İdlib’den kaçanlara Menbic’deki Kürt yönetimi el uzattı

Suriye Demokratik Güçleri, İdlib’deki insani felaket ve bombardımandan Menbic’in doğusuna kaçan ailelere kapılarını açtı. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Yanlarına alabildikleri eşyalarla birlikte İdlib’den kaçan insanların Hazano kasabasında çekilmiş bir görüntüsü, 11 Şubat 2020 Photo by REUTERS/Khalil Ashawi.

Şub 18, 2020

MENBİC, Suriye —Rusya destekli rejim güçleri ile Suriyeli muhalifler ve cihatçılar arasında İdlib’de yaşanan şiddetli çatışmalardan kaçan aileler Menbic’e akın ediyor.

Yerel askeri meclisin verdiği bilgilere göre 3 Şubat’ta Halep’e bağlı Menbic’e 35 aile daha ulaştı. Bölgeden sorumlu Kuzey Demokrasi Tugayı’nın 31 Ocak’ta Youtube’da paylaştığı bir video da 80 ailenin Menbic’e giriş yaptığını göstermişti. 

Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) bağlı Kuzey Demokrasi Tugayı Komutanı Ebu Ömer El İdlibi, Al-Monitor’a “Menbic’e her gün yeni bir güruh geliyor, toplam sayıyı kestirmek zor” dedi.

SDG Komutanı Mazlum Kobane de 6 Şubat’taki tweet’inde İdlib’den binlerce insanın doğuya, SDG’nin hakimiyetindeki güvenli bölgelere kaçtığını ve yeni akınların beklendiğini yazdı.

Daha önce başka yerlerden kaçarak İdlib’e giden yaklaşık 550 bin Suriyelinin şimdi tekrar kaçmak zorunda olması şartları daha da zorlaştırıyor. Birleşmiş Milletler 13 Şubat’ta sadece üç gün içinde Suriye’nin kuzeybatısında 140 bin insanın yurdundan olduğunu açıkladı. İnsanların pek çoğu çaresizce batıya, Türk sınırına doğru kaçıyor.

Kendisi de aslen İdlibli olan İdlibi, Al-Monitor’a şunları aktardı: “Yurdundan olan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için tek bir insani yardım kuruluşu adım atmadı. Bize sadece Kürt Özerk Yönetimi’ne bağlı yerel meclisler yardım eli uzattı.” İdlibi, Rus savaş uçaklarının Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a bağlı güçleri desteklemek için 3 Şubat’ta İdlib’e düzenlediği saldırıda ailesinden iki kişiyi kaybetmiş.

Soyadının açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a konuşan Hamdun ise altı çocuğuyla birlikte İdlib’e bağlı El Zaviye’den kaçtıklarını anlattı. İdlib’de her gün insanların öldürüldüğünü ve insani bir felaket yaşandığını aktaran Hamdun, sivilleri koruyamadıkları için Türkiye destekli Suriyeli muhaliflere bağlı Milli Ordu’ya da tepki gösterdi.

Kuzey Demokrasi Tugayı’nın basın sorumlusu Halit Zeyno ise Vedeng haber sitesine yaptığı açıklamada İdlib’deki çatışmaların artmasıyla birlikte Menbic’e kaçan insan sayısının 60 bini bulabileceği uyarısında bulundu. Zeyno Rojava’daki yetkililerin Menbic’de 100 bin insanı barındırabilecek bir kamp inşa ettiklerini de bildirdi.

Kobane 27 Aralık’ta yaptığı bir diğer paylaşımda da “Kapılarımız İdlib halkına açıktır. Bölgelerimize gelmek isteyenler SDG’ye bağlı İdlib Askeri Güçleri ile bağlantıya geçebilirler” yazmıştı.

Türkler tarafından işgal edilmeden önce Tel Rifat ve Afrin’de de benzer kamplar olduğunu söyleyen İdlibli ise bunun, Kobane’nin ilk yardım girişimi olmadığını belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “SDG, Suriye halklarının tüm unsurlarını koruyan, ülkenin sınırlarına sahip çıkan, Türkiye ve Suriye rejiminin tüm baskı ve saldırılarına rağmen ekonomi ve sivil barışı ayakta tutan, milli bir güç olduğunu tüm dünyaya kanıtladı.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

İdlib’deki zamansız gerilimden savaş çıkar mı?
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Eyl 25, 2020
Esad güçleri ile ABD arasındaki çatışmalar Rusya’yı zorlayacak
Kirill Semenov | Suriye'de Rusya | Ağu 25, 2020
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
Suriyeli Kürtler ABD’li bir petrol şirketiyle anlaşma imzaladı
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Tem 30, 2020
İdlib’de tıklayan bomba: Uzlaşma mı savaş mı?
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Tem 29, 2020

Recent Podcasts

Featured Video