Suriye'nin Nabzı

İdlib’den kaçanlara Menbic’deki Kürt yönetimi el uzattı

By
p
Article Summary
Suriye Demokratik Güçleri, İdlib’deki insani felaket ve bombardımandan Menbic’in doğusuna kaçan ailelere kapılarını açtı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

MENBİC, Suriye —Rusya destekli rejim güçleri ile Suriyeli muhalifler ve cihatçılar arasında İdlib’de yaşanan şiddetli çatışmalardan kaçan aileler Menbic’e akın ediyor.

Yerel askeri meclisin verdiği bilgilere göre 3 Şubat’ta Halep’e bağlı Menbic’e 35 aile daha ulaştı. Bölgeden sorumlu Kuzey Demokrasi Tugayı’nın 31 Ocak’ta Youtube’da paylaştığı bir video da 80 ailenin Menbic’e giriş yaptığını göstermişti. 

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Kuzey Demokrasi Tugayı Komutanı Ebu Ömer El İdlibi, Al-Monitor’a “Menbic’e her gün yeni bir güruh geliyor, toplam sayıyı kestirmek zor” dedi.

SDG Komutanı Mazlum Kobane de 6 Şubat’taki tweet’inde İdlib’den binlerce insanın doğuya, SDG’nin hakimiyetindeki güvenli bölgelere kaçtığını ve yeni akınların beklendiğini yazdı.

Daha önce başka yerlerden kaçarak İdlib’e giden yaklaşık 550 bin Suriyelinin şimdi tekrar kaçmak zorunda olması şartları daha da zorlaştırıyor. Birleşmiş Milletler 13 Şubat’ta sadece üç gün içinde Suriye’nin kuzeybatısında 140 bin insanın yurdundan olduğunu açıkladı. İnsanların pek çoğu çaresizce batıya, Türk sınırına doğru kaçıyor.

Kendisi de aslen İdlibli olan İdlibi, Al-Monitor’a şunları aktardı: “Yurdundan olan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için tek bir insani yardım kuruluşu adım atmadı. Bize sadece Kürt Özerk Yönetimi’ne bağlı yerel meclisler yardım eli uzattı.” İdlibi, Rus savaş uçaklarının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçleri desteklemek için 3 Şubat’ta İdlib’e düzenlediği saldırıda ailesinden iki kişiyi kaybetmiş.

Soyadının açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a konuşan Hamdun ise altı çocuğuyla birlikte İdlib’e bağlı El Zaviye’den kaçtıklarını anlattı. İdlib’de her gün insanların öldürüldüğünü ve insani bir felaket yaşandığını aktaran Hamdun, sivilleri koruyamadıkları için Türkiye destekli Suriyeli muhaliflere bağlı Milli Ordu’ya da tepki gösterdi.

Kuzey Demokrasi Tugayı’nın basın sorumlusu Halit Zeyno ise Vedeng haber sitesine yaptığı açıklamada İdlib’deki çatışmaların artmasıyla birlikte Menbic’e kaçan insan sayısının 60 bini bulabileceği uyarısında bulundu. Zeyno Rojava’daki yetkililerin Menbic’de 100 bin insanı barındırabilecek bir kamp inşa ettiklerini de bildirdi.

Kobane 27 Aralık’ta yaptığı bir diğer paylaşımda da “Kapılarımız İdlib halkına açıktır. Bölgelerimize gelmek isteyenler SDG’ye bağlı İdlib Askeri Güçleri ile bağlantıya geçebilirler” yazmıştı.

Türkler tarafından işgal edilmeden önce Tel Rifat ve Afrin’de de benzer kamplar olduğunu söyleyen İdlibli ise bunun, Kobane’nin ilk yardım girişimi olmadığını belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “SDG, Suriye halklarının tüm unsurlarını koruyan, ülkenin sınırlarına sahip çıkan, Türkiye ve Suriye rejiminin tüm baskı ve saldırılarına rağmen ekonomi ve sivil barışı ayakta tutan, milli bir güç olduğunu tüm dünyaya kanıtladı.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni

Rana al-Ahmde is a Syrian journalist and civil activist who has worked for relief organizations and as a correspondent for local newspapers including Vedeng News, Shafaq News and Al-Ittihad Press.

NEVER MISS
ANOTHER STORY
Haber bültenimize üye olun
x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept