Suriye’de Rusça dil kurslarına büyük rağbet

Ülkelerindeki Rus nüfuzunun uzun vadede de süreceğini gören Suriyeli üniversite öğrencileri, hem iş bulmak umuduyla hem de eğitim amaçlı Rusça öğreniyorlar. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Rusya ve Suriye bayraklarından oluşan bir yaka rozeti, 21 Nisan 2018 Photo by Maxim Grigoryev\TASS via Getty Images.

Eyl 19, 2019

HALEP — Suriye rejimi ile Rusya arasındaki ilişkiler ekonomi, bilim ve kültür alanlarında imzalanan anlaşmalarla derinleşirken, rejim kontrolündeki bölgelerde açılan Rusça kurslarına her yaştan, her kesimden insan büyük rağbet gösteriyor. Suriye’de Rusçayı öğrenmek ve geliştirmek için Rusça Olimpiyatları gibi yarışmalardan üniversitelere ve El Vafi gibi derneklerin düzenlediği özel kurslara kadar çeşitli imkânlar bulunuyor.

Beyrut’taki Rus Bilim ve Kültür Merkezi’nin müdürü Vadim Zayçikov nisanda Hama El Baas Üniversitesi’ni ziyaret etmiş ve Rus dilinin müfredata alınması, Rus filolojisi bölümünün açılması için görüşmeler yapmıştı. 140 bin öğrenciyle Suriye’nin üçüncü büyük üniversitesi olan El Baas Üniversitesi, özellikle müzik ve petrol ve gaz mühendisliği alanlarında öne çıkıyor. Üniversitenin yeni atanan rektörü Abdülbasit El Hatib Rusya’daki St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nden mezun. 

Başkentteki Şam Üniversitesi ise Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kasım 2014’te açtı, geçtiğimiz yıl da yeni, daha büyük bir binaya taşındı. Rus devletine bağlı bir haber ağı olan Sputnik’e göre Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü yabancı dillerde Şam Üniversitesi’nin en büyük bölümü haline geldi. Bölüm ilk mezunlarını Ekim 2018’de verdi. Yüksek Öğrenim Bakanlığı ise 2017 yılında Şam Üniversitesi bünyesinde Rusya’yla koordinasyon ve işbirliği merkezi kurdu. 

Suriye Eğitim Bakanlığı’nda Rus dili sorumlusu olan Rıdvan Rahal ağustosta Sputnik’e verdiği demeçte Rusçanın 2014 yılında yedinci sınıftan itibaren yabancı dil müfredatına eklendiğini, Rusça dersi alan öğrenci sayısının yeni eğitim yılında 22 bine ulaşmasının beklendiğini söyledi. 

Suriye’nin sanayi ve ticaret merkezi Halep’te de Rusça özellikle gençler arasında rağbet görüyor. Rusya’yla ilişkilerin önümüzdeki dönemde de güçlü seyredeceğini düşünen gençler, Rusça öğrenerek, yeniden inşa sürecinde yürütülecek Rus projelerinde iş bulmayı umuyorlar. Rusça öğrenip eğitimini Rusya’da sürdürmek isteyenlerin sayısı da az değil.

Halep Üniversitesi eski öğretim üyesi Abdül Munim Halebi Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Görünen o ki bilimsel araştırma alanındaki eski Rusya-Suriye ilişkileri yeniden canlanıyor. Ticari ilişkilerin de artması bekleniyor. Dolayısıyla genç insanlar Rusça bilmenin kendilerine avantaj sağlayacağını düşünüyorlar.”

Halep Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Enstitüsü’ndeki kurslar, mezun olmadan önce Rusça öğrenmek isteyen pek çok öğrenciyi cezbediyor.

Suriye ekonomisinde Rusların ağırlık kazanacağını düşünen Mühendislik Fakültesi öğrencisi M.H. şöyle diyor: “Rusça öğrenmeye 2018 yılında başladım. Okulu bitirince iş bulmakta Rusçanın benim için önemli olacağını düşünüyorum. (…) Savaş bittiğinde ve yeniden inşa süreci başladığında Rus şirketlerinde çalışmayı hedefleyen pek çok öğrenci ve mezun var. Bazı arkadaşlar da yüksek öğrenimlerini Rusya’da sürdürmek istiyorlar.”

Yabancı Diller Yüksek Enstitüsü’ndeki altı haftalık Rusça kursunun bedeli 8 bin Suriye Lirası (16 dolar). Rus dil merkezlerinde ise fiyatlar başlangıç seviyesi için 40 bin ilâ 60 bin Suriye Lirası (80-100 dolar) arasında değişiyor. 

Halep vilayetinde yaşayan akademisyen Hişam İskif’in Al-Monitor’a verdiği bilgiye göre Halep’teki özel üniversitelerde ve Yabancı Diller Yüksek Enstitüsü’nde Rusça dersleri çoğunlukla üniversiteyi Rusya’da okumuş ama eczacılık, tıp, sanat, siyasi bilimler gibi çeşitli branşlardan mezun Suriyeli eğitmenler tarafından veriliyor. 

Dil kurslarının arkasında siyasi boyut olduğunu düşünen İskif, şöyle konuştu: “Bana göre Rusçanın bu kadar revaçta olmasının, Rusya’nın kültür ve eğitim sektörüne destek vermesinin başlıca sebebi İran’la rekabetten kaynaklanıyor. Rusya da İran da Suriye’deki varlıklarını pekiştirmek için ekonomi, yatırımlar, askeriye, dil ve kültür üzerinden çalışıyorlar.”

Halep Üniversitesi eski öğretim üyesi Raşid Şiho da Rusçanın sadece Halep’te değil, rejim kontrolündeki pek çok vilayette rağbet gördüğünü belirterek, “Bu, doğrudan Rusların güvenlik, askeriye ve hizmetler alanındaki mutlak kontrolünün ve ticari ilişkilerin yansıması” dedi.

Çeşitli sektörlerde çalışan pek çok Suriyelinin Ruslara hizmet sağlamak, Ruslarla iş yapmak için Rusça öğrendiğini belirten Şiho, şöyle devam etti: “Dükkânlara artık Rusça tabelalar asılıyor. Esnaf Rusça selam verme babında birkaç kelime öğrenmiş durumda. Üniversite öğrencileri de Rusya’da okumak, limanlarda çalışmak umuduyla Rusça öğreniyorlar. Rusya sessizce Suriye’de kalmayı planlıyor ve dil ve kültürden araç olarak istifade ediyor, Rusya’da çalışma hayali kuran üniversite öğrencilerinin umutlarını kullanıyor."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Pentagon: Kürt kontrolündeki Arapların hoşnutsuzluğu Şam ve Moskova’ya yarıyor
Jared Szuba | Suriye çatışması | May 15, 2020
Suriyelilerin hem işi hem eğitimi koronavirüs kurbanı
Mahmut Bozarslan | Mülteciler | Nis 27, 2020
Rusya Suriye ordusu üzerinde göründüğü kadar etkili mi?
Anton Mardasov | Suriye'de Rusya | Nis 22, 2020
Türkiye ile Suriye’deki Kürt yönetimi arasında su kavgası
Amberin Zaman | | Mar 5, 2020
İdlib’in gölgesinde bir başka cephe: Afrin kapısı
Fehim Taştekin | Kürtler ve Kürdistan | Mar 2, 2020

Recent Podcasts

Featured Video