ישראל פולס

מופז: ההתערבות האמריקאית רק מעכבת את השיחות

p
המחבר
בקצרה
שר הביטחון לשעבר קורא לאמץ מיד את תוכניתו המדינית הכוללת הסדר דו שלבי ואפשרות לשיחות עם חמאס: "נתניהו לא רצה הסדר ולא היה מסוגל לכך".

"ככל שהאמריקאים יהיו מעורבים יותר במו"מ, כך הפערים בינינו לבין הפלסטינים יתרחבו", טוען שר הבטחון לשעבר, ח"כ שאול מופז (קדימה), בעקבות כישלון יוזמת קרי להסדר מדיני.

בראיון לאל-מוניטור מעריך מופז שיהיה נסיון בחודשים הקרובים לחידוש המשא ומתן, אך במידה שזו תהיה יוזמה אמריקאית הדבר רק יערים קשיים. "כשישבתי במדים במשא ומתן של 'וואי', שהביא להסכם חברון, בכל פעם שהיו אמריקאים בחדר ולא הייתה גישה ישירה בינינו לפלסטינים, כל אחד דיבר לאוזנם בלבד והתחפר בעמדתו", הוא אומר. לדבריו, המעורבות האמריקאית צריכה לבוא לידי ביטוי בליווי ובערבויות, אבל חשוב מאוד ששני הצדדים ידברו ישירות. בניסיון האחרון, נתניהו ואבו מאזן אפילו לא נפגשו. כעת קורא מופז לממש את התוכנית שהציג בנובמבר 2009, המתבססת בשלב ראשון על הקמת מדינה פלסטינית על 60-50 אחוז משטחי הגדה המערבית ובשלב השני משא ומתן קצוב בזמן לפתרון סוגיות הליבה. מופז לא שלל גם שיחות עם חמאס.    

אל-מוניטור: היה בכלל סיכוי למשא ומתן?

מופז: לא. אין אפשרות להגיע להסכם בפרק זמן של תשעה חודשים. בנוסף, נתניהו לא רצה הסדר, הוא גם לא היה מסוגל לזה לא מבחינה אישית, ולא מבחינה קואליציונית. לא הייתה לו בכלל תוכנית. השרידות הפוליטית גוברת אצלו על הרצון להוביל להסכם. נתניהו שם כל כך הרבה תנאים מוקדמים, שברגע שאתה מניח אותם על השולחן הם הופכים להיות מכשול. זה נועד מראש להכשיל. ההכרה בנו כמדינה יהודית צריכה להתבצע כשחותמים על ההסכם ולא כתנאי לשיחות. המרחק בינינו לבין הפלסטינים אחרי המשא ומתן רק גדל, וחוסר האמון וחוסר הנכונות לעשות הסדר הם הרבה יותר גדולים.

כמו כן, נוצרה קואליציה של שורדים. לבני ולפיד היו צריכים לפרוש, אבל הם נשארים מטעמים פוליטיים.

אל-מוניטור: ולבני. אתה לא מאמין שהיא באמת חושבת שיש עוד סיכוי?

מופז: ברור שהיא עלה התאנה של נתניהו להמשך שרידותו. היא הייתה חלק מתהליך שנועד לכשלון, ובסופו של דבר יש בכך נזק. שלא לדבר על ההשלכות בשטח כגון עליית הטרור היהודי. ככל שהמשבר התעצם, רואים בברור שגם מספרם של פעולות תג המחיר עלה ואני מעריך שעוד יעלה. צריך להגדירם כארגון טרור ואז להתחיל במעצרים מנהליים כפי שהשב"כ יודע לעשות. אבל נתניהו לא היה מוכן להכיר בהם כארגון טרור, וכך אי אפשר לטפל באמת בבעיה.

אל-מוניטור: חזרת והעלית בימים האחרונים את תוכניתך המדינית כפתרון היחיד לצאת מהמבוי הסתום. האם זה אפשרי גם במצב בו שני המנהיגים לא מדברים בניהם?

מופז: בהחלט. המסקנה שלי היא שצריך ללכת להסדר ביניים לתקופת מעבר עם הסדרי ביטחון. אני מאמין שרוב חברי הכנסת היו תומכים בתוכנית, גם לפיד תומך בה, כי זה הדבר היחיד שנותן את הפרגמטיות לתהליך של שתי מדינות לשני עמים. גם מבחינת המתנחלים, זה לבוא בעצם ולומר להם שהפור נפל ויש עכשיו זמן להתארגן ולבחון את היכולת של הרשות להקים מדינה. כשהצגתי את התוכנית לנתניהו ב-2009, עוזי ארד, אז היועץ לביטחון לאומי, אמר לו שאסטרטגית זה הדבר הנכון. רון דרמר, היום השגריר בארה"ב, הסביר לו שהאמריקאים תומכים. בפגישתי עם אובמה ב-2012, כשנכנסתי לממשלה, הוא אמר לי שהוא מסכים שצריך להתחיל עם גבולות ביטחון.

אל-מוניטור: אבל זה תלוי גם בצד השני.

מופז: צריך להבין שהסטטוס קוו יסתיים יום אחד. גם אבו מאזן מבין את המציאות שבה מגיעים כל יום לעבודה בישראל מאה אלף פלסטינים ורואים את השגשוג, אבל הם קמים בשלוש לפנות בוקר וחוזרים בשש שבע בערב כדי להרוויח מאה שקל. לכן זה לא יחזיק מעמד לדורי דורות. אין לנו פריבילגיה לחכות עוד חמש שנים ויש כרגע עם מי לדבר. בניגוד לאינתיפאדה השנייה, אז ערפאת הניע את טרור המתאבדים, אבו מאזן לא מפעיל טרור. בינתיים צצות בשטח תופעות כמו דוד הנחלאווי שרק יתגברו.

אל-מוניטור: תוכניתך המדינית שעוררה עניין רב כבר נמצאת על המדף כמעט חמש שנים, מה התפספס מאז בזירה המדינית?

מופז: בשנים האלה, בהן נתניהו בשלטון, התרחקנו מהסכם. כשהוא נבחר והכריז על שתי מדינות זה היה חידוש, אבל באופן מעשי שני הצדדים התרחקו. אבל קרה כאן עוד דבר. נתניהו הפסיד בדבר שהיה לו הכי חשוב: עצירת הגרעין האיראני.

אל-מוניטור: זה קרה באשמת נתניהו?

מופז: הטעות הייתה שנתניהו דיבר כל הזמן על תקיפה באיראן. ולכן לא היינו חלק מההסכם. האמריקאים קיימו מו"מ חשאי עם טהרן וקבעו את העקרונות של הסכם הביניים - שהוא רע לישראל ומאפשר לאיראן להמשיך ולהעשיר אורניום. בהנחה שכך ייראה גם הסדר הקבע, איראן תהפוך בפרק זמן קצר למדינת סף גרעינית. התוצאה מכל אלה היא שהמצב האסטרטגי שלנו הורע.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: price-tag attacks, peace process, palestine, nuclear weapon, mahmoud abbas, israel, iran, benjamin netanyahu

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept