״עזה תחילה״? ברמאללה מוכנים לחשוב מחוץ לקופסה
בכיר באש״ף המקורב לאבו מאזן סיפר לאל-מוניטור כי הוא הציע תהליך שבמסגרתו הרשות תקבל שליטה אזרחית על רצועת עזה, בשיתוף פעולה עם ישראל, כצעד ראשון לקראת הסכם שיוביל למדינה פלסטינית.
![AFP_XX8QM GettyImages-910628528.jpg](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2018/06/GettyImages-910628528.jpg/GettyImages-910628528.jpg?h=a5ae579a&itok=5z6tA122)
בשלב מסוים בתהליך אוסלו, ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס הרגישו שחייבים לייצר פריצת דרך עם הפלסטינים כדי להתקדם. רבין ופרס החליטו אז להציע לאש"ף בתור צעד ראשון שליטה אוטונומית בעזה וביריחו. לאחר קבלתה, יוכלו להמשיך למשא ומתן על שאר חלקי הגדה המערבית. מנהיג אש"ף יאסר ערפאת הסכים. מסמך העקרונות של הסכם אוסלו נחתם בוושינגטון ב-13 בספטמבר 1993, והחל מיולי 1994 שלט ערפאת הלכה למעשה בעזה וביריחו. המטרה של ישראל הייתה ליזום תהליך שלום שיעצור את האינתיפאדה הראשונה.
רעיון דומה ניתן ליישם גם היום, מתוך כוונה להשיק מחדש את תהליך השלום, וכדי למנוע אינתיפאדה נוספת או מלחמה ברצועת עזה.