ישראל פולס

דרכו של דנון לאו"ם נסללה במרכז הליכוד

p
המחבר
בקצרה
בסוף ספטמבר יגיע דני דנון לניו יורק לקראת מינויו לתפקיד היוקרתי של שגריר ישראל באו''ם, באחת התקופות המסובכות מבחינת ישראל בזירה הבינלאומית, כשעל הפרק אישור הסכם הגרעין בקונגרס. המינוי גרר סערה פוליטית - אבל האם דנון, יקיר המתנחלים, יצליח להתעלות על האגנדה הקיצונית ולהפוך לממלכתי?

שלוש פעמים מינה בנימין נתניהו את דני דנון חביב המתנחלים לתפקידים בכירים, למרות סלידתו ממנו ולמרות המבוכות וכאבי הראש הפוליטיים שגרם לו. כבר ב-2007 התריס דנון כלפי נתניהו, כשהתמודד מולו על ראשות הליכוד עם הסיסמה "דני דנון מימינך, ביבי".

אחרי בחירות 2013 מינה נתניהו את דנון – אז חבר כנסת צעיר יחסית אך בעל כוח פוליטי בליכוד, לתפקיד סגן שר הביטחון. אמנם שר הביטחון משה יעלון מידר אותו מפעילות המשרד, אבל דנון לא התרגש ושקד על המשך בניית כוחו הפוליטי בימין הקשה בליכוד. במבצע "צוק איתן" התרוצץ דנון בין ערוצי הטלוויזיה והסביר שראש הממשלה מנוהל על ידי השמאל ומדיניותו רופסת. נתניהו פיטר אותו [15 ביולי, 2014], אך הפיטורים הראוותניים דווקא שיחקו לידי דנון וחיזקו אותו בימין.

במשך חודשים נתניהו התעלם מדנון כשפגש בו. אבל אחרי בחירות 2015 מינה את הח"כ הנמרץ, שהפך בינתיים ליו"ר מרכז הליכוד, לשר המדע הטכנולוגיה והחלל בממשלתו, כשהוא מותיר את נאמנו ח"כ צחי הנגבי מחוצה לה. גם במקרה הזה נתניהו העניק לדנון את התפקיד ללא חדווה, כשהוא נכנע לכוחו הפוליטי הרב בימין הליכודי ובקרב המתנחלים.

ביום שישי האחרון [14 באוגוסט] נתניהו שידרג בשלישית את דנון, כשמינה אותו לשגריר ישראל באו"ם. נתניהו העדיף את דנון על פני מקורבו ונאמנו מזה שני עשורים השר אופיר אקוניס, כשגם הפעם השיקול הוא פוליטי עסקני – לדנון, מסתבר, יכולת מופלאה לטפס בסולם הבכירות רק בזכות העובדה שהפך, מבחינת ראש הממשלה, למטרד בתוך הליכוד. מרגע שדנון חשק במשרה היוקרתית, כך נתניהו השתכנע שרק טוב ייצא לו מכך. מבחינת נתניהו, טוב דנון מרוצה בניו יורק מאשר דנון מסנדל ומפריע בראש מרכז הליכוד.

נתניהו גם נחשף לקשריו המסועפים של דנון עם חברי קונגרס רפובליקנים, ויש לו כידוע חולשה אליהם. בכיר בליכוד אמר לאל-מוניטור, שהמינוי של דנון עבר לא רק דרך העסקנות הליכודית אלא גם דרך ארה"ב: "דני ידע כנראה למשוך גם בחוטים שם".

נתניהו ידע שהמינוי של דנון יעורר סערה וביקורת כלפיו, בעיקר משמאל, אבל הדברים הללו כבר מזמן חדלו לרגש אותו. בכיר בליכוד אמר בציניות לאל-מוניטור, שהוא אינו מבין על מה ולמה המהומה. אחרי שנתניהו שלח לוושינגטון את רון דרמר, הנחשב אישיות בלתי רצויה מבחינת ממשל אובמה ומינויו רק העמיק את הקרע, כבר היה צריך להתרגל, שהדבר האחרון שמעניין את ראש הממשלה זה מה יגידו באמריקה או בעולם – כך הבכיר בליכוד. לדבריו, "נתניהו אומר לעצמו שיהיו כמה כתבות ויגידו ששלחתי לאו"ם איש ימין קיצוני. בסוף כולם יתרגלו".

התגובות החריפות מצד האופוזיציה, למשל שהמינוי יעמיק עוד יותר את בידודה הבינלאומי של ישראל, פספסו את לב העניין. נתניהו הרי עומד בראש ממשלת ימין, ואיש לא מצפה ממנו למנות אנשי שמאל. לגיטימי שיבחר באנשים המחזיקים בעמדות הימין.

דנון גם מכיר את ארה"ב; הוא היה בעבר שליח הסוכנות היהודית במיאמי והוא בעל תואר ביחסים בינלאומיים מאוניברסיטת פלורידה אינטרנשיונל. האנגלית שלו מצוינת וכך גם הופעותיו בתקשורת הזרה.

הבעיה עם המינוי הזה, היא שהוא מעיד על האופן בו נסחט נתניהו לשלוח לאו"ם פוליטיקאי אשר פוטר על ידו רק לפני כשנה, אחרי שהוא עצמו (ראש הממשלה) האשים אותו כי דבריו מסייעים לחמאס בעת מלחמה. מה זה אומר על ראש ממשלת ישראל, ומה זה משדר לבכירי הליכוד, ששוב ושוב מפגינים את נאמנותם כלפיו, אך נתניהו רואה בהם מובן מאליו? נתניהו מקדם דווקא את מי שמרד בו ונהג בו בחוסר כבוד.

מינוי דנון הוא השלישי ברצף מינויים של נתניהו בימים האחרונים בשירות החוץ. תחילה הוא מינה את דני דיין, לשעבר ראש מועצת יש"ע, לתפקיד שגריר ישראל בברזיל. דיין הוא אמנם אידיאולוג ימני, אך נחשב לדמות ציבורית מוערכת.

לעומתו, המינוי של פיאמה נירשטיין לשגרירת ישראל באיטליה הוא תמוה ומעיד על חוסר החשיבות שנתניהו מייחס לאחד תפקידים החשובים בשירות החוץ באירופה, ובתקופה כה מאתגרת. נירשטיין, לשעבר חברת הפרלמנט האיטלקי, היא סופרת ועיתונאית יהודייה שעשתה לפני כשנתיים [2013] עלייה לישראל. גורם ישראלי בכיר, שנחשף אליה בתקופה בה כיהנה כנציגת הפרלמנט האיטלקי במועצת אירופה, מספר על דמות מתלהמת, מביכה ונעדרת ממלכתיות. בהקשר זה אפשר להזכיר שגם השגרירות החשובה בצרפת הופקרה, ובשנים האחרונות לא כיהן שם שגריר בעל שיעור קומה ויכולת לנהל קרב על העמדה הישראלית. את יוסי גל שלא שלט בצרפתית תחליף כעת עליזה בן נון, היועצת המדינית של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן.

בחזרה לדנון. החשש שדנון יהפוך באו"ם לנציג המתנחלים והימין הקיצוני הישראלי הוא מוגזם, כך לפחות על פי מקורביו. לדבריהם, בשיחה עם אל-מוניטור, דנון מבין שמדובר בתפקיד ממלכתי ועליו לייצג את עמדת מדינת ישראל ולא את עמדותיו האישיות.

אם לשפוט על פי השבועות האחרונים, יכול להיות שהם צודקים. דנון, שהמתין בציפייה להכרעת נתניהו בעניינו, היה מספיק חכם להוריד פרופיל בכל הנוגע להתבטאויות מתלהמות מימין. כך למשל, לא נשמע קולו בימי הריסת הבתים בבית אל או בפסיקת בג"ץ בעניין המסתננים. מי שהשתתף בעבר בהפגנות שקראו לגירושם מהארץ והפך זאת לאג'נדה, העדיף לקראת המינוי לשנות דיסקט ולהפוך לממלכתי.

לקראת סוף חודש ספטמבר יגיע דנון לניו יורק לתקופת חפיפה עם השגריר היוצא רון פרושאור. אלה יהיו ימים סוערים מבחינה דיפלומטית ומבחינת ישראל: כינוס העצרת הכללית של האו"ם על רקע הסכם הגרעין ואישור ההסכם בקונגרס. בעניינים הללו דנון רואה את הדברים עין בעין עם נתניהו, כך שהימים הללו יוכלו לקרב אותו לראש הממשלה ולהוות מבחינתו נקודת פתיחה טובה לכהונה באו"ם.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: united states, un, likud, israeli politics, danny danon, benjamin netanyahu, ambassador

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept