ישראל פולס

בנט ושקד, "חומת מגן 2" נגד מי?

p
המחבר
בקצרה
את הקריאה של בנט ושקד לצאת למבצע צבאי ביהודה ושומרון יש לבחון במשקפיים פוליטיים: מטרתה לבלום את ביקורת המתנחלים ולהפוך את נתניהו לחלש ורופס. יש לקוות שבינם לבין עצמם הם מודעים לחוסר התוחלת שביציאה למבצע "חומת מגן 2".

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט, ומספר 2 במפלגתו שרת המשפטים איילת שקד, השיקו בתחילת השבוע [22 בנובמבר] את קמפיין "חומת מגן 2" הקורא לממשלה לצאת למבצע צבאי רחב ביהודה ושומרון כדי לבלום את גל הטרור.

העובדה "הזניחה", שהשניים, החברים לא רק בממשלה אלא גם בקבינט המדיני ביטחוני, בוחרים לחוות את דעתם בתקשורת בנוגע למהלכים הצבאיים הרצויים, היא הפרט הפחות בעייתי בקריאתם המיליטנטית. הציבור בישראל כבר רגיל לאמירות לעומתיות וריקות מתוכן של בנט ושקד, אשר נועדו להראות לבוחריהם שהם ממלאים את שליחותם הציבורית ולהעניק להם רווח פוליטי מיידי בקרב תומכיהם בימין הקשה.

הרקע לאמירות הנוכחיות הללו הוא פיגועי הטרור, המכים ללא הרף באזרחי ישראל, בעיקר במתנחלים. תושבי גוש עציון חווים פיגועים בתדירות יומיומית וחשים שחייהם הפכו להפקר. את זעמם הם מפנים כלפי הממשלה, ואת אנשי הבית היהודי הפכו באופן טבעי לכתובת לחוסר שביעות רצונם מתפקודה.

הסיטואציה הזאת היא בעייתית מבחינת הבית היהודי, כמפלגתם של המתנחלים. בנט ושקד מבינים, שכדי לצאת בשלום מהמלכוד עליהם לבדל את עצמם מראש הממשלה בנימין נתניהו; כלומר להפוך אותו ציבורית לחלש ורופס, ואת עצמם למובילי קו תקיף בקבינט המדיני ביטחוני. מטעמים אלקטורליים, הם גם אינם יכולים להרשות לעצמם להיראות פאסיביים מול יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן (המתחזק בסקרים), שקורא מהאופוזיציה לממשלה ללא הרף להיכנס לחברון ו"לחזור לסיכולים הממוקדים בעזה".

וכך, במטרה לבלום את הביקורת כלפיהם ולהסיט את האש אל עבר נתניהו, יצאו בנט ושקד בקריאות לממשלה, בה הם חברים בכירים, לצאת למבצע "חומת מגן 2".

בראיון לגלי צה"ל ביום שני בבוקר [23 בנובמבר], יממה לאחר רצח הצעירה הדר בוכריס בצומת גוש עציון, הסביר בנט בפסקנות אופיינית ש"צריך להיכנס בכוחות גדולים מאוד לתוך חברון ולתוך הערים מסביב. אין מנוס מלעשות מעין חומת מגן במרחב הזה. אני השתתפתי בחומת מגן המקורית ב-2002 וזה לא היה נעים, אבל כן נכנסנו לתוך הערים וגם לתוך הכפרים וניקינו אותם והטרור צנח ב-80 אחוזים תוך חודש...אנו נמשיך בקבינט לדחוף לקו הזה".

גם שקד, המתואמת בכל צעד עם בנט, יצאה בקריאה דומה בתקשורת יום קודם לכן, והסבירה ש"לא יהיה מספיק רק לכתר, אלא אנחנו חושבים שבסופו של דבר יצטרכו גם להיכנס למספר אזורים וכפרים ולנקות אותם מנשק".

לא במקרה נתלים בנט ושקד ב"חומת מגן", המבצע אליו יצאה ממשלת שרון במארס 2002, לאחר הפיגוע במלון "פארק" בנתניה בליל הסדר בו נרצחו 30 ישראלים. זה היה שיאו של אחד החודשים הנוראיים באינתיפאדה השנייה – "מארס השחור" בו נהרגו 105 אזרחים ו-26 חיילים בפיגועי טרור. האיפוק שהפגין ראש הממשלה אריאל שרון לאורך כל חודשי האינתיפאדה, כולל לאחר הפיגוע בדולפינריום [יוני 2001] בו נרצחו 21 נערים ונערות, התחלף בהחלטה לצאת למבצע צבאי רחב למיטוט תשתית הטרור ביהודה ושומרון.

הציבור תמך אז במבצע, חיילי מילואים התייצבו בתחושת שליחות למשימה, וכך במשך שישה שבועות רוסקה תשתית הטרור: צה"ל פעל בכל ערי הגדה ומאות מחבלים נהרגו ונעצרו. מצור הוטל על המוקטעה ברמאללה שם שהה ערפאת ועל מפקדתו של ג'יבריל רג'וב בביתוניה – שני המנהיגים שמשכו בחוטיה של האינתיפאדה השנייה.

מבצע חומת מגן הווה נקודת ציון באינתיפאדה השנייה, מהלך שובר שוויון שגרם לדעיכתה. עם השנים הפך המבצע למותג המסמל הצלחה במלחמה בטרור. זו הסיבה לכך שבנט ושקד נתלים במותג הזה ומנסים לנכס אותו לעצמם. אבל בניסיון הזה לגזור קופון פוליטי ולהראות עשייה, הם לא נותנים לעובדות לבלבל אותם.

מבצע חומת מגן כוון נגד תשתיות הטרור של הרשות הפלסטינית. הייתה לו כתובת, היו לו יעדים ברורים, מטרות מודיעיניות ופוטנציאל הצלחה. נגד מי בנט ושקד קוראים כעת לפעול? אין זה ברור. כיצד הם מתכוונים למוטט את תשתיות הטרור, שכבר כעת ברור לכל שהוא אינו טרור מאורגן?

בנוסף, דווקא לאור העובדה שהשניים חברים בפורום הביטחוני הבכיר וחשופים להערכות אנשי הצבא, הם אמורים לדעת שבמקרה הזה אבו מאזן אינו עומד מאחורי גל הטרור ואף מנסה להרגיע את השטח. הם אמורים להכיר את ההערכות של הגורמים הביטחוניים, לפיהן הפתרון לגל הטרור המתמשך אינו צבאי. הם אמורים להכיר את דעתם, שהצעדים הגורפים נגד כלל האוכלוסייה הפלסטינית, הריסות בתים והטלת סגר, אינם אפקטיביים. לכן את האמירות של בנט ושל שקד צריך לבחון במשקפיים פוליטיים, ויש לקוות שבינם לבין עצמם הם מודעים לחוסר התוחלת שבהן.

היטיב להגדיר את גודל האבסורד בכיר בליכוד המקורב לנתניהו, שבשיחה עם אל-מוניטור שאל בציניות: "האם נפתלי בנט מתכוון למגר את הטרור ממוחם של ילדים בני 12 שיוצאים להרוג עם סכין?" לדברי הבכיר, "להגיד חומת מגן זה דבר אידיוטי. רוב פעילות הטרור היא ספונטנית, בלתי ניתנת לחיזוי. אין מודיעין על כוונותיה של צעירה פלסטינית, שלוקחת מספריים ויוצאת לדקור בצומת גוש עציון. הדבר היחיד שאני מעלה על הדעת הוא שבנט חושב, שאף אחד לא יעמת אותו עם הרעיון המטופש הזה, ובינתיים הוא ירוויח נקודות בימין על חשבון ראש הממשלה".

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: operation defensive shield, naftali bennett, israeli settlers, israel defense forces, intifada, ayelet shaked

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept