نبض لبنان

کشور لبنان آینده سبزی با اکوتوریسم در پیش رو دارد

p
By
Article Summary
اکوتوریسم میتواند به منبع درآمدی پایدار برای لبنان تبدیل شود و چند سازمان تلاش دارند این حوزه را رونق بخشند.

اکوتوریسم در حال تبدیل شدن به پدیده ای تازه برای جذب گردشگر به لبنان و تشویق مردم لبنان برای شناخت کشورشان است.

در ماه فوریه (بهمن ماه)، وزارت گردشگری برنامه ای پنج ساله را برای توسه گردشگری روستایی لبنان آغاز کرد که اکوتوریسم شامل توجه به جذابیتهای مذاهب، مناطق روستایی، کشاورزی، ورزش و غذاهای سنتی میشود. در دهه نود میلادی، اکوتوریسم محصول ابتکارات گروه های کوچک و موسسه های خصوصی مثل آرسنسیل و T.E.R.R.E Liba   بود که شور و شوقشان برای محیط زیست را با اهالی لبنان  و گردشگران بین المللی به اشتراک میگذاشتند.

گردگشگری در لبنان از جنگ سال 2006 با اسرائیل، در فراز و فرود بوده است. طبق آمار وزارت گردشگری، وزارت اقتصاد و مرکز آمار و ارقام، ورود گردشگر درماه جولای (تیر ماه) ۲۰۱۰، بالغ بر سیصد و شصت هزار نفر و در سه ماه ی اول سال ۲۰۱۴ به دویست و سی هزار نفر تقلیل یافته است. طبق گزارش های مطبوعاتی در سال ۲۰۱۴، لبنان نیاز به شروع مجددی در حوزه گردشگری دارد.

جامعه اکوتوریسم جهانی، بوم گردشگری یا اکوتوریسم را اینگونه تعریف می کند: سفری مسئولانه به مناطق طبیعی که نگه دارنده محیط زیست، سلامتی مردم محلی است و تفسیر و آموزش را شامل میشود.

بیشتر ابتکارات گردشگری در لبنان بر پایه گشت و گذار در حومه شهرها  بنا شده است، به عنوان مثل مسیر کوهپیمایی لبنان. این مسیر کوهپیمایی در سال 2007 با کمک های اقتصادی Eccodit LLC توسعه پیدا کرد و حفط و نگهداری شد که اولین مسیر کوهپیمایی بلند در لبنان است و از عندقت‎ در شمال تا مرجیون در جنوب ادامه دارد. این مسید کوهپیمایی بالغ بر ۴۰۰ کیلومتر است. این مسیر از میان هفتاد و پنج شهر و روستا میگذرد و ارتفاع آن مسیر بین ۶۰۰ تا ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطج دریا است.

مسئولان کوهپیمایی لبنان علاقه مند به ساخت مسیرهای انحرافی جدیدی نیز هستند که حافظ محیط زیست، فرهنگ، میراث معماری و مناطق تاریخی نزدیک به مسیر کوهپیمایی است و باعث ارتقای موقعیت های اقتصادی بوسیله گردشکری مسئولانه میشود. اکوتوریسم در لبنان معانی گوناگونی دارد که بعضی درست و بعضی غلط اند. یریسشن آخراس یکی از باتجربه ترین راهنماهای مسیر کوهپیمایی لبنان اینگونه به المانیتور توضیح داد.

او می گوید هدف و تمرکز ما بر مردم روستاهاست. ما دو اتفاق را هرساله سازماندهی می کنیم، پیاده روی و کوهپیمایی، این اتفاق ها درامد زیادی را به وسیله استخدام راهنماهای محلی و حمل و نقل داخلی، خرید غذا و استفاده از مهمان خانه ها به روستاها تزریق می کند. او اضافه می کند که این شرایط در لبنان اجازه ثبات زیادی را در زمینه گردشگری نمی دهد. در نتیجه ما تمام تلاشمان را برای جذب مردم برای آمدن به روستاها و دیدن میراث طبیعی و فرهنگی می کنیم، زیرا این قضیه فراتر از یک کوهپیمایی است.

اکوتوریسم میتواند در محل اقامتی که برای گردشگران ساخته میشود و با هدف حداقل تاثیر ممکن بر محیط طبیعی طراحی شده عملیاتی شود.

اکو دالیدا و تانایل اکو لوج از دیگر  سازمانهای مبتکر هستند که به اکوتوریسم علاقه مندند.

اکو دالیدا در تانورین، بالای بیبلوس به سمت شمال خدماتی شامل اتاق و صبحانه را به مهمانان ارائه می دهد. همچنین رستورانی سنتی در همین حوالی با وعده هایی از غذاهای خانگی روستایی که از میوه ها و سبزیجات روستا تهیه شده میزبان گردشگران است. این رستوران در ورودی جنگل تانورین قرار گرفته است. یک محیط طبیعی حفاظت شده که به وسیله یک خانواده محلی مالکیت و اداره میشود. این رستوران به جامعه متصل و درگیر است، خرید از قصاب ها و نانواهای محلی و استخدام نیروهای جوان محلی در فصل های شلوغ وهمچنین استفاده از پنل های خورشیدی برای داغ کردن آب از جمله اقدامات این گروه در این منطقه روستایی است.

