افزایش مصرف مواد مخدر در مدارس لبنان

با وجود اینکه در فضای آنلاین هشدارها در خصوص گسترش زیاد مواد مخدر در مدارس لبنان منتشر می شود، اما کارشناسان می گویند گرچه این مساله نیاز به توجه دارد ، اما مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان به اندازه ای که شایعات می گوید نیست.

al-monitor .

موضوعات

drugs, young lebanese, lebanon schools, lebanon, lebanese society, drug trade

اسفند ۴, ۱۳۹۳

بیروت- علاوه بر وضعیت سیاسی، اقتصادی و سبک زندگی شان، والدین لبنانی نگرانی دیگری نیز دارند: توزیع مواد مخدر در مدارس. این مسئله زمانی به چشم آمد که اواسط ژانویه 2015 یک پیام از طریق واتس اپ  منتشر شد و اشاره به این داشت که ماده مخدری به نام "کویک توت فرنگی" در مدارس وجود دارد که شبیه آب نبات با طعم توت فرنگی است. این خبر در ابتدا باعث ایجاد موجی از وحشت و اضطراب میان والدین و آژانس های امنیتی گردید، اما خیلی زود مشحص شد که این خبر نادرست است. همچنان شایعات زیادی پیرامون توزیع گسترده مواد مخدر و مصرف بالای آن در میان نوجوانان وجود دارد. اما آیا این اخبار و شایعات تا چه اندازه دقیق هستند؟

المانیتور این مسئله را در سطح امنیتی با کمک اداره مبارزه با مواد مخدر نیروهای امنیتی داخلی (ISF)، در سطح آموزشی با همکاری پدر پطرس آذر، دبیر کل مدارس کاتولیک و در سطح اجتماعی  به همراه جوزف حوات، رئیس "انجمن جوانان ضد مواد مخدر (JAD)" که از سال 1981 یکی از برجسته ترین انجمن ها در این زمینه بوده است، بررسی کرده است. نتیجه این بررسی این است که مواد مخدر در مدارس لبنان حضور دارد، اما  آنچنان که شایعات می گوید متداول نیست.

پطرس آذر در این زمینه گفت: "من منکر این نیستم که ما مشکل داریم، اما به تصویر کشیدن مدارس به عنوان اماکنی آلوده به مواد مخدر قابل قبول نیست،" او اشاره کرد که در مدارسی خاص، برخی موارد سوء مصرف مواد مخدر مشاهده شده است، اما درست و دقیق نیست که این موضوع را به عموم مدارس تعمیم دهیم.

این نظر مورد تایید سروان احمد ساتی، یکی از افسران دفتر مرکزی اداره مبارزه با مواد مخدر قرار گرفت. او گفت که مشکل وجود دارد، اما دلیلی مبنی بر خطرناک بودن اوضاع نیست. وی افزود که اداره مبارزه با مواد مخدر متوجه هیچ موردی از توزیع و قاچاق مواد مخدر در مدارس از سال 2010 نشده است. اگرچه برخی موارد سوء مصرف مواد شامل ماریجوانا و قرص های بنزکسول در میان جوانان 16 تا 18 سال ثبت شده است. به عقیده او دلایل سوء مصرف مواد مخدر میان نوجوانان می تواند کنجکاوی، ترس از ضعیف یا خجالتی به نظر آمدن و یا اشتباه گرفت این قرص ها با "مکمل های افزاینده قوای ذهنی"باشد.

با این وجود، حوات اشاره کرد که "انجمن جوانان ضد مواد مخدر " تشخیص داده که مواد مخدر در مدارس افزایش پیدا کرده است. او توضیح داد: "در سال 2000، موارد ثبت شده در انجمن ما بیش از پنج مورد نبود. مواد مخدر بصورت اتفاقی وارد مدارس می شد، نه از طریق شبکه های سازمان یافته که دانش آموزان مدارس را هدف گرفته اند، مانند آنچه ما امروز شاهد آن هستیم." به گفته حوات، در سال 2014، انجمن 220 مورد را برای آزمایشات پزشکی، روان درمانی و پی گیری وضعیت بیمار پذیرش کرده که 8 درصد آنها در مسیر بهبودی قرار گرفته اند.

آذر معتقد است که دانش آموزان خودشان تنها کسانی هستند که می توانند مواد مخدر را به مدرسه بیاورند. ساتی نیز با این نظر موافق بود که دانش آموزان معمولاً قربانی قاچاقچیان مواد مخدر می شوند و در نتیجه باج خواهی قاچاقچیان یا نیاز به پول، توسط آنها مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

با این حال، حوات نظر دیگری داشت. او اشاره کرد که بر اساس تحقیقات انجمن، دانش آموزان و معلمان کسانی نیستند که مواد مخدر را وارد مدرسه می کنند و معمولاً شخص سومی که نزدیک به مکان مدرسه است در ماجرا حضور دارد. به عنوان مثال او به کارگران کارخانه سنگ نزدیک یک مدرسه اشاره کرد، اما حاضر نشد که از شخص خاصی نام ببرد. "انجمن جوانان ضد مواد مخدر " پس از آن که متوجه شد این کارگران هر هفته بصورت پنهانی به دانش آموزان مواد مخدر می دهند، بلافاصله موضوع را به مسئولان مدرسه اطلاع داد. او همچنین گفت که چهار مدرسه دیگر نیز متوجه عملیات شبکه های قاچاق مواد مخدر در مدارس شان شده اند، اما مدیریت چند مدرسه حاضر نشده اند تا به "انجمن جوانان ضد مواد مخدر "اجازه دخالت در مسئله را بدهند.

دبیرخانه کل مدارس کاتولیک فاقد آمار رسمی است، اما آذر گفت از زمانی که او در نوامبر 2011 زمام امور را به دست گرفته است، تعداد موارد مربوط به سوء مصرف مواد مخدر (نه قاچاق آن) از چهار مورد در مدارس کاتولیک تحت نظارت او فراتر نرفته است. او اشاره کرد که زمانی که پیشتر سرپرست مدیریت مدارس بوده است، به او گفته شده که گروهی از جوانان در مدرسه مواد مخدر مصرف می کنند. در جریان یک تحقیق، مدرسه دریافت که این دانش آموزان ادعا می کنند که تنها به منظور تحت تاثیر قرار دادن همسالان خود مواد مخدر مصرف می کنند.

در همین حال، آمار رسمی موجود در اداره ضد مواد مخدر ISF نشان می دهد که 2.95 درصد کسانی که به خاطر سوء مصرف مواد مخدر در سال 2014 دستگیر شده اند زیر 18 سال بوده اند که در مقایسه با آمار 1.72 درصدی سال 2013 حکایت از افزایش مصرف مواد مخدر در جوانان زیر 18 سال دارد.

مقابله با این تهدید در مدارس نیازمند همکاری میان والدین، مدرسه، سرویس های امنیتی و نهادهای مدنی است. ساتی تاکید کرد که اداره مبارزه با مواد مخدر بر اساس  پروتکل همکاری که میان وزارت کشور، شهرداری ها و وزارت آموزش و پرورش به امضا رسید، موظف است  که به منظور کاهش سوء مصرف مواد مخدر میان دانش آموزان و دانشجویان،  از نزدیک وضعیت مدارس را زیر نظر داشته باشد.

آذر که مخالف ایده بازرسی بدنی دانش آموزان است و معتقد است مدارس مجاز به انجام این بازرسی ها نیستند، چرا که مدارس محیط های آموزشی اند نه سرویس های امنیتی، گفت: "آگاهی اولین سلاح است،". او توضیح داد که بسیاری از دانش آموزان اگر ظن ببرند که یکی از همکلاسی هایشان مواد مخدر یا ماده مشکوک دیگری حمل می کند، مقامات مدرسه را در جریان می گذارند.

حوات گفت که در سال 2013، "انجمن جوانان ضد مواد مخدر " موافقت وزارت آموزش و پرورش را بدست آورد تا سه بار در سال بصورت تصادفی از دانش آموزان سال نهم تا دوازدهم آزمایش مواد مخدر بگیرد. این موافقت همچنین شامل زمانی که مدرسه به یکی از دانش آموزان در ارتباط با مصرف مواد مخدر مظنون است نیز می شد. با این حال، این پروژه پس از اینکه دو انجمن "ام النور" و "سکون" آن را ناقض حقوق بشر تشخیص داده و به مخالفت با آن برخاستند به حالت تعلیق در آمد.

ساتی اشاره کرد که میزان سوء مصرف مواد مخدر در مدارس عمومی کمی بالاتر است و دلیل آن نیز فقر می باشد. با این وجود، حوات گفت که مشکل در مدارس خصوصی و عمومی هر دو به یک میزان است، جایی که مواد مخدر می توانند معرف "پیشرفت، روشنفکری، آزادی و تقلید از غرب،" قلمداد شوند و تفاوت تنها در قیمت می باشد.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • Al-Monitor Archives
  • The Week in Review
  • Exclusive Events
  • Invitation-only Briefings

More from  اسپرانس غانم

Recommended Articles

آیا لبنان سرانجام دارای رئیس جمهوری می‌شود؟
ژان عزیز | | آذر ۱۷, ۱۳۹۴
در بازداشتگاه‌های غزه چه می‌گذرد؟
اسما الغول | | آبان ۱۰, ۱۳۹۴
کشور لبنان آینده سبزی با اکوتوریسم در پیش رو دارد
فلورانس ماسنا | | مرداد ۱۶, ۱۳۹۴
مشاور آیت الله خامنه ای در بیروت چه می کرد؟
ژان عزیز | | اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۴
مرگ نابهنگام روسای سرویس جاسوسی سوریه
ژان عزیز | | اردیبهشت ۶, ۱۳۹۴

Recent Podcasts

Featured Video

More from  نبض لبنان

al-monitor
استراتژی جدید ایران، حزب‌الله و حماس برای مقاومت
علی هاشم | Armed Militias and Extremist Groups | دی ۱, ۱۳۹۶
al-monitor
بهبود روابط ایران-عربستان و اثر بر لبنان
Josephine Deeb | | بهمن ۱۸, ۱۳۹۵
al-monitor
نقش داخلی و منطقه‌ای حزب‌الله لبنان
هيثم مزاحم | | بهمن ۱۳, ۱۳۹۵
al-monitor
میدان مین در انتظار رئیس جمهوری جدید لبنان
علی هاشم | | آبان ۱۷, ۱۳۹۵