ישראל פולס

"בנט קיצוני הרבה יותר משחושבים"

p
המחבר
בקצרה
ח"כ זבולון כלפה מהבית היהודי מתייחס לחברותו בקואליציה כאל שליחות לסיכול פתרון שתי המדינות: "אעשה הכל כדי להכשיל את ג'ון קרי"

"אני מתפלל שג'ון קרי לא יצליח, ואעשה כל מה שאוכל כדי להכשיל אותו", אומר בפשטות חבר הכנסת החדש זבולון כלפה, מספר 7 במפלגת הבית היהודי, כשהוא נשאל בראיון לאל-מוניטור על ביקורו האחרון  באזור של שר החוץ האמריקאי. כלפה, בן 51, עדיין מנסה להתמודד עם טראומת העקירה מביתו שביישוב עמונה במסגרת תוכנית ההתנתקות ב-2006. אל כהונתו בכנסת הוא מתייחס כ"שליחות למניעת הגירוש הבא".

הוא בוגר ישיבת הסדר, ומשתייך לאגף הקיצוני במפלגתו יחד עם חברי הכנסת אורית סטרוק ויוני שטבון.

בדיוק כמותם, כלפה מאמין שמדינת ישראל צריכה להשתרע בין הירדן לים, בנימוק ש"זו זכותנו ההיסטורית". ביום שלישי האחרון [2 ביולי] ציינה הכנסת שמונה שנים להתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון. ח"כ כלפה נשא במליאת הכנסת נאום נרגש והצהיר: "אנחנו עוד נשוב".

אתה חבר בקואליציה שבה ראש הממשלה מנסה לקדם, לפחות בהצהרה, את פתרון שתי המדינות. אין לך חשד שיו"ר המפלגה שלך נפתלי בנט יהיה בסוף חלק מתהליך כזה?

"לרגע לא. אני סומך עליו לגמרי בעניין הזה. אנחנו מכירים כבר הרבה זמן. הוא הרבה יותר קיצוני ממה שאנשים חושבים. זה משהו מאוד עמוק אצלו. זה שמדברים על תהליך זה לא מפריע. כבר עשרים שנה מדברים."

ונתניהו? הוא הרי הצהיר כי הוא תומך בשתי מדינות. מה יקרה אם הוא יפעל כדי לקדם את הרעיון הזה?

"הגיע הזמן לקרוע את המסכה מעל המנטרה של 'שתי המדינות'. נתניהו אמר את זה בנאום בר אילן שהיה תגובה לנאום קהיר (של נשיא ארה"ב ברק אובמה - מ.מ.). מאז קרו כל כך הרבה דברים. כל העולם רוחש, ואנחנו נשארנו עם אותו מטבע שחוק של 'שתי המדינות'. מישהו באזור בכלל מאמין למישהו פה? כולם משקרים לכולם, אנחנו היחידים שמתנהגים בקודים אירופאים. אבל זה המזרח התיכון פה, והמציאות שונה לגמרי. אם נגיד בלי להתנצל שהארץ שלנו, ושחזרנו לכאן אחרי 2,000 שנות גלות, יכבדו אותנו.

"אנחנו צריכים להגיד בצורה הכי ברורה: זו הארץ שלנו נקודה. אנחנו יונקים ממורשת קדומה, לא מתל אביב ולא מגדרה וחדרה, אלא מירושלים, משכם ומחברון. שם השורשים של ההיסטוריה היהודית, אז במקום להתכחש לשורשים שלנו צריך לכבד אותם, ומפה תבוא הלגיטימציה שלנו."

בסרט שומרי הסף, מצדדים שלושה ראשי שב"כ לשעבר בפתרון שתי המדינות כדרך היחידה להבטיח את עתידנו כמדינה ציונית ודמוקרטית. זה לא גורם לך לחשוב שאולי אתה מפספס משהו?

"לא, מכיוון שהדברים ברורים לי. נקודת המוצא שלי היא שזו הארץ שלנו, וזו התשובה לאיומים הדמוגרפיים והביטחוניים. חזרנו לארץ אבותינו, בניי שירתו בצבא ביחידות קרביות, ולא נקבל רגליים קרות. אני מציע לכולם לקרוא את הדו"חות של כל אותם מומחים ביטחוניים מלפני ההתנתקות, שתיארו כמה טוב יהיה כאן אחריה, ואיך זה יוסיף ללגיטימציה של ישראל בעולם. אני כבר מזמן הפסקתי להאמין למומחים. חזרנו לכאן אחרי 2,000 שנים - וגם אם יש קשיים בדרך, נקודת המוצא נשארת אותו הדבר. הארץ הזאת היא שלנו."

אם לא חזון שתי המדינות אז מה כן?

"מדינה אחת יהודית מהים עד הירדן. אין עם פלסטיני. יש ערבים. האומה הפלסטינית זה אחד השקרים הגדולים. הם פשוט אימצו לעצמם את שמם של הפלשתים הקדומים, ואנחנו נופלים בפח. אין להם שום קשר למקום הזה, מעולם לא היתה להם יישות מדינית. הרי הארץ הזאת היתה עזובה לפנינו. למה לא עשו את זה אז?"

איך אתה מתייחס לח"כ תמר זנדברג ממרצ, שבראיון לאל מוניטור סיפרה שהיא מחרימה את תוצרת ההתנחלויות בטענה שזה אקט מוסרי?

"עם כל הכבוד להחרמת התוצרת, אני רוצה לדעת מה הדבר החיובי שהאנשים שתומכים בחרם עשו למשל בנגב או בצפון הארץ. זה לא קשור להתנחלויות. יש אנשים שרק מדברים."

היית מאוד נרגש בנאומך השבוע לציון שמונה שנים להתנתקות. הזמן לא מרגיע מעט את כאב הפינוי מהבית?

"לא. כשהייתי תלמיד בישיבת הסדר בימית, העיר פונתה ועברתי חוויה מכוננת. למדתי להסתכל על החיים בפרספקטיבה יותר רחבה, לא רק דרך הרגע הזה. אחר כך, כשגרתי בגוש קטיף, אנשים היו אומרים לי: 'איך אתם חיים כאן. לא היינו נשארים פה דקה אחת במציאות הזאת'. עניתי להם שיש גם משפחות שלמות של חלוצים שקבורים בבית העלמין בראשון לציון, וכשאדם מבין שהוא חלק מחזון גדול, הוא מקבל כוחות. גוש קטיף היה מקום מצוין לחיות בו. הוא שיגשג מבחינה חברתית, כלכלית ותורנית."

עם תפישת עולמו האידאולוגית-דתית המגובשת של כלפה, אפשר רק לדמיין מה יקרה בתוך הבית היהודי ובקואליציה אם יתפתח תהליך מדיני משמעותי עם הפלסטינים. מה שברור מדבריו הוא, שכדי לחתום על הסכם עם אבו מאזן, ראש הממשלה בנימין נתניהו יצטרך לגבש קואליציה חדשה.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • מאמרים בארכיון
  • אירועים מיוחדים
  • The Week in Review
  • ניוזלטר שבועי על פעילות הלובי המזרח תיכוני בוואשינגטון
נמצא ב: settlements, security, palestinian, negotiations, israeli right wing, israeli politics, israel

מזל מועלם היא פרשנית באתר אל-מוניטור לנושאים פוליטיים, וחברתיים פנים ישראליים.

בין השנים 2011-2003 היא שימשה ככתבת הפוליטית של עיתון הארץ, ולאחר מכן הצטרפה למעריב, ככתבת הפוליטית הבכירה וכבעלת טור פוליטי שבועי. במקביל מזל מועלם מגישה תוכנית טלוויזיה שבועית בנושאים חברתיים בערוץ הכנסת.

מזל מועלם היא ילידת מגדל העמק, והחלה את הקריירה העיתונאית שלה במהלך שירותה הצבאי ככתבת במחנה.
היא בעלת תואר שני בלימודי בטחון (במסגרת החוג למדעי המדינה) מאוניברסיטת תל אביב.

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept