Selefi radikallik Türkiye'de yükselişe geçti
Resmi rakamlara göre bu güne kadar Türkiye’den İD'e katılmak üzere Suriye ve Irak’a geçenlerin sayısı 2500’e yaklaşmış durumda.
![SYRIA-CRISIS/ Syrians wait at a checkpoint at the Syrian border crossing of Bab al-Hawa on the Syrian-Turkish border in Idlib Governorate January 21, 2015. REUTERS/Abed Kontar (SYRIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST CONFLICT) - RTR4MD3V](/sites/default/files/styles/article_hero_medium/public/almpics/2015/03/RTR4MD3V.jpg/RTR4MD3V.jpg?h=f7822858&itok=GpbwPgVI)
Akademisyen bir babanın oğlu olan ve Ankara’daki iyi bir üniversitenin diş hekimliği bölümünün henüz 1. sınıfında okuyan 19 yaşında soyadı açıklanmayan Süleyman Bengi'nin 16 yaşında ikiz erkek kardeşleri Dilar ve Dilşat'ı da yanına alarak İslam Devleti'ne (İD) katılmak üzere Suriye'ye gitmesi Türkiye medyasında geniş yankı buldu. Gerçekten de hem annesi hem de babası eğitimli, gelir durumu iyi olan bir aileden gelen ve iyi bir üniversitenin prestijli bir bölümünde okuyan bir genci acaba yanına iki kardeşini de alarak bu büyük maceraya iten temel motivasyon ne olabilirdi?
Süleyman Bengi’nin hikayesi