Aleviler LGBT+i cenazelerine kapılarını açtı
Türkiye’deki Alevi örgütleri eşit cenaze hakları için cemevlerini LGBT+i bireylere açtı.
![People hold a giant rainbow flag during a parade on Istiklal Street.](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/2022-05/GettyImages-171984555.jpeg?h=a5ae579a&itok=5VffnBzq)
Demokratik Alevi Hareketi’nin bileşenleri Alevi Bektaşi Kültürünü Tanıtma Derneği, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı ve Pir Sultan Abdal Derneği 13-15 Mayıs günlerinde İzmir’de “Aleviler: Din, Beden, Cinsiyet; Neşeden Kedere” sempozyumu düzenledi. Çok sayıda kurum ve kuruluşun katıldığı sempozyuma LGBT+i bireylerin oluşturduğu Kaos Gl de davetliydi.
Sempozyumun ikinci günü Kaos Gl adına konuşma yapmak üzere Kaos Gl Haber Portalı Genel Yayın Yönetmeni Yıldız Tar kürsüye çıktı. Tam konuşmasına başlamak üzereydi ki o sırada Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Bir sürprizimiz var” diyerek, söz istedi. Mikrofonu eline aldı, “Cemevlerimizin kapısı, LGBT+i bireylere sonuna kadar açıktır” açıklamasını yaptı.