ישראל פולס

הידוק יחסי סעודיה-ישראל מלחיץ את חמאס

p
המחבר
בקצרה
הקריאה לסעודיה למנוע את נרמול היחסים עם ישראל היא סיכון מחושב של התנועה השולטת בעזה: למרות החשש לאבד את צינור החמצן היחיד שלה בעולם הערבי, דוחקת חמאס במלך הסעודי לנצל את קשריו החדשים ולפעול להסרת הסגר.

אתר האינטרנט של חמאס קרא השבוע [31 ביולי] לסעודיה למנוע את נרמול היחסים עם ישראל. כל מי שמבין עד כמה מסובך מצבה של חמאס ועד כמה הידוק היחסים עם סעודיה חשוב למנהיגי התנועה, לא יכול היה שלא לזקוף גבה. מנהיגי התנועה, שרק לפני כשנה [יולי 2015] הודו לאללה על שזכו להתקבל בכבוד רב בארמון המלך הסעודי, מעיזים עתה לנזוף בו על יחסיו עם ישראל?

היחסים בין חמאס לסעודיה התהדקו בשנה שעברה בעקבות הסכם הגרעין בין המעצמות לטהרן. מלך סעודיה, סלמן בן עבד אל-עזיז, שירש את אביו עבדאללה, החליט אז על מהלך אסטרטגי מפתיע והזמין את מנהיגי חמאס, שהיו מוקצים מחמת מיאוס בריאד, לפגישה בארמונו. מבחינתו של המלך, הידוק היחסים עם חמאס – אחרי שנות איבה ארוכות בשל היותה נסמכת על שולחנה של טהרן – יאפשר לקרב אותה אל גוש המדינות הסוניות ויעניק לסעודיה השפעה ישירה על התנועה השולטת בעזה. זאת נוסף למערכת היחסים ההדוקה שסעודיה משמרת עם הרשות הפלסטינית בראשותו של היו"ר אבו עבאס.

"זו דרכה המדינית של סעודיה – לקרב כל פלג, תנועה, ארגון או מדינה בעולם הערבי, וכך להרחיק אותם ככל שידם משגת מטהרן", אומר לאל-מוניטור אחד ממנהיגי תנועת הפת"ח בגדה. לדבריו, למלך הסעודי אין אינטרס לדריסת רגל בשטחים, אבל באמצעות סיוע כספי המסתכם במאות מיליוני דולרים לעזה ולרמאללה מקווים הסעודים, שתהיה להם אפשרות לשמש מתווך הוגן ומשפיע בסכסוך הישראלי-פלסטיני וכי ביום מן הימים הצדדים יהיו קשובים ליוזמה הסעודית לפתרון הסכסוך, שעדיין מונחת על השולחן.

חמאס איבדה בשנים האחרונות את רוב אפוטרופוסיה שסייעו לה לתפקד ולהחזיק בכוח את שלטונה ברצועה. אחרי האכזבה המרה מקטאר, שהבטיחה לחמאס הרים וגבעות לאחר המשבר עם איראן ולא עמדה בהבטחותיה, גילו מנהיגי חמאס שגם נשיא טורקיה ארדואן הוא משענת קנה רצוץ. הסכם הפיוס עם ישראל [יוני 2016] לא הביא להסרת המצור על הרצועה, למרות הבטחות שניתנו להם.

מבחינת חמאס, נדמה כי אחרי כל האכזבות רק על סעודיה ניתן לסמוך שתעביר בזמן את הסיוע הכספי המובטח, אשר נחוץ לתנועה כדי לשמר את שלטונה ברצועת עזה.

בשנה שעברה כאמור הגיעה לריאד משלחת של מנהיגי חמאס בראשותו של ח'אלד משעל. הפגישה התקיימה בארמונו של המלך בריאד, מה שהעניק למנהיגי חמאס את התחושה שהידוק היחסים הוא מהלך סעודי אסטרטגי עליו החליט המלך; ולראייה, הוא זה שקיבל את המשלחת לשיחה ואף הבטיח למנהיגי התנועה סיוע כלכלי מקיף לשיקומה של הרצועה ותזרים מזומנים שוטף להקלת מצבם של תושבי הרצועה.

מבחינתם של משעל ומנהיגי התנועה האחרים, שביקרו בעבר גם בטהרן, היה זה קרש הצלה מפתיע שנזרק אליהם והציל את התנועה מקריסה כלכלית ואובדן השליטה בעזה נוכח הלחץ המאסיבי שמפעיל נשיא מצרים א-סיסי על חמאס. 

ואחרי כל ההקדמה הזו, נשאלת השאלה מה הביא את ראשי התנועה לקרוא פומבית לסעודיה להימנע מנרמול היחסים עם ישראל? האם למי שניסח את "הודעת הנזיפה" לא רעדה היד? האם הוא שקל היטב את משמעות ההתגרות באפוטרופוס הסעודי? האם הוא היה מודע לסכנה שניסוח לקוני ככל שיהיה של ההודעה עלול להכעיס את המלך סלמן?

גורם פלסטיני בפת"ח ששוחח עם אל-מוניטור, טוען כי ההחלטה "לעקוץ" את סעודיה בעקבות ביקורו בישראל של הגנרל בדימוס הסעודי אנוואר עשקי ופגישתו המתוקשרת עם מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד [יולי 2016], לא התקבלה כלאחר יד. להערכתו, מנהיגי חמאס שקלו היטב את משמעות הדברים.

ביקורו של הגנרל עשקי בישראל התקבל בעזה ובקטאר (מקום מושבו של משעל) בחששות כבדים. בהודעת חמאס המלאה נטען, כי סעודיה מנרמלת את היחסים עם ישראל ולמעשה משלימה עם הסגר הנמשך על עזה וסולחת לישראל על פעולותיה ההתקפיות כולל כניסה למקומות הקדושים לאסלאם (הכוונה למסגד אל אקצה). נדמה כי בניסוח הזה קיוו מנהיגי התנועה לא לשבור את הכלים עם סעודיה, ולהבטיח שתמיכתה בארגון בעזה לא תפחת וכי הסיוע הכספי לא ייגרע ולא יינזק.

ההחלטה לנסח הודעה שאין לראות בה אלא כנזיפה קלה במלך סעודיה, התקבלה מתוך חשש עצום שסעודיה מתקרבת לישראל ועלולה לנתק, גם היא, את צינור החמצן היחיד שנותר לחמאס בעולם הערבי ובכלל.

הקריאה לסעודיה נועדה להביע בפני המלך סלמן את אי שביעות רצונה של חמאס מכך שהממלכה מהדקת את יחסיה עם ישראל (ועם מצרים), למרות שהסגר על הרצועה נמשך. חמאס רוצה לקשור בין הידוק היחסים של סעודיה עם ישראל לבין הסרת הסגר על רצועת עזה או לפחות להשיג עוד הקלות משמעותיות. מנהיגי חמאס מקווים כי הסעודים, מנהיגי העולם הסוני, יחושו אי נעימות מכך שהיחסים עם ישראל מתחממים בעוד 1.8 מיליון פלסטינים המתגוררים בעזה סובלים מיחסה של ישראל. הודעת הנזיפה למעשה דוחקת במלך סעודיה סלמן להראות אחריות פאן ערבית סונית, לנצל את הקשרים החדשים עם ישראל ולפעול להסרת הסגר. בכך חמאס לקחו על עצמם סיכון מחושב.

"כל מי שעיניו בראשו יודע שאין להם ברירה", אומר הגורם הפלסטיני לאל-מוניטור. את תוצאותיו של הסיכון המחושב הזה יוכלו בחמאס לראות כבר בחודש הבא, בהעברת הכסף החודשית מסעודיה לעזה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: saudi arabia foreign policy, qatari foreign policy, khaled meshaal, hamas funding, hamas-fatah relations, gaza, egypt-israel relations

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept