ישראל פולס

השר לענייני אסירים: הכרזה נוספת על בנייה בהתנחלויות תביא לפיצוץ השיחות

p
המחבר
בקצרה
לידיעת ג'ון קרי: לפלסטינים נמאס מהמשוואה הקבועה של מכרזי בנייה תמורת שחרור אסירים. בראיון לאל-מוניטור מזהיר השר עיסא קראקע: "איש לא יוכל עוד להציל את השיחות ושום התערבות של ג'ון קרי לא תעזור הפעם"

הפעימה השלישית של שחרור האסירים הפלסטינים הושלמה הלילה (31 בדצמבר), ובכירי הרשות הפלסטינית סופרים את הימים לקראת ביקורו המכריע ברמאללה של מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, בסוף השבוע הבא. ברשות הפלסטינית חוששים, שבתפר שבין שחרור האסירים לבין ביקור קרי תודיע ישראל על בנייה נוספת בהתנחלויות. דפוס ההתנהגות הזה, הכרזה על בנייה במקביל לשחרור אסירים, כבר מוכר לפלסטינים ואיים בעבר לפוצץ את השיחות. 

כזכור, צוות המשא ומתן הפלסטיני בראשותו של סאיב עריקאת התפטר לאחר מימוש הפעימה השנייה, כשלשכת נתניהו הודיעה במקביל לשחרורם של 26 האסירים על קידום מכרזי בנייה ל-5,000 יחידות דיור חדשות בהתנחלויות.

מקורות מדיניים הדליפו לתקשורת הישראלית בימים האחרונים, כי ראש הממשלה נתניהו מתכנן להודיע גם הפעם על בנייה נוספת בהתנחלויות, וכי הבנייה תעשה לא רק בגושי ההתנחלויות הגדולים אלא גם בהתנחלויות נוספות ביהודה ושומרון.

גם הפעם ה"פיצוי שחרור" מאיים לפוצץ את שיחות, אבל הפעם באופן סופי. בראיון לאל-מוניטור, אומר השר לענייני אסירים עיסא קראקע, באופן שלא משתמע לשתי פנים, כי אם יחזור נתניהו ויכריז גם הפעם על תנופת בנייה בהתנחלויות, יודיעו הפלסטינים על סיום השיחות. במקרה כזה, לא יימצא אף נציג פלסטיני מקרב ההנהגה שיהיה מוכן להיחשב בקרב הציבור הפלסטיני כמשתף פעולה וכמי שנתן ידו, אפילו בהסכמה שבשתיקה, לעוד ועוד בנייה בהתנחלויות.

הראיון עם קראקע התקיים זמן קצר לאחר שהחל שחרור 26 האסירים מבתי הכלא, ו-18 מהם עשו דרכם למוקטעה לקראת קבלת פנים חגיגית שערך לכבודם יו"ר הרשות אבו מאזן. השר קראקע הודה בראיון כי הוא וכל ראשי הרשות הפלסטינית ממתינים לדעת האם הקישור שיצר ראש הממשלה נתניהו בשתי הפעימות הקודמות, בין שחרור אסירים לבנייה בהתנחלויות, יקרה גם הפעם. "אנחנו יודעים בוודאות שאם זה יקרה שוב, איש לא יוכל עוד להציל את השיחות ושום התערבות של ג'ון קרי לא תעזור הפעם", אמר קראקע.

כלומר, אם נתניהו יודיע על בנייה נוספת תכריזו על סוף השיחות?

 "חד משמעית. אי אפשר לנהל שיחות על תהליך שלום, כשהבנייה שנועדה להכשיל את התהליך כולו, נמשכת".

יש בכלל שיחות? האם שחרור האסירים, שלווה בביקורת ציבורית עזה בישראל, קידם או תרם משהו לשיחות?

"אין שיחות. יש דיבורים, אבל מדיבורים בלבד לא עושים שלום".

ואכן, מאז התפטרו (31 באוקטובר) חברי צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת ומוחמד שתייה, השיחות עלו על שרטון. על פי הערכות, הגעתו לאזור של ג'ון קרי בסוף השבוע הקרוב נועדה להציל את התהליך, וכי הוא עומד להציג מתווה חדש שיתפרש על פני 15 שנים, כנראה מתוך הנחה שבתנאים הנוכחיים שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, אינם מסוגלים להגיע להסכמות ביניהם. 

אם כך הדבר, אני שואל את השר לענייני אסירים, מדוע לדעתו ישראל משחררת אסירים כבדים, שנשפטו למאסרי עולם, כשעל פניו נראה שאין אפילו שיחות. קראקע מסביר, כי השחרור הוא התחייבות של ישראל שניתנה לארה"ב: מתווה לשחרור 104 אסירים בארבע פעימות, שהאחרונה בהן תתקיים בחודש מרץ 2014.

צעד זה, מבחינת נתניהו, נועד למנוע הקפאת התנחלויות כפי שדרשו הפלסטינים כתנאי לחידוש השיחות. אבל גם הם לא העלו בדעתם, כי ההסכמה שלא להקפיא התנחלויות תהפוך לתנופת בנייה בכל פעם שישוחררו אסירים.

אתם יכולים להבין את הקשר שעושה נתניהו בין הבנייה לבין שחרור האסירים?

"בוודאי שאנו מבינים, זה נועד להרגיע את הימין הישראלי ונועד לשמור על ממשלתו, אבל זה המקום לשאול מה חשוב יותר. שלמות ממשלת נתניהו או תהליך השלום? לנו זה נראה ברור מה מעדיף נתניהו".

 ואם לא די בכך, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה בתחילת השבוע [29 בדצמבר] הצעת חוק לסיפוח בקעת הירדן לישראל, כלומר מכשול נוסף הוצב בפני הנושאים ונותנים. סוגיית הביטחון בבקעת הירדן היא עניין מרכזי שנדון על ידי צוותי המשא ומתן לפני שהשיחות עלו על שרטון, והפערים שנתגלעו בין הצדדים, כך על פי מקור פלסטיני, הם עצומים. בנאום שנשא אבו מאזן במעמד קבלת הפנים לאסירים המשוחררים, הוא התייחס להצעת החוק ואמר: "הבקעה היא אדמתנו ותישאר כך. זהו קו אדום מבחינתנו".

השר קראקע, אבו מאזן מתח עכשיו עוד קו אדום.

"זה ברור, אבל אנחנו מקווים שהשכל הטוב יגבר על הצעות שנועדו להכשיל ולהרוס".

יש סיכוי שג'ון קרי יצליח לשכנע אתכם לעבור בשתיקה על בנייה נוספת בהתנחלויות כדי להבטיח את שלמות ממשלת נתניהו?

"אין סיכוי לכך. הכרזה נוספת על בנייה בהתנחלויות תביא לסיום השיחות, ולא יהיה עוד על מה לדבר".

עכשיו כאמור כולם ממתינים לקרי. האם יצליח לכנס שוב את הצדדים כדי לדבר? האם יצליח למנוע עוד משבר? ואם יצליח הפעם, מה זה אומר לגבי כל התהליך בו לא ידוע עדיין על הסכמות, אבל קווים אדומים חדשים יש ויש?

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: prisoners deal, peace talks, palestinian prisoners, palestinian-israeli peace process, israeli-palestinian negotiations

שלומי אלדר כותב עבור ''ישראל פולס'' של האתר אל-מוניטור. במהלך עשרים השנים האחרונות סיקר את הרשות הפלסטינית ובעיקר את המתרחש ברצועת עזה עבור ערוץ 1 וערוץ 10, בדגש על סיקור עליית כוחו של החמאס. אלדר זכה בפרס סוקולוב לעיתונות. הוא פירסם שני ספרים: ''עזה כמוות'' (2005) בו צפה את ניצחון החמאס בבחירות שנערכו לאחר מכן, וכן ''להכיר את החמאס'' (2012) שזכה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית. שני סרטיו הדוקומנטריים "חיים יקרים" (2010) ו"ארץ זרה" (2018) זכו בפרסי אופיר (האוסקר הישראלי) בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר. "חיים יקרים" אף נכלל ברשימה המקוצרת של האוסקר האמריקאי ושודר ברשת HBO. אלדר בעל תואר שני בלימודי מזרח תיכון מהאוניברסיטה העברית.

אל תחמיצו
אף סיפור
הירשםו לניוזלטר שלנו
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept