ישראל פולס

חוטובלי במשרד החוץ - סימפטום למצבו הסופני

p
המחבר
בקצרה
אם מתעלמים מהעלבונות וגסות הרוח במתקפה של ליברמן נגד סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, ניתן למצוא בה גרעין של אמת. המינוי חסר הסמכויות שלה, והצורך שתסתיר את עמדותיה לגבי המו"מ עם הפלסטינים, מהווים משל למצבו העגום של משרד החוץ הישראלי.

ביום שני הקרוב (10 באוגוסט) תכונס ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, על פי בקשתו של שר החוץ לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, כדי לדון במצבו של משרד החוץ. "אין צורך להרחיב בדבר הפוגרום שנעשה על ידי ראש הממשלה במשרד החוץ בחודשים האחרונים", האשים ליברמן בסוף השבוע האחרון את בנימין נתניהו, המכהן מאז הבחירות האחרונות גם כשר החוץ.

בראיונות לתקשורת וברשתות החברתיות טען שר החוץ לשעבר באריכות, שהכוונה לסגור שבע נציגויות ישראליות בעולם - שלוש מהן בארה"ב: פילדלפיה, אטלנטה וסן פרנסיסקו - מהווה לא רק פגיעה בעובדי משרד החוץ, אלא גם "בביטחון הלאומי שלנו". ליברמן גם התריע שישראל נותרה חשופה בזירה הבינלאומית לקראת שני קרבות דיפלומטיים מכריעים בספטמבר: הצבעה בכינוס השנתי של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על הצעה של מצרים ומדינות ערביות נוספות לפיקוח על מתקני הגרעין של ישראל, וכינוס העצרת הכללית של האו"ם שבו עתידות לעלות שורה של הצעות נגד ישראל.

יש צדק בדבריו של ליברמן. סגירת נציגויות באמריקה, דווקא עכשיו כשהיחסים בין שתי המדינות נמצאים בעיצומו של משבר חריף, וכשברקע נוצרים בקיעים בתמיכתה של יהדות ארה"ב בישראל, יש צורך לתגבר את הנציגות הדיפלומטית ביבשת - ולא לקצץ בה.

מאז שהחליט להישאר מחוץ לממשלה וגזר על נתניהו קואליציה צרה ושבירה, מנהל יו"ר ישראל ביתנו מאבק פוליטי חסר עכבות בראש הממשלה. בחודשים האחרונים הוא מקפיד לפתוח אחת לשבוע במתקפה ממוקדת נגד נתניהו, בנושאים משתנים. הפעם הוא התמקד במשרד החוץ, שלכל הדעות מצוי במצב העגום ביותר מאז הקמתו. אולם בהתגייסותו הנוכחית למען שירות החוץ הישראלי יש מידה לא מבוטלת של אירוניה וציניות, שכן הקריסה במשרד החלה עוד בתקופתו. ליברמן כיהן כשר חוץ במשך כמעט שש שנים וחצי, מתחילת 2009 עד מאי 2015 (עם הפסקה של כשנה ב-2013 בשל פרשה משפטית שזוכה ממנה).

המתקפה הנוכחית של ח"כ ליברמן לא הייתה מכוונת הפעם רק לנתניהו. הוא ירה חץ מורעל במיוחד גם לכיוונה של סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי. "אני מרחם על חוטובלי. אי אפשר להתייחס לכל זב ומצורע בצורה רצינית", הוא אמר בזלזול מופגן בראיון לגלי צה"ל, לאחר שהיא הטילה עליו אחריות למצבו של המשרד. האופן בו התייחס לחוטובלי משקף משהו מהמציאות. אם מסננים מדבריו את הגסויות והעלבונות, האמת היא שלסגנית השר אין באמת יכולת השפעה על המשרד, והיא לא הרבה יותר ממריונטה בשירותו של ראש הממשלה.

מי ששולט במשרד החוץ הוא ראש הממשלה בעצמו באמצעות מנכ"ל משרדו ומקורבו, הד"ר דורי גולד. אחד המהלכים הראשונים של נתניהו במשרד היה להדיח את המנכ"ל הקודם, ניסים בן שיטרית, שהיה מינוי של ליברמן, ולשים במקומו את גולד. חוטובלי לא הייתה בסוד העניינים. היא עודכנה על כך זמן קצר לפני שלשכת נתניהו הוציאה הודעה לעיתונות. גם מינויו מלפני כמה ימים של ראש מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, לשגריר ישראל בברזיל, הייתה החלטה בלעדית של נתניהו. למעשה נתניהו נמצא במצב האופטימלי מבחינתו. הוא מנהל את משרד החוץ מרחוק ללא הפרעה, באמצעות איש אמונו המחזיק בעמדות ימניות ואינו מאמין בתהליך המדיני.

חוטובלי מסתפקת בעל כורחה בפגישות עם שרי חוץ זרים שמגיעים לארץ ובניהול מאבק מתוקשר בתנועות החרם נגד ישראל.

בחודש שעבר הודיעה סגנית השר שהיא מתכוונת להנחות את משרד החוץ לפעול נגד המימון שמספקות ממשלות באירופה לעמותות שמאל ישראליות. היא הביעה עמדה דומה בפגישה עם שגריר הולנד בישראל [21 ביולי] ועם חברי פרלמנט אירופאים, והזהירה כי אם מדינות אירופה לא יסכימו לפיקוח משותף על המימון שהן מעניקות לעמותות שמאל, ממשלת ישראל תיזום חקיקה בנושא. בסוף החודש שעבר חוטובלי התראיינה לכתבה בבי-בי-סי על תנועת החרם, ואמרה בין השאר שלמובילי ה-BDS לא אכפת ממדינה פלסטינית, אלא רק משלילת זכות קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

חוטובלי נמנעת מלהתבטא בנושא חידוש המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, מחשש להסתבך באמירות שיביכו את נתניהו. בעוד שהמדיניות הרשמית של ישראל היא תמיכה ברעיון שתי המדינות, חוטובלי אינה מאמינה בכך. היא ממוקמת בימין האידאולוגי הקיצוני בליכוד. לאחר כניסתה לתפקיד, כשנשאלה על עמדתה לגבי התהליך המדיני, התחמקה חוטובלי מתשובה ברורה והסתפקה באמירה שאין כרגע תהליך כזה. בהזדמנויות אחרות היא הפנתה את השואלים לשר הפנים סילבן שלום, המחזיק בתיק המו"מ עם הפלסטינים.

לפני מינויה נתניהו הבטיח לה [לדבריה] שלא ימונה שר מעליה, וכי יפקיד בידיה סמכויות. חוטובלי סיפרה בראיון למקור ראשון כי ראש הממשלה אמר לה שיהיה עסוק בניהול המדינה, ולכן הוא מצפה ממנה לקבל את מלוא הסמכויות של שרת חוץ. "אני רואה את עצמי שרת החוץ בפועל", אמרה.

בכיר במשרד החוץ אמר לאל-מוניטור שחוטובלי עושה אמנם מאמצים ללמוד את החומר ולא להסתבך בשליפות מיותרות שיסבכו את ישראל. אולם לדבריו, מעמדה כסגנית שר בלבד פוגע ביכולתה לייצג את המשרד גם במערכת הפוליטית בישראל וגם בשדה הדיפלומטי בעולם. "האנגלית שלה טובה, אבל היא נשמעת פרובינציאלית, חסרת מעמד. יודעים שהיא לא מקורבת לראש הממשלה, והאיש שקובע במשרד הוא דורי גולד. אין לה סמכויות למנות שגרירים. היא הגיעה לשם כי ביבי היה צריך למצוא לה תפקיד, וככה זה נראה גם".

אבל מינויה של חוטובלי אינו הבעיה המרכזית של שירות החוץ הישראלי, אלא עוד סימפטום למצב הסופני שהוא הידרדר אליו דווקא בשעת חירום מדינית. סמכויות המשרד בוזרו למשרדים אחרים, בראשו לא מכהן שר במשרה מלאה, תקציביו מקוצצים ועובדיו מנהלים מאבק על תנאיהם ועל שכרם. זה קרה גם בתקופת ליברמן, וזה קורה שוב עכשיו בצורה חריפה וחמורה יותר, כשהאחראי לכך הוא ראש הממשלה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: tzipi hotovely, israeli politics, israeli foreign policy, foreign minister, benjamin netanyahu, avigdor liberman

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept