התחלואה בקרב ערביי ישראל: בעיה אסטרטגית
אין ספור ועדות ומחקרים הצביעו בשנים האחרונות על פערים בין יהודים וערבים בישראל בכל תחומי החיים. על אף שהפניית תקציבים והשקעות לאוכלוסייה הערבית יכולה להקל על המתח הרב בין המגזרים ולסייע גם בתחום הביטחוני, כמעט כל ממשלות ישראל מסרבות לעשות את הצעד הפשוט הזה, וממשיכות באפליה והזנחה
![ISRAEL-INDEPENDENCE/NAKBA Israeli Arabs take part in a rally calling for the right of return for refugees who fled their homes during the 1948 Arab-Israeli War, near Atlit, Israel April 19, 2018. REUTERS/Ammar Awad - RC1850C38370](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2018/07/RTX5T81R.jpg/RTX5T81R.jpg?h=a5ae579a&itok=SuZTAuvn)
רגע לפני יציאת הכנסת לפגרת הקיץ, היא קיימה בשבוע שעבר (10 ביולי) את אחד הדיונים החשובים יותר במושב הזה, שעסק ביחסי יהודים-ערבים בישראל: אתגרי הבריאות של האוכלוסייה הערבית. מצב בריאותה הירוד יחסית של האוכלוסייה הערבית הוא ביטוי נוסף לכישלונן המתמשך של כמעט כל ממשלות ישראל במיגור אפליית הערבים וקידום השוויון.
הנתונים שהוצגו בדיון הראו עלייה מדאיגה במספר חולי הסוכרת במגזר הערבי, שיעור תמותה גבוה בלידות לעומת האוכלוסייה היהודית, כמו גם תוחלת חיים נמוכה. אך למרות חומרתם הרבה, זו תהיה טעות להתייחס לנתונים שהוצגו בדיון אך ורק דרך נקודת המבט הבריאותית. ההיבט הרפואי הוא עדות נוספת, קשה ומטרידה, להמשך ההזנחה של המיעוט הערבי בישראל, המהווה חמישית מאוכלוסיית המדינה, כמעט בכל תחום.