Trump Suriye kararı nedeniyle yandaşları tarafından da topa tutuluyor

Türkiye’nin kuzeydoğu Suriye’de Kürt kontrolündeki bölgelere operasyon yapmasına yeşil ışık yakan Başkan Donald Trump, siyasi rakiplerinden olduğu kadar yandaşlarından da sert tepkiler alıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Senato Yargı Komitesi Başkanı Lindsey Graham Kongre’de ABD-Meksika sınırı ve göç düzenlemeleri konusunda düzenlediği basın toplantısında, 15 Mayıs 2019 Photo by REUTERS/Jonathan Ernst.

Eki 7, 2019

Başkan Donald Trump’ın Türkiye’ye kuzeydoğu Suriye’de Kürt kontrolündeki bölgelere operasyon için yeşil ışık yakması, Kongre’de siyasi rakiplerinden olduğu kadar yandaşlarından da geniş tepki toplarken, 2020 başkanlık yarışının Demokrat adayları Trump’a dış politikadan vurma imkânı yakaladı.

Trump’ın Kongre’deki şahin müttefikleri, ağırlıkla Kürtlerden oluşan Suriye Demokratik Güçleri’ni (SDG) terk etme kararının İslam Devleti’nin (İD) canlanmasına zemin hazırlayacağı uyarısında bulundular ve Amerikalı askerlerin Türk sınırından çekilmesiyle İran ve Rusya’ya gün doğacağını savundular. 

Bu müttefiklerden biri olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Ankara’nın operasyona girişmesi halinde Demokrat Senatör Chris Van Hollen ile el ele vererek Türkiye’nin yaptırıma tabi tutulmasını öngören ve NATO’dan atılmasını talep eden bir yasa tasarısı sunacağını söyledi. Graham ayrıca çekilmeye karşı bağlayıcı olmayan bir karar tasarısı da önereceğini, bu adıma “her iki partiden güçlü destek” beklediğini söyledi. 

Graham’ın açıklamasından kısa süre sonra SDG’nin ABD temsilcisi Sinem Muhammed de Senato’ya çekilmeye karşı karar çıkarması için çağrıda bulundu. Muhammed Twitter’dan paylaştığı mesajda, “Senato bunu durdurmak için karar çıkarmazsa vahim bir insani felaketle karşı karşıya kalırız. Türkiye’nin Afrin işgalini tekrarlamasına izin vermeyin” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio da Trump’ın kararını “Suriye’nin çok ötesinde sonuçlar doğuracak vahim bir hata” olarak niteledi ve bu adımla “İran’ın bu yönetime bakışının pekişeceğini” savundu.

Temsilciler Meclisi’ndeki şahin Cumhuriyetçilerden Adam Kinzinger ise Trump’ı “sonu gelmeyen savaşlar” söylemini istismar etmekle suçladı, Başkan yüzünden “Amerika’nın bir kez daha müttefiklerini yüzüstü bıraktığını ve Rusya ile İran’a istediklerini tam olarak verdiğini” söyledi. 

İran konusundaki şahinler benzer uyarıları Trump’ın Suriye’deki tüm Amerikalı askerleri çekmekten bahsettiği aralık ayında da yapmışlardı. Trump daha sonraki aylarda bu karardan yavaş yavaş geri adım atmıştı.

Senato şubatta 70’e karşı 26 oyla kabul ettiği bağlayıcı olmayan kararda Suriye ve Afganistan’dan “aceleci çekilmeye” karşı uyarıda bulunmuştu. Michael Bennet hariç başkanlık yarışına aday tüm Demokrat senatörler bu sembolik karara muhalefet etmişti. Ancak bu isimlerin bir kısmı şimdi vakit kaybetmeden Trump’ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtleri sınırdan sürme planlarına boyun eğmekle suçladılar. 

Senatör Bernie Sanders Twitter’dan şu mesajı paylaştı: “Öteden beri ABD’nin Orta Doğu’daki müdahalelerini sorumlu bir şekilde sonlandırması gerektiğine inanıyorum. Ancak Trump’ın kuzey Suriye’den çekilmeye dönük ve Türkiye’nin operasyonunu onaylayan bu ani açıklaması, son derece sorumsuzdur. Bunun yeni mağduriyetler ve istikrarsızlık yaratması muhtemeldir.”

Benzer şekilde Demokrat Senatör Elizabeth Warren da ABD güçlerinin Suriye’den çekilmesine destek verdi ancak “Başkan Trump bu pervasız ve plansız çekilmeyle hem ortaklarımızı hem bizim güvenliğimizi baltalıyor” dedi. 

Bir diğer Demokrat Senatör Kamala Harris “Bu karar, IŞİD’le mücadeledeki müttefiklerimize ihanettir ve Amerikalıların can güvenliğini tehlikeye atmaktadır” dedi.

Başkanlık yarışına aday bir diğer isim olan eski Konut ve Şehircilik Bakanı Julian Castro da Trump’ı Suriye’deki ABD müttefiklerini “Türkiye, Rusya, İran ve Esad rejimi karşısında yüzüstü bırakmak” ile suçladı. 2020 yarışının aday adaylarından milyarder fon yöneticisi Tom Steyer ise Trump’ın “otoriter bir lideri 10 yılı aşkındır ABD’nin yanında olan müttefiklere yeğlediğini” söyledi. 

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat Başkanı Eliot Engel de kararın “kesinlikle utanç verici” olduğunu belirterek Trump’ın Erdoğan’ın “gönlünü almaya” çalıştığını savundu. 

Her iki partiden gelen tepkiler karşısında Trump her zaman olduğu gibi Twitter’a başvurdu. Erdoğan’a yeşil ışık yakmış olmasına rağmen Ankara’nın “sınırı aşan” bir adım atması halinde “Türkiye ekonomisini tamamen imha ve yok etme” tehdidinde bulundu. 

Erdoğan operasyonun ardından, şu an Türkiye’de barınan milyonlarca Suriyeli mülteciyi kuzeydoğu Suriye’ye yerleştirmek istiyor. Erdoğan’ın bu planı insan hakları örgütleri tarafından sert bir şekilde eleştiriliyor. 

Trump Beyaz Saray’ın Pazar günkü açıklamasını da tekrar etti. Açıklamada, “Bölgede son iki yılda yakalanan tüm IŞİD savaşçılarından bundan böyle Türkiye sorumlu olacak“ denilmiş, ABD’nin “bunları artık tutmayacağı” zira sürecin yıllar sürebileceği belirtilmişti. 

SDG şu an ABD’nin desteğiyle 10 binden fazla İD savaşçısını elinde tutuyor. Trump’ın aralıktaki ilk çekilme açıklamasından sonra SDG bu tutukluları serbest bırakma tehdidinde bulunmuştu. Başkan tutuklu İD savaşçıları için kaynak ayırmaya hevesli olmayabilir ama Kongre aynı fikirde değil. 

Senato’nun yıllık savunma yetki yasa tasarısı, yabancı İD savaşçılarının “geçici olarak tutulması ve ülkelerine geri gönderilmesi” amacıyla SDG’ye desteğin artırılmasını öngören bir madde içeriyor. Trump Suriye için ayrılan “istikrarı sağlama” ödeneğini de defalarca kesmeye çalıştı ancak Senato’nun yıllık dış yardımlar yasa tasarısında kuzeydoğu Suriye’deki programlara 25 milyon dolar öngörülüyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Esad güçleri ile ABD arasındaki çatışmalar Rusya’yı zorlayacak
Kirill Semenov | Suriye'de Rusya | Ağu 25, 2020
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
Suriyeli Kürtlerin petrol hamlesi Türkiye’yi yumuşatabilir mi?
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Ağu 4, 2020
Suriyeli Kürtler ABD’li bir petrol şirketiyle anlaşma imzaladı
Amberin Zaman | Petrol ve gaz | Tem 30, 2020
Temsilciler Meclisi Trump’ı Türkiye’ye yaptırıma zorlayan tasarıyı kabul etti
Bryant Harris | NATO ve Orta Doğu | Tem 21, 2020

Recent Podcasts

Featured Video