ישראל פולס

האפשרות שליברמן יפתיע ויצטרף לקואליציה

p
המחבר
בקצרה
גורם בסביבתו של נתניהו אמר לאל-מוניטור, כי ראש הממשלה מעריך שאישור התקציב בממשלה מבשר על יציבות פוליטית לקואליציה שלו, מה שעשוי להביא להרחבתה בסוף השנה.

בסוף החודש ימריא ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיטליה לשיחות מדיניות ולביקור בביתן הישראלי של תערוכת אקספו 2015, הנחשבת לאחת החשובות בעולם. התצוגה הישראלית נקראת "שדות המחר", והיא תחשוף טכנולוגיה מתקדמת לאספקת מזון בריא לתושבי כדור הארץ. על הרקע המרשים הזה, באולם התערוכה הקריר הרחק מחום אוגוסט המזרח תיכוני, נתניהו מתכוון לדבר על ההזדמנויות העצומות למשקיעים בכלכלה הישראלית.

כשיחזור משם יונח על שולחן הכנסת תקציב המדינה לשנים 2016-2015. לאחר מכן נתניהו ימריא שוב, הפעם ללונדון, לשיחות עם ראש הממשלה דיוויד קמרון. מלונדון הוא ידלג כנראה לברלין, לפגישה עם הקאנצלרית אנגלה מרקל. השיחות יעסקו בהסכם הגרעין, זמן לא רב לפני הבאתו לאישור הקונגרס האמריקאי ב-17 לספטמבר.

אחרי שיבלה בישראל את ראש השנה, הוא צפוי להמריא לעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק כדי להתריע שוב בפני העולם מאיראן גרעינית, בעוד אחד מנאומיו שמושכים תשומת לב רבה. בביקורו בארצות הברית ייתכן כי ייפגש עם הנשיא ברק אובמה, שעמו הוא מצוי תקופה ארוכה על מסלול התנגשות.

מאז הושבעה ממשלתו הרביעית נתניהו לא יצא את ישראל, פרט לגיחה קצרה לקפריסין [28 ביולי]. כאחרון חברי הקואליציה הצרה שלו, בת 61 המנדטים, נגזר גם על ראש הממשלה עוצר יציאות במסגרת הגיוס הכללי למנוע הפסד בהצבעות בכנסת. עכשיו, כשהתקציב אושר בממשלה ומצבו הפוליטי התייצב, נתניהו יוצא להתאוורר מעבר לים. הכנסת בפגרת קיץ לשלושה חודשים, וראש הממשלה מוגן לעת עתה. השאלה הגדולה היא מה יקרה אחרי חופשת הקיץ, והאם נבואות הזעם של האופוזיציונרים הראשיים יצחק הרצוג, אביגדור ליברמן ויאיר לפיד, שלפיהן ממשלת נתניהו תתפרק כבר בתחילת 2016, יתבררו כהערכות מדויקות או כמשאלות לב.

גורם בסביבתו של נתניהו מספר לאל-מוניטור שראש הממשלה נמצא במצב רוח מצוין בעקבות אישור התקציב בממשלה, והסיכויים הגבוהים שהוא יאושר גם בכנסת - מה שיבטיח לקואליציה שנה נוספת. נתניהו, על פי אותו גורם, מעריך שלאף אחד ממרכיבי הקואליציה - נפתלי בנט, משה כחלון ואריה דרעי - אין רצון או סיבה לפרק את החבילה פחות משנה לאחר הבחירות. לכן, בתרחיש הסביר יותר לדעתו של ראש הממשלה, הגורמים השונים במערכת הפוליטית יעשו בתקופה הקרובה הערכת מצב מחודשת וסוג של חשבון נפש. ראש הממשלה, מצדו, יצטרך לנצל את הזמן כדי לחשוב איך הוא מרחיב את הקואליציה שלו אחרי אישור התקציב.

האיש המסקרן ביותר בהקשר הזה הוא שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שהפך את נתניהו וממשלתו לשק חבטות על בסיס יומיומי. ליברמן הוא שותף טבעי לקואליציית הימין הקיימת. אלמלא שבר את הכלים ברגע האחרון של המו"מ הקואליציוני ודילג במפתיע לאופוזציה, הוא היה היום יושב לבטח על כיסא שר החוץ. נראה שמשבוע לשבוע ליברמן מסלים את התבטאויותיו נגד נתניהו מעל כל במה - בראיונות, בנאומים וברשתות החברתיות - מה שיוצר בינו לבין ראש הממשלה שבר שיהיה קשה מאוד לאחות.

למרות כל הנאמר - ונוסיף על כך את ההסתבכות של ישראל ביתנו בפרשת השחיתות שנחקרת במשטרה - הצטרפותו של ליברמן לממשלה אם התקציב יאושר אינה בגדר מדע בדיוני. בניגוד להרצוג, שצריך לשכנע את מוסדות מפלגת העבודה ולהיאבק באופוזיציה מבית אם יוביל מהלך של כניסה לקואליציה, אצל ליברמן מדובר בהחלטה של אדם אחד. בתוך יום אחד הוא יכול להוביל את סיעתו לממשלה ולחזור ללשכת שר החוץ. בבסיס תרחיש זה עומדת ההנחה שליברמן, שעד כה נהנה מההתעללות הפוליטית בנתניהו, יבין אחרי משוכת התקציב שהוא הולך לבלות באופוזיציה עוד לפחות שנה, ויחליף דיסקט. את ההסבר הציבורי מדוע הוא נכנס לממשלה אין לו בעיה לייצר: הצלת ממשלת ימין, מצב חירום מדיני וביטחוני והישגים בתחום האזרחי למצביעיו.

גורם פוליטי שעבד בעבר בצמוד לליברמן אומר שקשה לצפות כיצד ינהג יו"ר ישראל ביתנו. הקלפים נשמרים אצלו תמיד קרוב מאוד לחזה, והוא נהנה מהילת הגורם הבלתי צפוי במערכת הפוליטית. דוגמה נוספת להתנהלות הזאת היא החלטתו שלא להצטרף לממשלתו של אהוד אולמרט ב-2006. ליברמן סיים את הבחירות אז עם הישג יפה בדמות 11 מנדטים, ניהל מו"מ אינטנסיווי עם אולמרט שבסופו קיבל את מה שרצה - אבל הודיע שיישאר בחוץ. כעבור פחות משנה הוא מצא סיבה להצטרף לממשלה (האיום האיראני), מונה לשר לעניינים אסטרטגיים, והפטיר כלאחר יד במסיבת עיתונאים: "נשאיר את העקיצות בצד ונתחיל לעבוד".

יש לליברמן מה להרוויח מחבירה מחודשת לנתניהו. הוא יחזור לעמדת השפעה בממשלה. יותר חשוב, הוא יימנע מנזק אלקטורלי קשה בימין, בעקבות האשמות עתידיות שסייע לאופוזיציית השמאל של המחנה הציוני, יש עתיד, מרצ והערבים להפיל ממשלת ימין.

בנוגע להרצוג, בכירים בעבודה ממשיכים לטעון שחרף כל אמירותיו על ממשלתו הרעה של נתניהו, הוא מעוניין בכניסה לממשלה ובתיק החוץ. הרצוג יודע שכניסתו לממשלה תקטין את הסיכוי שייאלץ להתמודד בתקופה האחרונה בפריימריז מול שלי יחימוביץ' או אולי אפילו עמיר פרץ בפריימריז. בנוסף, יו"ר המחנה הציוני אמנם הכחיש ששהה ביחידות בשבוע שעבר [תחילת אוגוסט] עם נתניהו בביתו של המפיק ארנון מילצ'ן בהרצליה, אבל מי שמכיר את הדינמיקה במפגשים אינטימיים כאלה, ואת מאמציו מאחורי הקלעים של מליצ'ן לממשלת אחדות, יכול בהחלט להניח שהסוגיה הזאת הייתה באוויר בדרך זו או אחרת.

השאלה הגדולה היא איך ייראה התמרון הפוליטי שהרצוג צריך לעשות כדי להכניס את סיעתו לקואליציה. ייתכן כי גם במקרה הזה אישור התקציב יכול להקל על התנאים, אולם כל עוד הבית היהודי בממשלה - זו תהיה משימה קשה מאוד.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: zionist camp, right wing, knesset, israeli politics, isaac herzog, coalition, benjamin netanyahu, avigdor liberman

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept