Rusya’nın Orta Doğu diplomatları yer değiştiriyor

Rus Dışişleri Bakanlığı’nın Orta Doğu politikasında etkili olan önemli isimler peş peşe yeni görevlere atanırken Suriye’ye de yeni bir büyükelçi gönderilecek. Peki, bu değişiklikler aynı zamanda politika değişikliği anlamına geliyor mu? İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Rus Büyükelçisi Alexander Efimov’un (solda) 6 Haziran 2017’de yayımlanan bir fotoğrafı. Efimov’un Suriye büyükelçisi olması bekleniyor. Photo by Twitter/@HussainSajwani.
Maxim Suchkov

Maxim Suchkov

@MSuchkov_ALM

İşlenmiş konular

khmeimim, russian involvement syrian crisis, sergey lavrov, russian influence in syria, s-300, vladimir putin, russia in middle east, russian diplomacy in syrian crisis

Nis 23, 2018

MOSKOVA — Rusya Suriye’deki büyükelçisini değiştiriyor. 2014’ten beri Şam’da görev yapan Alexander Kinşak’ın (56) mayıs ayında Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu-Kuzey Afrika Dairesi’nin başına atanması, yerine ise şu an Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) büyükelçi olan Alexander Efimov’un (59) getirilmesi bekleniyor. Bu nöbet değişimi Orta Doğu-Kuzey Afrika Dairesi’nde bu yıl yaşanan önemli değişikliklerden sadece biri.

27 Mart’ta Orta Doğu-Kuzey Afrika Dairesi Müdürü Sergey Verşinin (64) dışişleri bakan yardımcısı oldu. Bu koltuk, Gennadi Gatilov’un (68) Cenevre’deki BM merkezine ve buradaki diğer uluslararası örgütlere daimi temsilci olmasıyla boşalmıştı. Cenevre’deki temsilciliği yedi yıl sürdüren Alexey Borodavkin (68) ise şubatta Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından büyükelçi olarak Kazakistan’a atanmıştı.

Rus medyasında Efimov’un Şam’a atanacağı haberi Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “barış yapıcı bir büyükelçi istediği” yorumuyla verildi. Bununla Suriye’de kapsamlı bir savaş sonrası strateji gereğine vurgu yapılıyordu.

Görevi sona ermekte olan Kinşak Rusya için bölgede “sorun giderici” diplomat kategorisinde yer alıyor. Kariyerine 1988’de başlayan Kinşak, 2002-2004 döneminde Irak’taki Rus diplomatik misyonunda önce elçi müsteşar olarak görev yaptı, ardından da maslahatgüzar olarak elçiliğin başına geçti. Irak’taki hizmetleri nedeniyle Putin tarafından Cesaret Nişanı ile ödüllendirildi. 2004-2008 döneminde Moskova’da görev yapan Kinşak, Orta Doğu-Kuzey Afrika Dairesi’nin müdür yardımcılığını yürüttü. 2008’de Kuveyt büyükelçisi olarak yeniden bölgeye gönderildi. Bu görevi 2013’te tamamladıktan sonra Suriye’ye atandı.

Kinşak Rusya’nın Suriye diplomasisinde oldukça etkili oldu. Esad’a silah yardımları ve Hmeymim ile Tartus’taki Rus askeri üsleri konusunda Şam’la yürütülen müzakerelerde, ayrıca Kürtler ve Amerikalılarla yapılan görüşmelerde yer aldı. Şubatta ABD’nin “siyasi çözümü baltalamak” için Suriye’yi vuracağı uyarısıyla dikkat çekti.

Kinşak o açıklamasında şöyle demişti: “Suriye hükümetinin doğu Guta ve İdlib’te klorin ve sarin gazı kullandığı konusu çarpıtılıyor. (Nisan 2017’de) Han Şeyhun olayında yaşananları düşününce bunun kaybeden militanlara arka çıkmak ve siyasi çözümü baltalamak için Suriye’ye yönelik yeni bir saldırı hazırlığı olduğu ihtimalini göz ardı edemeyiz.”

Suriye’deki başarılı hizmeti nedeniyle Kinşak’a bir başka devlet nişanı olan Onur Nişanı verildi. Ancak sahadaki durum değişirken büyükelçinin profili de yavaş yavaş düştü. Yerine geçecek isim ise Suriye’ye farklı tecrübelerle gidecek.

1980’de Dışişleri Bakanlığı’na giren Efimov 2010-2013 döneminde Kinşak gibi Orta Doğu-Kuzey Afrika Dairesi’nde müdür yardımcılığı yaptı, ardından da BAE’de büyükelçi oldu. Daha önce 2004-2008 döneminde ise Ürdün’de elçi müsteşar olarak görev yaptı.

Abu Dabi’deki büyükelçiliği sırasında çoğunlukla ekonomik iş birliğine odaklanan Efimov, Rusya’yla BAE arasında 7 milyar dolarlık bir ortak yatırım fonunun kurulmasına katkıda bulundu. Dolayısıyla Rusya şimdi Suriye’deki yeniden inşa sürecine uluslararası kaynak ararken Efimov’un tecrübesi yararlı olabilir. Ayrıca savaş sonrası Suriye ekonomisini ayağa kaldırmaya dönük çalışmalarda Rusya ve Suriye hâlihazırda ekonomik ve ticari iş birliğinin yol haritasını belirlemeye çalışıyor. Bu süreç çok sayıda proje oluşturup bunlara kaynak bulmayı gerektirecek. Bu bağlamda Şam’daki Rus büyükelçisinin rolü de Kinşak’a yakıştırtılan “savaş idarecisi” rolünden Efimov’a atfedilen “ekonomi idarecisi” rolüne kayıyor.

Örgütlenmede bu değişiklikler yapılırken Rusya Suriye’de atacağı yeni adımları planlıyor. Suriye’ye S-300 sistemlerinin tedariki ve bu yoldan katmanlı bir hava savunma sisteminin oluşturulması bunların başında geliyor.

Lavrov’a göre bu kararı ABD öncülüğünde Suriye’ye düzenlenen saldırılar tetikledi. Bakan şu ifadeleri kullandı: “Artık ahlaken hiçbir yükümlülüğümüz kalmadı. Daha önce ahlaki yükümlülüğümüz vardı. Malum ortaklarımızın istediği üzerine sanırım 10 yıl kadar önce bunu yapmayacağımıza söz vermiştik.” Lavrov bu sözleriyle Rusya’yla İsrail arasındaki mutabakatları kastediyordu. Bunların sonuncusu İsrail’in Suriye’yle mevcut bir silah anlaşmasının iptalini istemesi üzerine 2010 yılında sağlanmıştı.

Kimliğinin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a konuşan bir Rus Dışişleri kaynağı, diplomatik kademelerde peş peşe yapılan değişikliklerin arkasında daha geniş siyasi hedefler olduğu yorumuna katılmadı. Kaynak şöyle dedi: “Bunlar teknik prosedürden ibaret. İnsanlar gelir gider. Kimsenin görevden alındığı falan yok. Aksine terfiler söz konusu ki bu da Kremlin’in bu kişilerin performansından memnun olduğuna işaret ediyor.”

Konuya vakıf bir başka kaynak da Suriye’yle ilgili politika değişiklikleri olursa bunun Dışişleri Bakanlığı’ndaki yeni atamalardan kaynaklanmayacağını belirtti.

Kimliğinin açıklanmaması kaydıyla konuşan kaynak şu değerlendirmede bulundu: “Suriye dosyası Dışişleri Bakanlığı’nın değil, Savunma Bakanlığı’nın yetkisinde. (Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail) Bogdanov, Verşinin, Gatilov Suriye konusunda başvurulacak önemli isimler olabilir ama politikayı belirleyen asıl kişiler onlar olmayacak."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Kafkasya’da tüm yollar Rusya’ya mı çıkıyor?
Fehim Taştekin | Rus etkisi | Oca 15, 2021
Ayn İsa’ya Afrin senaryosu dayatılıyor
Fehim Taştekin | | Ara 15, 2020
Rusya’nın eline bakan stratejik hayaller
Fehim Taştekin | Petrol ve gaz | Ara 4, 2020
Rusya’nın Sudan üssü Türkiye ve Biden’a mesaj mı?
Anton Mardasov | Rus etkisi | Kas 19, 2020
Suriyeli gruplara yönelik saldırılar Moskova’nın Ankara’ya mesajı mı?
Anton Mardasov | Suriye çatışması | Eki 30, 2020

Recent Podcasts

Featured Video