سازمان آرسنسیل در تانایل که از سال  ۱۹۹۹ تاسیس شده است  در سال ۲۰۰۶ شرکت  تانایل اکولوج را برپا کرد. مهمان خانه ای سنتی برای جوانان به شکل خانه های آجری روستا که به ساختمان الخان المقصود، رستورانی سنتی لبنانی به آن که بنایی آجری است اضافه کرد. این مجموعه فعالیت های متنوعی را مرتبط با سنت های لبنانی تامین می کند. برای مثال درست کردن ظرف های سنتی خان، هریسه؛ آماده کردن مونیت کاواما، ساج التنور، گندم جاروشه؛ سنت خشکشویی و چیدن پشم گوسفندان، همچنین آماده کردن قهوه بر روی ذغال. این مجموعه بوم گردشگرانه فعالیتهایش در 230 هکتار زمینی که دارایی جسوت و آرسنسیل است  را از سال 2009 برای گردشگری و کشاورزی، جایی که مردم برای تنفس هوای پاک و تفریح در محیط بیرون، دوچرخه سواری و اسب سواری بیایند مدیریت کرده است.

ماموریت آرسنسیل کمک به توسعه ای پایدار به وسیله ترویج معماری های سنتی و روش های ساخت سنتی است. لینا چاکور، مسئول ارتباطات سازمان به المانیتور اینطور می گوید: امید ما کمک برای حفاظت از اقلیم، واحه های جغرافیایی و فرهنگی در لبنان و شرکت در رستاخیز میراث و معماری لبنانی است.

اکوتوریسم پتانسیل بسیار قویای در لبنان دارد، با این حال هنوز توسعه پیدا نکرده است. چاگور می گوید: ما کشور زیبایی داریم با چشم اندازهای متفاوت، هوای دلپذیز برای فعالیت های بیرونی و طبیعتی غنی.  طبق گفته های چاگور: ابتکارهایی در حال شکل گیری است اما اگر تلاشها ملی باشد به نتایج بسیار بیشتری میتوان دست یافت.

چاگور ایده هایی درباره چگونگی ترویج آشنایی با محیط زیست لبنان دارد: نشست های آگاه کننده اکوتوریسم باید در مدارس برای افزایش توجه و علاقه توسعه این موضوع برگزار شود. پروژه ها بین وزارت گردشگری، سازمان های بین المللی و جوامع متمدن باید طوری اجرا شود که پتانسیل اکوتوریسم مسئولانه لبنان را روشن کند .

 این درخواستی است که میشل فارون از سال ۲۰۱۴ به آن عمل کرده است.در ماه اکتبر او در روستای بارگا در دره بکا برای پشتیبانی از منطقه مملکت الزب  بود، در سال ۲۰۱۰ ان جی اویی برای محافظت و احیای جنگل ها در آن ناحیه تاسیس کرد. از آن زمان، ساکنان بارگا برای شروع فعالیت های گردشگری روستایی به وسیله ساختمان اکولوج بسیج شده اند . کمپ های تابستانی با هدف آگاه شدن جوانان از محیط زیستشان و احیای تجارت محلی بویژه کشاورزی است. آنها امیدوارند که مسیرهای پیاده روی ایجاد کنند و راهنماهایی برای کار با آنها بر روی تجدید حیات ناحیه داشته باشند .

گردشگری روستایی هدف جدید وزیر گردشگری لبنان است، او می گوید: "  این هدف را دنبال می کنیم زیرا پتانسیل و تاثیر بیشتری از اکوتوریسم دارد." او به المانیتور اینطور می گوید: "ما کارهایی رو با شهرداری ها و سازمان ها در مناطق روستایی برای گردهم آوری سازمانهای غیر دولتی  و ساخت فهرستی از دارایی های گردشگری آغاز کردیم. سپس نقشه ها و تقویم هایی برای تشویق گردشگرها برای آمدن و دیدن نواحی مختلف لبنان تدارک دیدیم. فارون اضافه می کند که: در پنج سال آینده ما بیست تا سی ناحیه تحت پوشش و حمایت فنی توسعه آنها خواهیم داشت. ما همچنین سازمان ها را به کارهای خلاقه تشویق میکنیم مانند سازماندهی سفرهایی به منظور دیدار از مناطقی که عسل تولید می کنند، سیبچینی و تشویق سفرهایی برای چشیدن شراب در مناطق روستایی از دیگر اهداف وزارتخانه است. طبق نظر وزارت خانه، گردشگری روستایی 7 درصد گردشگری ملی را تشکیل می دهد، که میتواند به 20 درصد در طی چند سال افزایش یابد.

احترام به محیط زیست و جوامع محلی هر دو در اکوتوریسم اهمیت دارد. همراه با گردشگری روستایی پول های در دست مردم لبنان می تواند به شکل جدیدی مصرف شود، اکو توریسم توانسته خواسته های جدیدی غیر از اهداف لوکس و فعالیت های سرگرم کننده ساحلی که در لبنان شناخته شده است را به مردم معرفی کند. 

این مقاله بخشی از مجموعه  اوت۲۰۱۵ ما در مورد میراث فرهنگی خاورمیانه می باشد. برای خواندن مطالب بیشتر در این مجموعه، اینجا را کلیک کنید.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:

  • The award-winning Middle East Lobbying - The Influence Game
  • Archived articles
  • Exclusive events
  • The Week in Review
  • Lobbying newsletter delivered weekly
Found in: tourism, lebanon, lebanese society, lebanese identity, lebanese history, environment, ecotourism, ecology

فلورانس ماسنا، خبرنگاری ساکن بیروت است. او درباره اقتصاد، فرهنگ و موضوعات اجتماعی می نویسد. ماسنا، دانش آموخته مطالعات سیاسی و روزنامه نگاری است. او در تولوس، جنوب فرانسه، درس خوانده و از سال ۲۰۱۰ به بیروت مهاجرت کرده است. او بیشتر روی میراث و مسائل زنان تمرکز کرده است، و نیز ایده های مثبت برای لبنان دیگر موضوع مورد علاقه او است. ​

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept