מה קיבל פוטין תמורת שחרורה של נעמה יששכר?
לפני כחודשיים הקימה ישראל ועדה בראשות השר זאב אלקין כדי להפיג את המתח עם הרוסים ולדון בתביעות אזרחיות שונות של פוטין – החל בסוגיות בעלות על נכסים בירושלים וכלה בהפסקת בדיקתם של אזרחים רוסיים בכניסתם לישראל.
![RUSSIA-ISRAEL/PUTIN Russian President Vladimir Putin, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, Yaffa Issachar, mother of Naama Issachar who is jailed in Russia on drug charges, and officials attend a meeting in Jerusalem, January 23, 2020. Sputnik/Alexei Nikolskyi/Kremlin via REUTERS ATTENTION EDITORS - THIS IMAGE WAS PROVIDED BY A THIRD PARTY. - RC2MLE9IX6KG](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2020/01-1/RTS2ZJ0T.jpg/RTS2ZJ0T.jpg?h=a5ae579a&itok=SiEWlQpe)
ראש הממשלה בנימין נתניהו מתהדר לא פעם בקשריו ההדוקים עם מנהיגים בעולם ובראשם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ומה שפחות מובן מאליו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בזכות הקשר עם פוטין הוא הצליח להביא לשחרורה של הישראלית/אמריקאית נעמה יששכר, שהייתה כלואה ברוסיה בחודשים האחרונים. מחיר העסקה, כך נראה, הוא לא יקר מדי, ודאי נוכח עסקאות עבר לשחרור חיילים או אזרחים חטופים שבהן שוחררו אלפי מחבלים רוצחים. נתניהו מוכיח שלקשריו עם פוטין יש תמורה מעשית, אף כי הנשיא הרוסי ממשיך לתמוך במשטרים יריבי ישראל כמו איראן, מתנגד לפתיחת הסכם הגרעין ולסנקציות על מדינת האייתוללות.
יששכר נעצרה לפני כמעט שנה [אפריל 2019] בחניית ביניים בשדה התעופה במוסקבה בדרכה מהמזרח הרחוק לישראל. בחיפוש בתיקה נמצאו 9.5 גרם של חשיש. בית משפט רוסי הרשיע אותה בהחזקת סם ובניסיון להבריחו למדינה וגזר עליה עונש כבד ומפתיע של שבע וחצי שנות מאסר [אוקטובר 2019]. במשרד החוץ הישראלי כינו זאת "ענישה כבדה חסרת פרופורציות כלפי צעירה ישראלית ללא עבר פלילי", והתחושה בישראל הייתה שיששכר נענשת בחומרה כאמצעי לחץ של השלטון הרוסי על ממשלת ישראל להשגת תמורה כלשהי.