נתניהו ומשעל: בסוף הם נשברו יחד
כדי להצדיק את ההרג וההרס בעזה, מנהיג חמאס היה זקוק להישג, אבל ישראל ומצרים היו נחושות למנוע זאת ממנו, אז משעל המשיך להתלבט ולהתבצר בעמדותיו. נתניהו, שהתמיכה בו צונחת משבוע לשבוע, העדיף לחכות לו. בסוף, שניהם התקפלו בו זמנית.
![Hamas leader Meshaal talks during a news conference in Doha Hamas leader Khaled Meshaal talks during a news conference in Doha July 23, 2014. Meshaal said he was ready to accept a humanitarian truce in Gaza where the Islamist group is fighting an Israeli military offensive, but would not agree to a full ceasefire until the terms had been negotiated. REUTERS/Stringer (QATAR - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT MILITARY) - RTR3ZVT6](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2014/08/RTR3ZVT6.jpg/RTR3ZVT6.jpg?h=f7822858&itok=AANj4bQH)
בנימין נתניהו וחאלד משעל מתקוטטים כבר 17 שנה. הסאגה הזו החלה בקדנציה הראשונה של נתניהו כראש ממשלה צעיר בישראל (1999-1996). לאחר תקופת שקט ארוכה, החל חמאס להרים ראש ולבצע פיגועי התאבדות בשטח ישראל. נתניהו חיפש דרך להכות בארגון, "בחתימה נמוכה". כדרכו הקבועה בקודש, נתניהו סלד מעימותים פרונטליים, מלחמות אמיתיות או מהלכים כוחניים שעלולים לטלטל את כסאו. הוא העדיף לפעול מתחת לרדאר. חאלד משעל היה אז אלמוני יחסית, פעיל חמאס בכיר שמתגורר בירדן ונחשב על ידי המוסד והשב"כ הישראלים לאחד מ"ראשי הנחש".
בנימין נתניהו הורה למוסד הישראלי לחסל את משעל "בשקט". למרבה האירוניה, הפעולה הצליחה [ספטמבר 1997], אך משעל לא חוסל. להיפך: מרגע שניצלו חייו, מעמדו נסק והוא הפך למנהיג הבולט ביותר בארגון, תחת השייח' אחמד יאסין. לאחר חיסולו של השייח' בידי ישראל ב-2004, הפך משעל לבעל הבית. לא בטוח שזה היה קורה אלמלא אותו ניסיון חיסול מוקדם.