הקבינט חסר הניסיון של נתניהו

כשנתניהו יביט ימינה ושמאלה בישיבות הקבינט הביטחוני, כותבת מזל מועלם, הוא יגלה פרצופים חדשים וחסרי ניסיון, ואיתם הוא ייאלץ לקבל החלטות הרות גורל.

al-monitor .

נושאים מכוסים

security, netanyahu, lapid, israel, iran, government, cabinet, bennett, benjamin netanyahu

מרץ 20, 2013

לא רק את שותפיו החרדים, שהעניקו לו רשת בטחון קואליציונית - איבד בנימין נתניהו בבחירות האחרונות. בערב יום שני, עם השבעת ממשלתו החדשה, הוא נפרד בצער גם מחברי "השמינייה" - הפורום הביטחוני המנוסה והמוערך - שהקיף אותו בארבע השנים האחרונות.

בממשלתו השלישית שיצאה לדרך השבוע, החליט נתניהו לבטל את השמינייה ולהפוך את הקבינט המדיני-ביטחוני לפורום הביטחוני הבכיר ביותר.

מאות שעות צברו נתניהו וחברי השמינייה שלו בדיונים אל תוך הלילה בנושאים ביטחוניים, ובעיקר במשבר הגרעין האיראני. אבל מרגע זה, בכל פעם שראש ממשלת ישראל יפנה מבט ימינה ושמאלה, אל חברי הקבינט המדיני-ביטחוני המצומצם שמינה, הוא יראה מולו אנשים צעירים ונעדרי ניסיון - שותפיו כעת להחלטות הקשות ביותר, ואולי אף לדרמטית מכולן: "לתקוף או לא לתקוף".

למעשה, זהו אחד הקבינטים הכי פחות מנוסים בתולדות ממשלות ישראל.

בנאומו בכנסת ביום שני, טרם השבעת השרים החדשים, שרטט ראש הממשלה את מפת האיומים, והדגיש כי אי אפשר להפריז בגודלם. "יתכן שהם גדולים יותר אף מאלה שהיו מאז הקמת המדינה, כולל הפרקים הקשים ביותר שידענו בעשרות השנים הראשונות של עצמאותנו.''

שר האוצר החדש, יאיר לפיד, ושר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, שעדיין לא השלימו חודש כחברי כנסת, מעולם לא התקרבו אפילו לרדיוס מקבלי ההחלטות. השר להגנת העורף, גלעד ארדן, מתחיל אמנם קדנציה שנייה בממשלה, אך לא לקח חלק מעולם בפורומים ביטחוניים. שלושתם, בשנות הארבעים לחייהם, מהווים מחצית מחברי הקבינט - שבסך הכל מונה שישה אנשים, לבד מנתניהו עצמו.

השניים הנוספים הם שרת המשפטים, ציפי לבני, והשר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ. לבני אמנם ישבה כבר בפורומים הביטחוניים המצומצמים ביותר, והיתה שותפה להחלטה על יציאה למלחמת לבנון השנייה ועל מבצע עופרת יצוקה בתקופת כהונת ממשלת אהוד אולמרט, ואהרונוביץ כשר לביטחון פנים היה שותף להתייעצויות ביטחוניות והחלטות קבינט - אך נתניהו מעולם לא החשיב את דעתם.

מכולם, רק שר הביטחון הנכנס, משה (בוגי) יעלון – הוא אדם שראש הממשלה יוכל לחלוק עמו את כובד המשא ולסמוך על עצתו ונסיונו. אף שנתניהו מעולם לא גילה חיבה מיוחדת כלפי הרמטכ"ל לשעבר ממפלגתו, והעדיף על פניו את אהוד ברק כשר ביטחון – יעלון הופך מעתה להיות משענתו היחידה בקבינט. הוא היחיד מבין חבריו, מלבד נתניהו, שהיה חבר בשמינייה, ומתוקף כך נטל חלק בדיונים המרתוניים בשאלת האופציה הצבאית מול איראן.

יעלון גם היה שותף להחלטה על התקיפה בסוריה לפני כחודשיים שבוצעה, על-פי מקורות זרים, נגד שיירה שהובילה טילי נ"מ עבור ארגון חיזבאללה בלבנון.

אבל לא רק סוגיית הגרעין האיראני מונחת לפתחו של הקבינט הלא מנוסה, אלא גם שורה של החלטות, לעיתים על בסיס יומי, הנוגעות למבצעים ותקיפות שעל חלקם לעולם לא נדע. חברי הקבינט יידרשו להחליט על אופן התגובה לגבי אירועים בלתי צפויים שעלולים להתרחש בסביבה לא יציבה. זו יכולה להיות הסלמה פתאומית מול סוריה או מצרים, או אינתיפאדה שלישית. זו יכולה להיות חטיפת חיילים, מתקפת טילים מעזה או פגיעה בשגרירות ישראלית בחו"ל. כל אלה תרחישים ריאליים לחלוטין, ותגובה שגויה עלולה להכניס את האזור למערבולת מלחמתית. כך שחסרי ניסיון ככל שיהיו - לאף אחד מהם אין – ולו גם יום אחד של חסד.

לפיד שעד לפני שנה היה מגיש טלוויזיה פופולארי ומוכשר, הוא פוליטיקאי חדש, שהבחירות האחרונות הפכו אותו לאיש בעל עוצמה פוליטית, ולאחד משלושת השרים הבכירים בממשלה. גם בנט אמנם סחף ציבור גדול. אך הידע שלהם בנושאים ביטחוניים אינו שונה מזה שמצוי בידי קורא העיתונים הממוצע.

ואם לא די בכך, לנתניהו אין מושג של ממש מהם יחסי הכוחות בקבינט בעניין האיראני החשוב לו מכל.

למעשה בארבע השנים הללו, נתניהו לא נשא לבדו בכל כובד משקל האחריות הבטחונית - אהוד ברק, רמטכ"ל וראש ממשלה לשעבר, היה תמיד לצידו. אף שהיו תקופות בהן היחסים ביניהם היו מתוחים, רוב הזמן הם פעלו בסינכרון מושלם. זה כלל פגישות תכופות וממושכות בארבע עיניים, קו טלפון פתוח תמיד, ומרחב פעולה עצום שהעניק נתניהו לשר הביטחון שלו. הצמד הזה הוביל יחדיו את המהלכים נגד איראן, ועמד בראש התומכים בפעולה צבאית נגדה.

מלבד ברק, נתניהו תמיד יכול היה להתייעץ עם השרים בני בגין ודן מרידור ממפלגתו, שמונו לעסוק בעניני מודיעין. מבחינת נתניהו, היו להם שני יתרונות בולטים: הם היו נטולי שאיפות פוליטיות ולכן לא איימו עליו, ובנוסף היו בעלי ניסיון עצום בנושאי ביטחון ומדיניות. מרידור היה מזכיר ממשלתו של מנחם בגין, שקיבלה ב-1981 את ההחלטה המוצלחת לתקוף את הכור בעיראק, ואת ההחלטה המוצלחת פחות לפתוח במלחמת לבנון, שנגמרה בשנים של תסבוכת צבאית ומדינית.

חרף השקפתם השונה בסוגייה האיראנית, העריך נתניהו מאוד את שיקול דעתם של מרידור ובגין, שעמדו כחומה בצורה מול המצדדים בתקיפה. והיה לו בשמינייה גם את אביגדור ליברמן, איש שב-20 השנים האחרונים היה ליד, ובתוך הפורומים המצומצמים שקיבלו החלטות בעניינים מדיניים וביטחוניים.

חרף תדמיתו המתלהמת, תמך ליברמן בתגובה מאופקת בסוגיית התקיפה באיראן. לליברמן יישמר מקום בקבינט הבא, והוא יוכל לשוב אליו אם יזוכה במשפטו שמתנהל נגדו בימים אלה.

כשברק נפרד בשבוע שעבר מוועדת חוץ וביטחון של הכנסת, הוא ביקש לציין באופן מיוחד את תרומתם יוצאת הדופן של מרידור ושל בגין לביטחון המדינה. גם השרים אלי ישי ואביגדור ליברמן, הביאו עמם מטען של ניסיון.

כך שהסביבה הזאת, העניקה לנתניהו שקט וביטחון, ובזכותה הרשה לעצמו לנהל קרבות ענק חסרי תקדים מול ראשי זרועות הביטחון שלו - ראש המוסד מאיר דגן, ראש השב"כ, יובל דיסקין והרמטכ"ל גבי אשכנזי - שהתמידו בהתנגדותם לתקיפה.

במצב החדש שנוצר לנתניהו אין את הפריווילגיה הזאת. הוא לא יוכל לסמוך על יעלון לבדו, הוא יהיה חייב להתייעץ גם עם הרמטכ"ל, ראש המוסד וראש השב"כ ברמות האינטימיות ביותר – הוא זקוק להם עכשיו יותר מתמיד.

 

 

 

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020
נתניהו לא כשיר לקבל על עצמו את מלאכת הרכבת הממשלה
עקיבא אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
כמו ב-1996, ברית המקופחים התייצבה מאחורי נתניהו
מזל מועלם | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020