ישראל פולס

תזזיתיות פוליטית: המרוץ של נתניהו לראשות הממשלה נפתח מוקדם מהצפוי

p
המחבר
בקצרה
המהלך של נתניהו להקדמת הפריימריז בליכוד מעיד שבמקום ליהנות מהשקט הפוליטי אחרי אישור התקציב ולנצל את כהונתו הרביעית בראשות הממשלה למהלכים היסטוריים, הוא מתנהל כאילו הבחירות הבאות הן עניין קרוב ודחוף.

בשבועות האחרונים, מאז צלח ראש הממשלה בנימין נתניהו את העברת תקציב המדינה [19 בנובמבר], הוא הסתובב מתוח והרבה לעסוק בתרחישים פוליטיים פסימיים. במקום ליהנות מההישג הפוליטי הגדול שבאישור תקציב בקואליציה צרה של 61 חברים, ומהיציבות שההישג הזה מבטיח, לנתניהו קרה בדיוק ההיפך: הוא פתח בעיסוק בחישובים פוליטיים, כאילו לא ניצח את הבחירות לפני פחות משנה.

גורמים פוליטיים בכירים בקואליציה, שנהנים מקרבה לנתניהו, מספרים שהם נדהמו מהתזזית ומהאי שקט שהגיעו מכיוונו מרגע שהתקציב עבר. בשבועות האחרונים הוא החל לתכנן מהלכים פוליטיים לביצור מעמדו בליכוד ובהנהגת הימין. המטרה של נתניהו, על פי אותם גורמים, היא להגיע לבחירות הבאות כשהוא עומד בראש גוש ימין גדול, אם אפשר יחד עם יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט ויו"ר כולנו משה כחלון, או לפחות אחד מהם.

מה שמוזר בחששות שהשתלטו על ראש הממשלה היא העובדה שהבחירות האחרונות הסתיימו רק לפני תשעה חודשים, ובאופוזיציה עדיין מלקקים את הפצעים מהתבוסה ולא נראה כי הם מצליחים לאתגר אותו עם מועמד משלהם מתוך המערכת הפוליטית או מחוץ לה. אפילו הכוכבים של הבחירות הקודמות, כחלון ובנט, לא מצליחים להתרומם בציבור על פי הסקרים האחרונים, כשיו"ר כולנו אפילו נפגע משמעותית. גם דמויות לוחמניות מהאופוזציה, כמו יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, רחוקים מפריצה משמעותית, אף שהתמיכה בהם נמצאת בעלייה.

בליכוד, למרות רעשי רקע מכיוונם של השר לשעבר גדעון סער וראש עיריית ירושלים ניר ברקת שמוזכרים כמי שעשויים להתמודד מול נתניהו על ראשות המפלגה, לא מסתמן קרב אמיתי כפי שהיה בעבר בין נתניהו לאריאל שרון. חברי הליכוד רוצים להישאר בשלטון, ויעדיפו תמיד את מי שיודע לספק את הסחורה. נכון לעכשיו, מדובר בנתניהו.

ומה קורה מחוץ למערכת הפוליטית? מדי פעם צצים, גם בסקרים, שמותיהם של הרמטכ"לים לשעבר בני גנץ וגבי אשכנזי ושל ראש עיריית תל אביב רון חולדאי, כמועמדים להנהיג את גוש השמאל מרכז בבחירות הבאות. נתניהו עוקב בדאגה, אבל גם כאן אין כרגע איומים ממשיים: אף אחד מבין השמות האלה לא עושה סימנים של קפיצה למים הפוליטיים. אפילו גל הטרור שנמשך מאז אוקטובר ולא מראה סימני של האטה אינו פוגע במעמדו של יו"ר הליכוד.

במקום ליהנות מהשקט הפוליטי ומהיציבות הקואליציונית, ולנצל את כהונתו הרביעית בראשות הממשלה למהלכים גדולים בתחומים הכלכלי והמדיני, נתניהו בוחר להתנהל כאילו הבחירות הן עניין דחוף וקרוב. הוא כבר מצוי בהיערכות מעשית להתמודדות על הקדנציה החמישית שלו.

במערכת הפוליטית בכלל ובליכוד בפרט לא זכור דפוס התנהלות כזה של ראש ממשלה חזק כל כך ונטול איומים, ששולט בכל מוקדי הכוח הפוליטיים כולל החזקה במספר רב של משרדי ממשלה (החוץ, התקשורת, הכלכלה והמשרד לשיתוף פעולה אזורי). את יו"ר מרכז הליכוד הלעומתי, דני דנון, הוא ניטרל כשמינה אותו לשגריר ישראל באו"ם. בכך מנע נתניהו את תוכנית דנון להעביר החלטה במרכז המפלגה, שתדרוש רוב מיוחד במפלגה לאישור מועמדותו של אדם המבקש להתמודד על ראשות הממשלה בפעם השלישית.

זהו מצבו התודעתי של נתניהו המהווה את הרקע למהלך הפוליטי האחרון שיצא מהבית ברחוב בלפור במוצאי שבת (19 בדצמבר): ניסיון להקדים את הפריימריז על ראשות לליכוד לפברואר 2016. המטרה המיידית היא חסימתם של סער וברקת, שלא יספיקו להיערך לבחירות בתוך חודשיים. כמו כך, זהו איום מרומז של נתניהו כלפי שר התחבורה ישראל כץ, שלאחרונה מגלה סימני עצמאות פוליטיים. במילים אחרות, ראש ממשלה מעוניין להבטיח את שליטתו על הליכוד עד אחרי הבחירות הבאות, המתוכננות להתקיים ב-2019.

נתניהו כבר עשה זאת שלוש פעמים בהצלחה, כשהפעם הראשונה הייתה ב-2007. סילבן שלום, השר שהודיע אתמול (20 בדצמבר) על פרישתו מהחיים הפוליטיים בעקבות עדויות על הטרדות מיניות, תיכנן להתמודד מולו על ראשות הליכוד, ונדהם מהודעתו המפתיעה של יו"ר המפלגה על הקדמת הפריימריז. שלום כינס אז מסיבת עיתונאים שבה השווה את שלטון נתניהו לזה של משטר הבעת' בסוריה.

גם הפעם המהלך של נתניהו עורר סערה בליכוד, וגם את זעמם של גדעון סער וישראל כץ. סער, שבשבועות האחרונים מרבה לבקר בתקשורת את התנהלותו של נתניהו מול גל הטרור וזוכה לרוח גבית מכמה מהעיתונאים, נתפס לא מוכן. זמן קצר לאחר פרסום המהלך הוא עקץ בטוויטר את נתניהו: "מתקשה להאמין שבאמצע גל הטרור, וביום שהוא מכה ברעננה, ראש הממשלה עסוק בפוליטיקה קטנה".

הטיימינג של סער לא היה ממש מוצלח. בבוקר התפרסם שבכיר חיזבאללה סמיר קונטאר נהרג בתקיפה מהאוויר בסוריה - פעולה שבעולם מייחסים לישראל. סגירת החשבון לכאורה עם אחד המחבלים המוכרים והשנואים בישראל, שב-1979 רצח שלושה בני משפחה בנהריה, נתנה לליכודניקים תחושה שלראש הממשלה דווקא יש זמן לעסוק בדברים חשובים. בכלל, בליכוד לא מעריכים את מי שיוצא מתוך המפלגה נגד ראש ממשלה מכהן. ניתן היה להתרשם בקבוצות הוואטסאפ הפנימיות ובתגובות בטוויטר שהציוץ של סער היה שער עצמי.

אם לא יהיו הפתעות, ב-23 בפברואר 2016 נתניהו ייבחר שוב ליו"ר הליכוד, כשהוא מצליח לחסום בתמרונים פוליטיים יצירתיים כל יריב אפשרי מתוך המפלגה. מצד אחד, מצב שבו מפלגה אינה מצליחה להצמיח אלטרנטיבה מנהיגותית במשך עשר שנים צריך להדאיג את חבריה. מצד שני, מאז 2009 נתניהו מצליח להביא לליכוד את השלטון פעם אחר פעם, בזכות חיבורים פוליטיים ובריתות אד הוק, פעם עם אביגדור ליברמן ופעם עם נפתלי בנט. על פי התוכנית הנוכחית שלו, אחרי שייבחר שוב ליו"ר הליכוד ויזכה לשקט מבית, הוא יתפנה לייצר את החיבורים הפוליטיים לקראת הבחירות הבאות - החיבורים שיבטיחו לו את הכהונה החמישית בראשות הממשלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: primaries, naftali bennett, moshe kahlon, likud party, israeli politics, habayit hayehudi, elections, benjamin netanyahu, avigdor liberman

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept