הפרשיות המביכות של סגן השר קרא

איוב קרא, סגן השר לשיתוף פעולה אזורי – משרד ממשלתי שתוכנן להיסגר, מביך שוב ושוב את ממשלת נתניהו: אחרי שטען כי רעש האדמה באיטליה הוא תוצאה של החלטת אונסק"ו, חשף השבוע פרשה ביטחונית אסורה לפרסום תוך סיכון חיי אדם.

al-monitor .

נושאים מכוסים

unesco, national security, diplomacy, benjamin netanyahu, ayoob kara

נוב 17, 2016

סגן השר לפיתוח אזורי איוב קרא (ליכוד) מחפש, כנראה, פרסום תקשורתי. אין דרך אחרת להסביר את רשימת המעשים המביכים ששמו נקשר בהם בעת האחרונה.

הפרשה הנוכחית בה הוא מעורב לא העלתה רק תמיהות או גררה בדיחות ברשתות החברתיות על "גבורותיו" – הפעם, כך נדמה, כבר מדובר בנזק ביטחוני חמור לישראל. השבוע [14 בנובמבר] פרסם קרא בעמוד הפייסבוק שלו פרשה ביטחונית שנאסרה לפרסום על ידי הצנזורה מחשש לפגיעה בחיי אדם. בעקבות הביקורת שנמתחה עליו על ידי גורמי ביטחון בישראל הפוסט הוסר, אבל הנזק כנראה כבר נגרם. ממה שידוע עד כה, סגן השר תיווך באותה פרשה האסורה לפרסום. נדמה כי לא היה מסוגל להתאפק וביקש להתהדר שהוא מעורב בה, אפילו שהפרשה טרם הושלמה בהצלחה.

גם ניסיונותיו של סגן השר להצדיק את מניעיו היו מביכים לא פחות. בראיון לגלי צה"ל טען כי תוקפים אותו משום שאינו יהודי, וכי הפרשה אינה ביטחונית אלא אזרחית. דוברו ירון עולמי אף הגדיל לעשות וטען כי גורמים המעורבים בפרשה הם שהפצירו בסגן השר לחשוף אותה; מנגד גורמים ביטחוניים, שהיו מעורבים במבצעים להעלאת יהודים ממדינות מוסלמיות, דווקא מתחו עליו ביקורת חריפה. "בכל פעם שסגן השר מהליכוד מתערב במבצע שכזה, כולנו רוצים לתלוש את שערות ראשנו משום שהוא שורף גשרים ומקורות", אמר אחד הגורמים לכתב קול ישראל ערן זינגר.

כאמור, פרשה זו אינה היחידה בה סגן השר לשיתוף פעולה אזורי מצליח לגרום לבכירי מערכת הביטחון והחוץ של ישראל לרצות "לתלוש את שערות ראשם" ולנסות למזער נזקים. לפני כחודש [27 באוקטובר] למשל גרם קרא לתקרית דיפלומטית מביכה עם הוותיקן ועם ממשלת איטליה.

במהלך ביקורו בארץ המגף טען סגן השר במלוא הרצינות, כי הוא מאמין שרעידת האדמה שפקדה את איטליה אירעה בשל החלטת אונסק המתעלמת מהקשר בין העם היהודי לירושלים. דובר משרד החוץ הישראלי, עמנואל נחשון, מיהר להביע התנצלות גורפת - לא רק כדי למנוע תקרית דיפלומטית אלא גם כדי להציל את ביקורו המתוכנן של נשיא איטליה סרג'יו מטרלה, שאמור היה להתקיים בירושלים יממה אחרי דבריו המקוממים של סגן השר הישראלי .

וזה עוד לא הכל. לאחר בחירתו של דונלנד טראמפ לנשיא, פרסם סגן השר פוסט מתרברב בעמוד הפייסבוק שלו, וכתב כי לא רק ראש הממשלה נתניהו זכה לבקר במטהו של הנשיא הנבחר אלא גם הוא, סגן השר, זכה לכבוד הזה. קרא אף צירף לפוסט את תמונתו עומד ליד בניין הקפיטול כדי להמחיש עד כמה הוא בעל קשרים חובקי עולם.

איוב קרא, תושב היישוב הדרוזי דליית אל-כרמל, התמנה לסגן שר בממשלת נתניהו בתפקיד שאין בו למעשה צורך. המשרד לשיתוף פעולה אזורי הוקם בשנת 1999 בממשלתו של אהוד ברק ובראשו עמד אז שמעון פרס. המטרה אז הייתה לקדם פרויקטים משותפים עם הרשות הפלסטינית ומדינות באזור. אך מכיוון שבמצב המדיני הנוכחי אין למעשה כמעט פרויקטים המצריכים החזקת משרד ממשלתי שכזה, נשקלה בשנים האחרונות סגירתו. במסגרת הדיונים בחוק ההסדרים לשנת התקציב 2015 אף המליץ משרד האוצר לסגור את המשרד כי אינו מממש את תקציבו.

לאחר הבחירות האחרונות [2015] דרש קרא להתמנות לתפקיד "בכיר" בממשלתו החדשה של נתניהו, טען כי הוא מופלה לרעה על רקע גזעני ואיים שאם לא יתמנה לשר "יהיו הפתעות לנתניהו". כדי "למנוע הפתעות", מינה אותו נתניהו לסגן שר במשרד שתוכנן להיסגר. מאז, נדמה כי סגן השר מנסה בכל דרך להצדיק את תפקידו. כך בין היתר "אימץ" קרא את משפחות האזרחים הישראלים שבניהם מוחזקים בידי חמאס בעזה, ובעיקר את משפחתו של אברה (אברהם) מנגיסטו.

קרא הגיע לבית המשפחה לאחר שנודע כי אברה חצה את הגבול לעזה, והבטיח למשפחה כי הוא פועל למענם בערוצים שונים כדי להביא לשחרורו. במצב כזה, כל סיוע של כל גורם הינו מבורך ואין פסול בכך כמובן, אולם הרושם הוא כי קרא אינו פועל רק לשם מטרת השחרור.

לאל-מוניטור נודע, כי לפני מספר חודשים פנתה לקרא עיתונאית ידועה מעיתון גדול בישראל, שידעה על קשריו עם משפחת מנגיסטו, וביקשה ממנו לסייע לה להגיע אליהם לצורך ראיון. קרא הציע לה להצטרף אליו לביקור פתע בבית המשפחה, עם צלם, מבלי שיודיע למשפחה מראש כי הוא מביא עמו עיתונאית וכך להכניסה בעורמה לבית. והיה לו תנאי: שתמונתו עם בני משפחת מנגיסטו תפורסם בהבלטה בעיתון. העיתונאית סירבה לתנאי, והוסיפה כי הבקשה חצתה את גבול הטעם הטוב.

אחד ממקורבי המשפחה המצוי במאמצים להביא לשחרורו של אברה מידי חמאס, אמר לאל-מוניטור כי מעשיו של קרא אמנם לא גרמו לישראל נזק כי טרם מתקיים משא ומתן לשחרורו, אך "חבל שסגן השר משלה את המשפחה וגורם להם שוב ושוב אכזבות".

דוברו של סגן השר מסר בתגובה: "המקרה המדובר לא היה ולא נברא. הוא (קרא) לא אחראי על יחסי הציבור של מאבק המשפחה. כל מה שהוא עושה למען משפחת מנגיסטו, בכנסת ובתקשורת, נעשה לבקשת המשפחה ולמען החזרת בנה. סגן השר מקפיד, כאשר מתבקש, לא לפרסם דברים רגישים טרם זמנם, לדוגמת המבצע להעלאת שארית יהודי תימן שניתן לבדוק מי פרסם ראשון את הפרשה. ככלל כל פעילותו של סגן השר איוב קרא למען יהודים וישראלים בארץ ובעולם נעשית ברגישות ואחריות מרבית, וההאשמות הנוכחיות יותר מתמוהות, ונדמה שהן ממניעים זרים ולא ענייניים". 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020