ישראל פולס

איראן תמורת פלסטין?

p
המחבר
בקצרה
ההערכה בימין הישראלי היא כי בתמורה להתחייבות אמריקאית למנוע מאיראן להיות גרעינית, מקדם נתניהו תוכנית להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים. השאלה היא האם לראש הממשלה יש את אומץ הלב כדי לבצע תוכנית מעין זו.

הימין הישראלי מבועת. שבועות, אולי אפילו חודשים, שהשמועה עוברת מפה לאוזן. שרים, חברי כנסת, מתנחלים, שתדלנים, עיתונאים ימניים, כולם מתלחשים עם כולם, לפעמים בקול רם, על המהלך של ביבי. התוכנית הגדולה. ההפקרה ההיסטורית של יהודה ושומרון.

למרות שהוא מתפקד כמנהיג הרשמי של הימין הישראלי מאז 1993 (עם הפסקה לטובת אריאל שרון), הרי שנתניהו מעולם לא נהנה מאמונם של אנשי הגרעין הימני הקשה בישראל. הם לא בוטחים בו ובכוח העמידה שלו. הם חוששים ממקדם השבירה הנמוך שלו. הם משוכנעים שתחת לחץ כבד ומשולב, לא תהיה לנתניהו בעיה "להישבר" או לביים שבירה. הם משוכנעים שהרגע הזה מגיע.

חברי הגרעין הימני בליכוד מרבים לאחרונה לקיים ישיבות פנימיות סגורות, בהן הם מחליפים מידע ומכינים תוכניות מגירה, לאור ההערכה שמתישהו נתניהו "ייצא מהארון" עם הסדר ביניים מול הפלסטינים. על החבורה הזו נמנים סגן שר החוץ זאב אלקין, סגנית שר התחבורה ציפי חוטובלי, סגן שר הביטחון דני דנון, דוברת צה"ל לשעבר ח"כ מירי רגב, ח"כ יריב לוין ועוד ח"כים רבים נוספים. יש גם שרים בחבורה הזו, אבל הם זהירים יותר. הם משתדלים לשבת על הגדר, רגל פה ורגל שם, לתת גיבוי לנתניהו אבל להתלחש עם מודאגי הימין ולהבטיח להם "להיות שם, בשבילם, כשזה יקרה".

מהי התוכנית הגדולה? הנה, בקווים כלליים, פרטיה: מדובר בתוכנית שנכרתה בין הממשל האמריקאי לבנימין נתניהו, בידיעת הפלסטינים, ובידיעה שקטה של גורמים נוספים במזרח התיכון. העיקרון הכללי הוא "איראן תמורת פלסטין". נשיא ארה"ב ברק אובמה מבטיח, כולל ערבות אישית, למנוע מאיראן להיות גרעינית. בתמורה, ייתן לו נתניהו הישג מדיני מול הפלסטינים. צעד ראשון בכיוון הזה ראינו בשבועות האחרונים, בהסדר שהשיג אובמה לפירוק סוריה מנשק כימי. הסדר שנתניהו לא יצא נגדו, גם כי קיבל ערבויות אמריקאיות שאין מדובר בתקדים, שהסוגיה האיראנית שונה בתכלית מהסוגיה הסורית, ושגם ה"איום האמין" בפעולה צבאית בסוריה נמצא עדיין על השולחן.

בנימין נתניהו לא יכול להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים. את זה יודעים כולם, ברמאללה, בוושינגטון, בירושלים, וגם בהתנחלויות. על פי התוכנית, בשלב כלשהו של המשא ומתן יגיעו כל הצדדים למסקנה הזו, ואז תגיע ההצעה האמריקאית לחלופה: הסדר קבע מדורג, שייפתח בהסדר ביניים בין ישראל לפלסטינים, במסגרתו תקום מדינה פלסטינית בגבולות זמניים.

נתניהו מקווה שבהסדר כזה לא יצטרך לפנות יישובים. המדינה הפלסטינית תקום בשטחי "איי" ו"בי", הנמצאים בשליטה ביטחונית או אזרחית של הפלסטינים. ארה"ב תיתן ערבויות לרשות הפלסטינית לכך שלא מדובר בהסדר סופי, אלא בשלב ביניים, מתוחם בזמן. סוגיות ירושלים, הפליטים והגבולות הסופיים יידחו לשלבים הבאים. המדינה הפלסטינית תקבל הכרה באו"ם, בתמיכת ישראל, שתיסוג לקו גדר ההפרדה.

הסוגיה הבוערת היא, מה יעלה בגורלם של עשרות היישובים הישראלים המבודדים שנמצאים מעבר לגדר ההפרדה. כפי שכבר פורסם כאן, הנשיא הישראלי שמעון פרס שכנע את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לא לדרוש פינוי של כל הישראלים מתחומו. אבו מאזן אישר את זה באחד הראיונות שהעניק לאחרונה. מי שירצה להישאר תחת שלטון פלסטיני, וולקאם, אמר. ההערכה והתקווה היא כי יישובים כאלה לא באמת יישארו מאחורי הקווים, ואם כן, הם יצטמקו ויינטשו עם הזמן. ישראל תחוקק חוק "פינוי פיצוי" נדיב, במימון בינלאומי, ומתנחלי הקצה יתכנסו אל תוך גבולות גדר ההפרדה.

יש לא מעט פעילי ימין ששמעו את הדברים, מפורשות, ממקורבי נתניהו. בהקשר הזה מוזכרים שמותיהם של נתן אשל, לשעבר ראש הסגל של נתניהו, ושל אורי אליצור, מראשי יש"ע ולשעבר ראש לשכת נתניהו, כמי שמאשרים את קיומה של התוכנית ואת כוונתו של נתניהו.

"אנחנו יודעים", אמר לי השבוע אחד מראשי יש"ע, "ביבי הוא לא שרון, הוא לא יפרק את הליכוד, הוא לא יעשה מפץ גדול והוא לא מסוגל לפנות עשרות יישובים. אבל הוא כן ייכנע ללחץ הכבד של האמריקאים, הוא כן חצה את הרוביקון והוא כן מסכים להקמתה של מדינה פלסטינית. אם הוא יצליח לא לפנות יישובים במהלך כזה, הוא יכול לשמור גם על הליכוד וגם על השלטון, להפוך למנהיג בסדר גודל שרוני ולהקים את המדינה הפלסטינית."

האם קיימת תוכנית גדולה כזו? תלוי את מי שואלים. גורמים בקונסוליה האמריקאית במזרח ירושלים רמזו עליה במגעים לא רשמיים שהם מנהלים עם אנשי יש"ע. ההערכה בקרב גורמים פוליטיים רבים בישראל היא שהממשל האמריקאי, בהובלת אובמה וג'ון קרי, לא ישים את כל הביצים בסל הנקוב של נתניהו, אלמלא היו האמריקאים נחושים שיש סיכוי להצליח. "הם כנראה יודעים משהו שאנחנו לא", אמר השבוע אחד מראשי המתנחלים בשטחים, "אבל נדמה לי שעכשיו גם אנחנו יודעים את זה."

האם זה יקרה? גם כאן, לא ברור. נתניהו לפעמים מגיע להסכמים, אבל לעיתים מאוד נדירות יוצא לו גם ליישם אותם. הוא עינה את הנשיא קלינטון בוואי-פלנטיישן עד שהגיע להסדר וואי המפורסם עם ערפאת, אבל מעולם לא יישם אותו.

נתניהו הוא פוליטיקאי קטן, ששואף בכל מאודו להפוך למדינאי גדול. נטל ההוכחה, האם יש בו את התכונות הנדרשות, אומץ הלב, הנחישות, קור הרוח ועמוד השדרה המוצק כדי לבצע, עדיין מוטל עליו. בחודשים האחרונים הוא מוכיח שלמד משהו בשנים האחרונות, ומוביל התנהלות ישראלית זהירה ומדויקת בסוגיות הביטחוניות והמדיניות הרגישות מאוד שרובצות לפתחה של ישראל. האם ייכנס בנימין נתניהו להיסטוריה? רק ההיסטוריה יודעת.

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: peace process, peace, palestinian-israeli conflict, obama administration, obama, israeli settlements, iran, evacuation

בן כספית משמש כפרשן של האתר אל-מוניטור, ישראל פולס. הוא עיתונאי בכיר ופרשן פוליטי ומדיני של מספר עיתונים ישראלים, מגיש תוכניות רדיו וטלוויזיה קבועות בנושאים
הקשורים לפוליטיקה ישראלית.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept