מאזן ההרתעה של חמאס
חמאס משוכנע שצה"ל נערך – באימונים, באיסוף מודיעין, בהפקת לקחים מצוק איתן – לשנות את הסדר בעזה ולהפיל את שלטונו. התעצמותו הצבאית ופיתוח אמצעי הלחימה החדשים נועדו בעיקר כדי לבנות מאזן הרתעה מול ישראל.
בתדרוך לעיתונאים ישראלים עדכן השבוע [14 באפריל] קצין בכיר בפיקוד דרום, כי חמאס עסוק בשיקום כוחו הצבאי. לדבריו, מאז מבצע "צוק איתן" [2014] חמאס הגדיל את כוח ה"נוחבה" (יחידת העילית שלו) ל-5,000 לוחמים והתמקד בפיתוח רקטות תלולות מסלול קצרות טווח; אלה הוכיחו את יעילותן בצוק איתן יותר מאשר רקטות הגראד, שיורטו על ידי "כיפת ברזל".
"חמאס הוא אויב מתוחכם מאוד. הוא מפתיע אותי ומפיק לקחים בצורה מהירה", סיכם הקצין הבכיר את דבריו.