ישראל פולס

השבוע הקשה של הרשימה המשותפת: פרשה ביטחונית ותמיכה באסד

p
המחבר
בקצרה
בזמן שיו״ר הרשימה המשותפת איימן עודה פועל ליצירת גשר בין יהודים לערבים, חבר כנסת מבל״ד מסתבך בחשדות ביטחוניים, ובכיר בחד״ש מברך על כיבוש חאלב. הטענות כי הנציגים הערבים מזיקים לציבור שלהם אינן רחוקות מהמציאות.

השבוע האחרון היה אחד הקשים בהיסטוריה הקצרה של הרשימה המשותפת, ובמיוחד עבור יו״ר הרשימה איימן עודה. הוא החל ביום שישי (16 בדצמבר) כשעאדל עאמר, מזכ"ל מק''י, הפלג המרכזי של חד"ש, פרסם הודעה המברכת את נשיא סוריה בשאר אסד על כיבוש חאלב. ההודעה עוררה סערה גם בקרב ציבור תומכי הרשימה המשותפת. יומיים אחר כך נחשפו החשדות שח"כ באסל גטאס מבל"ד הבריח טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים בבית הכלא קציעות. הניסיון של עודה לבנות גשר בין יהודים לערבים ספג מכה משמעותית, אבל הבעיה החמורה יותר מבחינתו היא שגם בתוך המגזר הערבי תהו השבוע בקול רם אם חברי הכנסת הערבים אכן משרתים את האינטרס של האזרחים הערבים בישראל, או שמא הם הפכו לנטל עליו.

אין ויכוח על כך שחברי תנועת בל"ד - אחת מארבע המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת - נחשבים בקרב הציבור הערבי ל"ילד הרע" של האיחוד הפוליטי הכפוי. מייסד המפלגה, חבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה, אף נמלט ב-2007 לקטאר לאחר שנחשד בהעברת מידע לחיזבאללה. שלושת חברי הכנסת המכהנים כיום מטעמה, ג׳מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל גטאס, נוקטים רוב הזמן קו רדיקלי השונה מאוד מעמדותיהם של שאר המרכיבים ברשימה. אין כמעט חודש בלי סערה ציבורית ביוזמת אחד מחברי בל״ד, אשר אחראים ליצירת עוד ועוד סדקים עמוקים ברשימה המשותפת, במגזר הערבי וגם ביחסי יהודים-ערבים. בניסיון לשמר את אחדותה הפוליטית של הרשימה, חברי הכנסת הערבים מהמפלגות אחרות (ברשימה המשותפת) נאלצים ליישר קו עם אנשי בל״ד.

קצרה היריעה מלמנות את הסערות שעוררו חברי הכנסת של בל"ד בכנסת ומחוצה לה. בשנה האחרונה (29 ביוני) כינתה ח"כ זועבי את חיילי צה"ל ״רוצחים״ מעל בימת הכנסת. בכך היא סייעה ליצור אווירה ציבורית שאפשרה את אישור חוק ההדחה, המאפשר לח״כים להדיח חבר כנסת ברוב מיוחד ובהליך מורכב יחסית. בזמן שהרשימה כולה נאלצה להירתם ולגונן על זועבי, שלא לפרסום הודו רבים מחבריה כי גם בעיניהם מדובר היה בחציית קו אדום.

גם ח"כ גטאס אילץ את חברי הרשימה המשותפת ליישר עמו קו. ב-14 בספטמבר, בזמן שהנשיא לשעבר שמעון פרס נאבק על חייו בבית החולים, פרסם גטאס פוסט ארסי נגדו, שבו כתב כך: ״צריך לזכור את מהותו האמיתית כרודן ואחראי ישירות על פשעים ופשעי מלחמה שביצע נגדנו, ולכן דמנו מכסה אותו מכף רגל ועד ראש״. הפוסט הזה אילץ את כל חברי הכנסת הערבים להחרים את הלווייתו של פרס, והוביל למחאה ציבורית גדולה בתוך החברה הערבית ולקרע נוסף בין יהודים לערבים.

אולם כעת נראה כי ח״כ גטאס הסתבך ביותר מהתבטאות מקוממת. הוא חשוד בכך שהבריח 12 טלפונים סלולריים לאסירים פלסטינים, שאחד מהם הוא אסיר העולם וואליד דקה, רוצחו של החייל משה תמם (אוגוסט 1984). אם החשדות נגדו יוכחו כנכונים, הדבר יגרום נזק עצום לאזרחים הערבים של מדינת ישראל. במצב כזה, הרי למרות שמדובר יהיה במעשה פלילי של חבר כנסת אחד מתוך 13 חברי הרשימה המשותפת, הציבור היהודי יתפוס זאת כהוכחה חותכת להאשמות מצד הימין, לרבות שר הביטחון אביגדור ליברמן, על אי-נאמנותם למדינה של האזרחים הערבים. לא בכדי נציגי מפלגות הימין כבר ביקשו מיו"ר הכנסת לערוך חיפוש על גופם של חברי הכנסת הערבים בבואם למשכן מחשש שהם עלולים להכניס לתוכו מטען חבלה.

מובן שבטענות על אי-נאמנות אין שמץ של אמת. חברי הכנסת איימן עודה, אחמד טיבי, עאידה תומא סלימן, יוסף ג'בארין ואחרים נאבקים על זכותם לשמר את זהותם הפלסטינית במקביל להיותם אזרחים נאמנים של מדינת ישראל.

כאמור, מקרה גטאס לא היה הטלטלה היחידה שעברה הרשימה המאוחדת השבוע. בזמן שמחאלב הסורית זורמים צילומי זוועה של טבח המוני באזרחים על ידי הצבא הסורי, מזכ"ל מק"י עאדל עאמר מצא זמן לברך את בשאר אסד ולקומם עליו ועל חד"ש ציבורים רחבים במגזר הערבי, אשר ראו בהודעה הזאת תמיכה במעשיו של רוצח המונים.

"אני איש חד"ש מזה שלושה עשורים", אומר לאל-מוניטור ע', תושב אל אום אל-פאחם, "מעולם לא התביישתי כפי שהתביישתי השבוע. אסד רצח מאות אלפים בדם קר, הוא הפעיל מטוסים, טנקים ונשק כבד להרוג את אזרחיו, רק כדי לשמור על שלטונו. לפתע בא מזכ"ל בחד"ש ומברך אותו על כך. איך הוא מעז לדבר בשמי?''

הודעתו של עאמר אלצה את יו"ר הרשימה איימן עודה להוציא הודעת ריכוך בניסיון להחליש את הסערה ולמזער נזקים. עודה קרא לאסד ״רודן״, ואת ג'בהת אל-נוסרה ודאעש כינה ״פראי אדם״. הוא ציין שזה לא אנושי לעמוד לצד כוחות החושך הללו, אולם הנזק הציבורי למפלגה כבר נעשה.

בישראל התקיימה השבוע (18 בדצמבר) עצרת שיזמה תנועת תג מאיר נגד הטבח בסוריה. מאות בני אדם יצרו שרשרת אנושית משגרירות ארצות הברית עד שגרירות רוסיה בתל אביב בקריאה למעצמות לעצור את הטבח. הם אחזו צילומים של ילדים מתים ותמונה של אסד בידיים מגואלות בדם. בעבר, פעילי תנועת חד"ש, מפלגה סוציאליסטית שעמלה במשך שנים להוכיח שהיא תנועה חברתית הומנית הפועלת למען צדק חברתי, היו לוקחים חלק בהפגנות כאלו. הפעם קולם נאלם, ופעיליהם נעלמו. לכן, הטענות שלפיהן חברי הכנסת הערבים יוצרים נזק לציבור שלהם ולשבר עמוק בין יהודים לערבים, אינן רחוקות מהמציאות.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: shimon peres, knesset, joint arab list, hadash party, bashar al-assad, balad, ayman odeh

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept