ישראל פולס

נתניהו והמילכוד הצרפתי

p
המחבר
בקצרה
מניעים של יוקרה או דאגה אמיתית, יוזמתו של שר החוץ הצרפתי לורן פביוס לכינוס ועידה בינלאומית לשימור פתרון שתי המדינות, מהווה תמרור אזהרה בפניה של ממשלת נתניהו הרביעית. בעוד אבו מאזן מברך, ובירושלים נשמעים מופתעים ומהוססים, מה שנדרש לראש הממשלה הוא פשוט מהלך משלו.

"היוזמה הצרפתית תפסה אותנו לא מוכנים. לא ציפינו שהם יפתיעו אותנו בצורה הזאת”, מודה גורם בסביבת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחה עם אל-מוניטור לגבי למהלך המדיני הבעייתי מבחינת ישראל, שחשף ביום שישי האחרון [29 בינואר] שר החוץ הצרפתי, לורן פביוס.

פביוס נאם בפני שגרירי צרפת בעולם, שבועות ספורים לפני שהוא מסיים את תפקידו, ועידכן אותם כי בשבועות הקרובים תפעל צרפת לכינוס ועידה בינלאומית בהשתתפות ארה"ב, מדינות אירופה ומדינות ערב - כדי לשמר את פתרון שתי המדינות ולאפשר את הגשמתו. לדבריו, "למרבה הצער, אנו רואים שהבנייה בהתנחלויות נמשכת... אסור לנו לאפשר לפתרון שתי המדינות למות".

אין זו הפעם הראשונה בשנים האחרונות בה צרפת מציגה יוזמות לקידום פתרון שתי המדינות. ואולם, מה ששונה הפעם הוא האולטימטום שמצורף להצעה: אם הוועידה תיכשל, צרפת תכיר באופן חד צדדי במדינה פלסטינית. מבחינת ישראל, מדובר בעליית מדרגה בלחצים הבינלאומיים המופעלים עליה בשנים האחרונות מול הקיפאון המדיני של ממשלות נתניהו.

צרפת היא מדינה ידידותית, חברת קבע במועצת הביטחון של האו"ם, שבמהלך המו"מ בין איראן למעצמות על הסכם הגרעין, הציגה עמדה קשיחה הרבה יותר מהאמריקאים בכל הנוגע למועד הסרת הסנקציות. הקשיים שהציבו הצרפתים היוו בין השאר תולדה של שיחות שקיים אותו פביוס עם נתניהו, במסגרת המאמצים הישראליים למניעת ההסכם שנחתם לבסוף ביולי האחרון.

בפגישתו עם נתניהו לפני כחצי שנה, בעת ביקורו בישראל [21 ביוני], הביע פביוס דאגה מהמשך הקיפאון המדיני. נתניהו אמר לו אז שהוא מוכן לחזור אל שולחן המו"מ ללא תנאים מוקדמים, והאשים את הפלסטינים בהסתה. יתכן שראש הממשלה העריך כי בכך הוא מצליח לקנות זמן נוסף מבחינת צרפת, אבל אז הגיע פביוס ביום שישי האחרון עם אולטימטום, ויצר מצב חדש.

בתגובה האשימו גורמים מדיניים ישראלים את שר החוץ הצרפתי בכך שיוזמתו לוועידה והאולטימטום שהציב הם תולדה של רצונו להשאיר חותם, לפני עזיבתו את התפקיד, ושאין מאחורי המהלך הזה כל הגיון - ולכן הוא גם ייעלם כלעומת שבא.

גם אם הגורמים הללו צודקים, אין להקל ראש בכך שמדינה כמו צרפת נוקטת אולטימטום מפורש מול הנושא הפלסטיני. צרפת איננה שבדיה, היא מדינה מרכזית באירופה שעצם הצבת אולטימטום מכיוונה לתמיכה חד צדדית במדינה פלסטינית, מהווה תמרור אזהרה מבחינת ישראל.

כאמור, האולטימטום הצרפתי, גם אם נעשה ממניעי יוקרה של פביוס, הוא בבחינת עליית מדרגה בלחצים המופעלים על ישראל מצד הגדולות שבידידותיה של ישראל. למרבה הצער, אל מול הרכבת הדוהרת של הכרה חד צדדית במדינה פלסטינית, ישראל של נתניהו ממשיכה לעצום עיניים, ולהגיב באופן מבולבל ללא מדיניות חוץ מאורגנת.

באופן הזה טיפלה ישראל הרשמית בהפתעה שהנחית עליה פביוס. תחילה יצאו מסביבת ראש הממשלה, שהוא גם שר החוץ, תגובות שהטילו דופי במניעי פביוס. בהמשך יצאו התייחסויות מזלזלות בשם גורמים מדיניים, בנוסח: "אנחנו תוהים אם צרפת תציע ועידה בינלאומית עם דאעש, שזורע ומפיץ טרור בצרפת" בהתייחסות נוספת שיצאה מירושלים בשם גורמים מדיניים, נאמר כי "ניסיון העבר מלמד שמדובר בעוד יוזמה צרפתית מיני רבות שלא תיושם".

בתוך בליל התגובות הואשם אפילו יו"ר האופוזציה, חבר הכנסת יצחק הרצוג, בכך שתיאם עם הצרפתים את המהלך בעת ביקורו בפריז בשבוע שעבר [22 בינואר], שם נפגש עם פביוס ועם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד. הרצוג הכחיש. שגריר ישראל בפריז לשעבר, דניאל שק, שנלווה להרצוג לפגישות, סיפר בראיון ל"וואלה" כי לא התרשם שצרפת הולכת ליזום סוג כזה של מהלך. לדבריו, בשיחות הבהירו הצרפתים שהם מוטרדים מאוד מכך שאין שום מהלך מדיני בין ישראל לפלסטינים ואמרו כי הם שוקלים מספר אופציות, אך הם לא נשמעו כמי שהולכים לנקוט צעד מיידי.

בעוד ישראל נשמעת מתגוננת והתקפית אל מול יוזמת ההידברות, יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בירך על המהלך. בנאומו ביום שבת [30 בינואר] באדיס אבבה, הבטיח כי הפלסטינים ייצרו קשר עם צרפת ועם מדינות אחרות כדי לקדמו. בכך הצליח שוב להיראות כצד המעוניין במשא ומתן מול הסרבנות הישראלית.

במהלך סוף השבוע, התגובה הישראלית מול האולטימטום הצרפתי נותרה מבולבלת. שתי יממות עברו עד שראש הממשלה ושר החוץ, בנימין נתניהו, הגיב באופן רשמי ליוזמה, וכצפוי תקף אותה בחריפות. נתניהו ניצל את הזדמנות הצילום בפתח ישיבת הממשלה ביום ראשון [31 בינואר] ואמר בין השאר כי היוזמה הצרפתית מהווה תמריץ לפלסטינים לא להתפשר. מול זאת, "העמדה שלנו מאוד ברורה: אנחנו מוכנים להיכנס למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים וללא תנאים מוכתבים".

אף שתגובת נתניהו סתמה למעשה את הגולל על האפשרות לקיום ועידה אזורית, היא אינה יכולה לעצור את הכיוון הכללי אליו צועדות גם הגדולות שבידידותיה של ישראל. אלה מאבדות את סבלנותן מול הקיפאון המדיני שמציגה ממשלת נתניהו הרביעית, ולא יסתפקו יותר באמירות כלליות של נתניהו על רצונו במו"מ.

בניגוד לשתי ממשלותיו הקודמות, בהן היו חברות מפלגות מהשמאל ומהמרכז, ואז לפחות ננקטו נסיונות לחידוש המו"מ, ממשלת הימין הנוכחית אינה מנסה אפילו ליצור מראית עין של הידברות. באווירה כזאת, האולטימטום הצרפתי, גם אם לא יתממש, הינו שינוי לרעה מבחינת ישראל באשר לנכונותן של מדינות ידידותיות כצרפת להמשיך ולהמתין למהלך מדיני ישראלי.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: two-state solution, peace process, laurent fabius, israeli-palestinian negotiations, israeli-palestinian conflict, francois hollande, france, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept