ישראל פולס

המאבק של ליברמן באבו מאזן יכול להסתיים בשלטון חמאס

p
המחבר
בקצרה
שר הביטחון ליברמן אוהב להבטיח בשנים האחרונות שהוא ימוטט את שלטון חמאס, אבל התוכנית שלו למצוא הנהגה פלסטינית חלופית במקום אבו מאזן עשויה להעלות אותו לשלטון גם בגדה

בשבוע שעבר (17 באוגוסט) הציג שר הביטחון אביגדור ליברמן את מה שהוגדר כתוכנית להתמודדות עם הטרור הפלסטיני. שתי הנקודות המרכזיות שהציג ליברמן בפני העיתונאים היו מציאת הנהגה פלסטינית אזרחית חלופית ליו"ר הרשות אבו מאזן, ומיפוי הערים והכפרים הפלסטינים בשטחי הגדה המערבית לישובים "ירוקים" ו"אדומים". האזורים שמהם לא יצאו פעולות טרור ייצבעו במפת משרד הביטחון בירוק ויזכו להטבות ולהקלות. היישובים שמהם יצאו מחבלים ייצבעו באדום, ויינקטו נגדם צעדים ביטחוניים.

לא ברור אם ישראל תשלול מתושבי האזורים האדומים אישורי העבודה בישראל, אך ידוע כבר כי האזורים הירוקים יתוגמלו בהרחבת תוכניות מתאר. בנוסף יוקם מסדרון כלכלי בין יריחו לירדן, וייבנו אזור תעשייה ממערב לשכם, בית חולים בבית סאחור שממזרח לבית לחם וגני ילדים ומגרשי כדורגל בשומרון.

התוכנית של שר הביטחון מתעלמת לחלוטין משיתוף הפעולה הביטחוני ההדוק בין מערכת הביטחון הישראלית, שבראשה הוא עומד, לבין מנגנוני הביטחון הפלסטינים של אבו מאזן, אשר פעלו ביעילות להרגיע את השטח ולמנוע את התפרצותה של אינתיפאדה רחבה בשטחים. אבו מאזן, שאותו מבקש ליברמן לעקוף, הגדיר ב-2014 את שיתוף הפעולה הביטחוני כעניין ״קדוש״. מבחינתו, נוח להעלים את המידע החשוב הזה מהציבור בישראל כדי להוכיח "שאין עם מי לדבר".

אחת הפעולות הראשונות של ליברמן עם כניסתו לתפקידו הייתה שלילת היתר הכניסה המיוחד לישראל מיו"ר הוועדה הפלסטינית לקשר עם החברה הישראלית, הד"ר מוחמד אל-מדני. שלילת ההיתר נועדה למנוע מד"ר מדני להיכנס לשטחי ישראל ולהפיץ בקרב קבוצות ישראליות את הרצון הפלסטיני להגיע להסדר מדיני.

"שמענו על התוכנית ההזויה של ליברמן" , אומר מדני בשיחה עם אל-מוניטור. "שמענו וגיחכנו". לדבריו, ההנהגה הפלסטינית, העסוקה בימים אלה בהערכות לקראת הבחירות לרשויות המקומיות ב-8 באוקטובר, לא עסקה כלל בתוכניתו של שר הביטחון הישראלי, ואם בכל זאת עלתה בשיחות בין אנשים, התכנית הייתה רק בגדר נושא להתבדח עליו. ״אבל אם לדבר באופן רציני״, מוסיף ד״ר מדני, ״עליכם הישראלים להחליט אם אתם רוצים באמת לדבר שלום ולפתור את הסכסוך או להנציח אותו לעד. הציבור הישראלי צריך לדעת שאחרי עידן אבו מאזן, זה יהיה מורכב יותר וקשה יותר, כי מי שיבוא אחריו יתקשה לקבל החלטות אמיצות״. הוא מציין כי ייאוש ומצוקה בקרב הציבור הפלסטיני משפיעים מאוד על עיצובה של החברה, וניצני תפיסות של איסלאם קיצוני, כמו זו של דאעש, עלולים לצמוח ולהתפשט בה בעתיד. ״האם זה מה שאתם רוצים?״, הוא שואל.

אביגדור ליברמן אינו המנהיג הישראלי הראשון שניסה למצוא חלופה להנהגה הפלסטינית הקיימת. כבר בשיחות מדריד (1991) התנה ראש הממשלה אז, יצחק שמיר, את קיום הוועידה בכך שלא יתנהל משא ומתן עם נציגים הקשורים לאש"ף. מי שעמד בראש המשלחת הפלסטינית לשיחות במדריד היה ד"ר חיידר עבד אל-שאפי מעזה, שנחשב לאחד מידידיו הקרובים של יאסר ערפאת.

עבד אל-שאפי חזר לרצועת עזה בתום השיחות. אלה אמנם לא הניבו תוצאה מיידית, אך היוו את הצעד הראשון במגעים לקראת הסכם אוסלו. בעזה קיבלו את פניו בעצרת המונית. הייתי שם כשמאות אלפי תושבים מעזה חגגו את שובו והניפו אותו על כפיהם. ליד ביתו בשכונת רימל בעזה הניפו אלפים את תמונתו של יאסר ערפאת, את דגל אש"ף וגם עלי זית. איש לא חשב לרגע שעבד אל-שאפי ישב במדריד עם צוותים ישראלים וייצג את עצמו. לכולם היה ברור שהוא איש אש"ף, ארגון שהגדיר את עצמו כנציג הבלעדי של העם הפלסטיני .

במשלחת הפלסטינית למדריד היה גם ד"ר סאיב עריקאת, שמונה לימים על ידי אבו מאזן לעמוד בראש צוות המשא ומתן עם ישראל.

אחד מבכירי הפתח אומר לאל-מוניטור בעילום שם, שאף פלסטיני לא יעז כיום ליצור קשר ישיר עם אביגדור ליברמן, וכי אם מישהו יעשה זאת הוא מיד ייחשב לבוגד - בין אם מדובר באיש עסקים ובין אם מדובר באנשי אקדמיה שאותם הגדיר ליברמן כקהל יעד ליוזמה שלו. ״אני לא אומר זאת כאיום, אני לא אומר זאת להפחיד אנשים, ואני גם לא חושב שיהיו אנשים שיהיו מוכנים לדבר עם ליברמן באופן אישי מעל ההנהגה הפלסטינית הנבחרת. תאר לך איך היו מתייחסים אליך אם אתה היית מנסה ליצור קשר עם ההנהגה הפלסטינית ולעקוף את הממשלה שלך?״, אמר הגורם.

גם אם יהיו פלסטינים, אנשי עסקים ואקדמיה או ראשי ערים וכפרים "ירוקים" שיהיו מוכנים לדבר עם ליברמן ישירות, מה יהיה כוחם ומה תהיה מידת השפעתם? האם מישהו מהם יוכל לקדם מהלך משמעותי ברשות הפלסטינית?

שר הביטחון מבקש לקדם הנהגה חלופית לאבו מאזן בהתאם להנחת עבודה שלפיה ההנהגה הפלסטינית הנוכחית אינה מייצגת את הציבור הפלסטיני, ופועלת למען האינטרס האישי שלה. הוא ודאי מתבסס על הסקרים שעולה מהם כי יו"ר הרשות ובכירי הפתח אינם זוכים לתמיכה רחבה בציבור הפלסטיני, וכי גוברים הקולות ברשות הקוראים לאבו מאזן להתפטר. אולם ליברמן מפרש את המידע הזה באופן שגוי. המיאוס ברחוב הפלסטיני מתנועת הפתח בכלל ומאבו מאזן בפרט נובע רבות מכך שלא עמדו בהבטחתם להביא שלום עם ישראל ובעקבותיו גם פריחה כלכלית.

מבחינת הציבור הפלסטיני, הנהגת הרשות ובעיקר חברי תנועת הפת"ח, שימשו ככלי בידיה של ישראל. כל חלופה מנהיגותית אחרת צריכה לנהוג בישראל ביד קשה - בין אם תהיה זו תנועת חמאס או מנהיגות חלופית אחרת שתצמח כאלטרנטיבה לתנועות המסורתיות.

הניסיון של ליברמן להחליף את אבו מאזן עלול להסתיים בשליטה של חמאס - אותו ארגון שהוא הבטיח למוטט - או של כוחות קיצוניים יותר על הרשות הפלסטינית.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: yasser arafat, security cooperation, palestinian-israeli peace process, plo, mahmoud abbas, madrid conference, fatah, avigdor liberman

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept