ישראל וחמאס: הבנות שקטות

ניסיונותיהם של גורמים אירופים להביא את חמאס וישראל לידי דיאלוג הובילו את ממשלת נתניהו לנקוט מהלכים חד צדדיים ברצועה. אלה מיועדים להביא להקלות בסגר וגם להעביר מסר לארגון השולט בעזה: אם תנהגו כראוי, ייטב לכם.

al-monitor .

נושאים מכוסים

prisoners deal, mahmoud abbas, israeli-palestinian negotiations, hamas, gaza strip, gaza blockade, fatah, benjamin netanyahu

יול 8, 2015

מזה שבועות רבים מתפרסמים באמצעי תקשורת שונים ידיעות על מגעים בין ישראל לחמאס לקראת "הודנא" – הסדר הפסקת אש ארוך טווח בין הצדדים. עמיתי אורי סביר אף כתב באל-מוניטור, כי מקור במשרד ראש הממשלה אישר בשיחה עימו כי היו חילופי מסרים בין הצדדים, אך סייג כי הפערים עדיין גדולים.

המסרים, ההדלפות המכוונות ובעיקר התקוות של תושבי הרצועה לשינוי ושיפור מצבם ומצבה של רצועת עזה, גררו גל נרחב של שמועות, על פיו הסכם היסטורי בין ישראל לחמאס אינו רק בר השגה, אלא אף קרוב מתמיד. ומי שעוד חיפש אישוש ותימוכין לכך, יכול היה למצוא אותם בדברים שהשמיע ראש ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה בשבת האחרונה [4 ביולי].

"ישראל הודיעה שלא תצא למלחמה חדשה בעזה", אמר הנייה, והסביר כי המסר הועבר על ידי גורם שלישי שאת זהותו סירב לחשוף. הדברים שהשמיע בהמשך, במהלך הדרשה שנשא במסגד אל-שוהדא במחנה הפליטים נוסייראת, רק העצימו את השמועות, ונתפסו בעיני שומעיו כהודאה פומבית ראשונה והכשרת הקרקע לקראת הסכם קרוב עם ישראל.

"ברמדאן הקודם (ימי מבצע "צוק איתן", יולי-אוגוסט 2014, ש"א) נזרעו הזרעים ואילו ברמדאן השנה יהיה הקציר. בקרוב ירווח וייטב למשפחות עזה", הבטיח הנייה.

"אני ממש לא יודע מדוע הוא התבטא כך", אומר לאל-מוניטור בכיר בחמאס עזה שביקש להישאר בעילום שם. "אין שום הסכם קרוב ואין בכלל מגעים להסכם. כל מי שמדבר על מגעים מתבסס על יוזמות של כמה אישים אירופים. אלה רעיונות שנשארו בגדר רעיונות. אנחנו מצדנו הצגנו את התפיסה ואת הדרישות שלנו, ומאז לא שמענו דבר וחצי דבר. האם זה נקרא מגעים?" הוא שאל.

השבוע צוינה שנה למבצע "צוק איתן". מאז הסתיים, לא הכחישו בחמאס שהם מעוניינים להגיע ליישום הבנות הפסקת האש שהושגו בקהיר [26 באוגוסט], לרבות דיון על סיום המצור על עזה, הקמת נמל ימי ושדה תעופה.

בכל ההבנות וההתניות בהסכם הפסקת האש, בתיווכה של מצרים, נשמר תפקיד מרכזי לראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. בלעדיו אין כמעט סיכוי לשיקום הרצועה. ואכן, בכיר החמאס מעזה עמו שוחחתי מאשים את הרשות הפלסטינית ואת העומד בראשה כמי שמסכלים במכוון את שיקומה של הרצועה, ופוגעים באופן "מעורר חלחלה" כדבריו בתושבי הרצועה המייחלים לשינוי .

"הם טוענים שאנחנו רוצים להקים מדינה בעזה", הוא אומר, "אמרתי לבכירים ברשות 'על מה אתם מדברים?' אם היינו רוצים להקים מדינה, היינו עושים זאת כשהייתה לנו ממשלה נבחרת וראש ממשלה של חמאס שעמד בראשה. אנחנו מעוניינים באחדות. רק כך נוכל לפעול במשותף כדי להקל על אזרחינו. המצב בעזה קשה מאוד".

המתח בין חמאס לפת"ח עלה מדרגה בשבוע האחרון והגיע לשיא שמזכיר את הימים ערב ההפיכה הצבאית בעזה [2007], שהביאה לפיצול הרצועה והגדה ולהקמת ממשל פת"ח בגדה וממשל חמאס בעזה.

מקור המתיחות האחרונה קשור לחשש הגובר והולך בקרב בכירי הרשות הפלסטינית, שמשהו סודי נרקם מאחורי גבם בין ישראל לחמאס ועלול לפגוע במהלכי הרשות להשגת תמיכה בינלאומית להקמת מדינה פלסטינית. את החשש הזה הביע באופן גלוי ראש הרשות אבו מאזן בראיון לרשת "אל ערביה" בחודש שעבר.

"בישראל רוצים שלהם (לחמאס) תהיה מדינה, ולנו תהיה מדינת אפרטהייד או שלטון עצמי", אמר אבו מאזן, וציין שגם חמאס פועל להקים מדינה שתישען על סיוע ממצרים.

על אף הדברים הנחרצים האלה, מקור ביטחוני רם דרג ברשות הפלסטינית טוען שכל הדיבורים על מגעים והבנות בין חמאס לישראל מופרזים. הוא מכנה אותם "דרדשאת" (פטפוטים, ש"א). לדבריו, ישראל רוצה בהפרד ומשול, חמאס רוצה לשלוט על עזה, "אז איך הם מסכמים ביניהם? אללה יודע".

למרות ההכחשות והפערים העצומים בין חמאס לישראל, בכל זאת מתרחשים מהלכים בשטח. בכיר חמאס מעזה עמו שוחחתי מודה כי במעבר בית חנון (מעבר קרני לשעבר) יש הקלות משמעותיות והעברת סחורות, אך לדבריו אין בזה דבר הקשור להבנות שהושגו באופן ישיר או עקיף עם ישראל.

כשראש הממשלה בנימין נתניהו רואה בחמאס ארגון טרור, ובעצם הימים האלה ישראל הרשמית מאשימה את חמאס בשיתוף פעולה עם ארגוני ג'יהאד בסיני, ספק אם ניתן לדבר על הבנות בין הצדדים. גם ספק אם הדרישות הישראליות – פירוק הרצועה מנשק והרס המנהרות כתנאי לפתיחת המצור, תהיינה מקובלות על חמאס. הסכמה שכזו עלולה להיחשב ככניעה.

לכן ההערכה היא שבעקבות ניסיונותיהם של גורמים אירופים להביא את חמאס וישראל לידי דיאלוג, תוך המחשת המצב ההומניטארי החמור ברצועת עזה, ישראל מעדיפה לנקוט מהלכים חד צדדיים. שום דבר אינו כתוב וישראל אינה מתחייבת לדבר.

מהלכים אלה מיועדים לא רק להביא להקלות בסגר על הרצועה, אלא להעביר באופן הזה מסר ממשי לחמאס. אם תנהגו בסדר, אם תנקטו יוזמה לעצור את משגרי הרקטות של הארגונים השונים בעזה, ייטב לכם.

המסרים האלה, ובכלל זה המסר על פיו ישראל אינה מתכננת מתקפה צבאית על עזה בתגובה לירי הרקטות האחרון, כפי שחשף איסמעיל הנייה בשבת, מועברים לגורם שלישי (נציגים אירופים). גם שורת ההקלות, כולל העברת סחורות בצפון הרצועה, נעשה באופן חד צדדי, תוך התחייבות שאם חמאס יראה שהוא שולט בשטח ומתנהג כראוי, גם ישראל מצידה תעשה מהלכים חיוביים.

רק בנושא אחד חמאס מוכן להודות על התקדמות מסוימת במגעים: "חילופי שבויים", כדבריו. במסגרת העסקה המתגבשת, ישראל אמורה לשחרר לקראת סיום צום הרמדאן בעוד כשבועיים כמה עשרות אסירים פלסטינים, ובתמורה חמאס ימסור את חלקי גופותיהם של הדר גולדין ואורן שאול ז"ל שנפלו ב"צוק איתן". ​

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020