות רבה, בלשון דיפלומטית, והושקעה בו מחשבה רבה", אומר לאל-מוניטור מקור פלסטיני ברמאללה. לדבריו, אבו מאזן קיבל את הצעתו של השגריר הפלסטיני המיועד לשרת בוושינגטון ד"ר חוסאם זומלוט, להסביר לנשיא האמריקאי המיועד כי העברת השגרירות מתל אביב לירושלים תקשה על ממשלו של טראמפ, שירצה להיזכר כמי שהשכין שלום בין הישראלים לפלסטינים.

"לא היו איומים ולא אזהרות לקטסטרופות, גם לא (איום ב)צעדי תגובה של הרשות או של מדינות ערביות אחרות", אומר המקור, "אלא רצון כן לדבר עמו כמנהיג אל מנהיג".

ניסוח המכתב בלשון רפה הינו מנוגד לדברים החריפים שהשמיעו בנושא בכירים ברשות הפלסטינית. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף ומי שעמד בראש צוות שיחות השלום עם ישראל, סאיב עריקאת, הזהיר כי אם תועבר השגרירות לירושלים יהיה זה סוף תהליך השלום עם ישראל וכי הרשות תצמצם את התיאום הביטחוני עמה. עריקאת אף הזהיר כי הרשות לא תכיר יותר בישראל ותבקש ממדינות ערב לגרש את שגרירי ארצות הברית ממדינותיהן.  

הגדיל לעשות ריאד מנסור, השגריר הפלסטיני באו"ם, כשאיים למרר את חייה של ארצות הברית במוסדות האו"ם אם ההחלטה תקרום עור וגידים.

אבו מאזן מצדו טען בפני אנשי תנועת מרצ, שנפגשו עמו בשבוע שעבר, כי הוא מסרב להאמין שטראמפ יממש את הצהרותיו, אך אם יעשה זאת יש ברשותו צעדי תגובה. יו"ר הרשות הפלסטינית לא פירט בדבריו לאלו צעדים הוא מתכוון, אך יש לזכור כי הדברים נאמרו עוד לפני שהתקיימה בלשכתו ישיבת חירום בה הוחלט להוריד את הטון כלפי הנשיא הלא צפוי, שייכנס לבית הלבן בשבוע הבא [20 בינואר].

"אין לנו שום דרך לאיים על ארצות הברית ולא למרר את חייו של טראמפ, הוא לא סופר אותנו, איך נאיים עליו? במה? בואו נהיה רציניים ונפקח את העיניים כאנשים שקולים", אומר המקור הפלסטיני לאל-מוניטור. "אנחנו יכולים לנסות לשכנע, לנסות להסביר, אבל איזה סנקציות אנחנו יכולים (להפעיל) מול אמריקה הגדולה?"

בלשכת היו"ר הפלסטיני לא שוגים באשליות. המקור הודה כי ברמאללה מתייחסים ברצינות להצהרותיו של הנשיא האמריקאי המיועד ורואים בהעברת השגרירות עניין סגור. לדבריו, הרושם הוא שטראמפ – אשר מינה את דיוויד פרידמן, תומך התנחלויות מובהק, להיות השגריר בישראל; ואת חתנו היהודי, ג'ראד קושנר, ליועץ בכיר בממשלו – מתכוון להעביר את השגרירות לירושלים כפי שהבטיח בקמפיין הבחירות שלו.

במצב שכזה, סבורים הפלסטינים, איומים על טראמפ יובילו לפגיעה ברשות הפלסטינית ולפגיעה במעמדו של אבו מאזן. הדרך היחידה להניא את הנשיא הנבחר ממהלך כזה היא הצגת טענות שקולות וענייניות. מהבחינה הזאת, הם מאמינים, הימים הבאים עד השבעתו הם קריטיים. הפלסטינים מעריכים כי אם לא יצליחו לשנות את דעתו בפרק הזמן הזה, העניין אבוד. אבל גם אם מאמציהם ייכשלו, הפלסטינים הכינו תכנית מגירה להתמודדות עם המצב.

אם אחרי הכל תועתק שגרירות ארצות הברית לירושלים, ייטב לדעת הפלסטינים שזו תוקם במערב העיר ולא במזרחה. במקביל ינסו הפלסטינים לשכנע את הממשל האמריקאי החדש גם להקים שגרירות פלסטינית במזרח העיר, כפי שהציע לאחרונה מרטין אינדיק, שגריר ארצות הברית בישראל לשעבר ומי שעמד בראש צוות המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. הצעה זו התקבלה בהתלהבות על ידי אנשי אבו מאזן במוקטעה, אך איש אינו יודע להעריך אם יש לה סיכוי להתממש.

"דבר אחד בטוח", אומר המקור הפלסטיני לאל-מוניטור, "לא יהיו סנקציות פלסטיניות על אמריקה. אין לנו כלים ואמצעים להטיל סנקציות על טראמפ וממשלו, ודאי לא קריאה לסילוק שגרירים אמריקאים ממדינות ערביות כפי שהציע סאיב עריקאת. את מי יסלקו, את השגריר בריאד? בקטאר? בבגדד? בביירות?", הוא תהה.

העברת שגרירות ארצות הברית לירושלים משמעה הכרה רשמית של המעצמה הגדולה בעולם בכך שירושלים היא בירת ישראל ושלפלסטינים אין בה חלק. הרגישות הפלסטינית לגבי מעמדה של ירושלים מעלה חששות כבדים: מהלך אמריקאי כזה עשוי להיתפס כהצהרת סיפוח ישראלית בתמיכתו של טראמפ. מכאן, הדרך קצרה לתסיסת השטח והבערתו, אף אם התסיסה לא תהיה מכוונת על ידי הרשות הפלסטינית ואבו מאזן.

האם אבו מאזן יורה למנגנוני הביטחון הפלסטינים לעצור גל התנגדות פלסטיני אלים, אם אכן יפרוץ בעקבות העברת השגרירות? זו ודאי תהיה מהדילמות הקשות ביותר עמן הוא ייאלץ להתמודד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: saeb erekat, us-israel relations, united nations, us embassy, two-state solution, donald trump, mahmoud abbas, jerusalem

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept