Eski ÖSO savaşçıları kuzey Suriye’de rejim saflarında savaşıyor

Suriye hükümeti ülkenin kuzeyinde süren savaşta önceden anlaşmaya vardığı eski Özgür Suriye Ordusu gruplarının savaşçılarını kullanıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Suriye’nin Kalat El Madik köyünde top mermilerinin yanında görüntülenen Suriye ordusuna mensup bir asker, 17 Mayıs 2019  Photo by GEORGE OURFALIAN/AFP/Getty Images.

Haz 13, 2019

HALEP, Suriye — Suriye rejimi, Hama’nın kuzey kırsalı ve İdlib’in güneyinde silahlı muhalefete karşı sürdürdüğü mücadelede daha önce rejimle anlaşmaya varan silahlı muhalif grupların savaşçılarını kullanıyor. Bu savaşçıların kimi Dara, Şam ve Kuneytralı kimileri ise Suriye’nin merkez vilayetlerinden Humuslu.

Suriye Hükümeti anlaşmaya vardığı Özgür Suriye Ordusu gruplarından binlerce savaşçıyı kendi saflarına katmış durumda. Rejim, 2017-2018’de ele geçirdiği doğu Guta ve Rif Damask bölgeleri ile Dara, Kuneytra ve Humus vilayetlerindeki ÖSO gruplarıyla anlaşmaya varmıştı.

Suriye Hükümeti’ne bağlı güçlerin 6 Mayıs’ta hız verdiği İdlib operasyonunu takip eden birkaç gün içinde rejim saflarında savaşan pek çok eski ÖSO militanı hayatını kaybetti. Cenazelerden bazıları 9 Mayıs’ta Kuneytra’daki yakınlarına teslim edildi. 11-13 Mayıs tarihleri arasında Hama savaşında ölen dört savaşçının cenazesi de doğu Guta’ya bağlı Duma ile Rif Damask’taki ailelerine teslim edildi. Humus’un kuzeyindeki Rastanlı iki eski ÖSO savaşçısının cenazeleri 27 Mayıs’ta ailelerine ulaştı. Savaşçıların cenazeleri ailelerine teslim edilinceye kadar Hama’da hükümete bağlı bir askeri hastanede bekletildi.

Rejim güçlerine bağlı Kudüs Tugayları Hama savaşında aralarında eski ÖSO militanlarının da bulunduğu pek çok üyesini kaybetti. Rif Damask’a bağlı Berzi ilçesinden Muhammed El Hayba 12 Mayıs’ta muhalifler tarafından kurulan bir pusuda öldürüldü. Hayba 2017’de, Kudüs Tugayları’nda gönüllü olmadan önce, ÖSO’ya bağlı İslam Ordusu’nun Berzi koluna bağlıydı. Kudüs Tugayları 2018’den bu yana Şam ve doğu Guta’dan 150’yi aşkın eski ÖSO savaşçısını kendi yanına çekti.

Daralı aktivist Ayman Ebu Nokta Al-Monitor’a şunları aktardı: “Suriye rejimi 2019’un başından bu yana Dara ve Kuneytra illerindeki çok sayıda eski ÖSO savaşçısını kendi safına çekerek Hama’nın kuzey kırsalı ve İdlib’in güneyindeki cephelere gönderiyor. Kendi saflarındaki asker sıkıntısını eski ÖSO savaşçılarını saflarına katarak çözmeye çalışıyorlar.”

ÖSO’ya bağlı Ceyş El İzza’nın komutanlarından Albay Mustafa Bakur Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Hama’nın kuzey kırsalındaki savaşta karşı safta çarpışan çok sayıda eski ÖSO savaşçısı vardı. Çoğu savaşın ilk günlerinde öldürüldü. Rejim safına geçen eski ÖSO savaşçılarına dair net bir istatistik yok ama cephede savaşanların çoğunun muhtelif bölgelerden eski ÖSO savaşçıları olduğunu biliyoruz. Misâl, Dara, Rif Damask, Humus ve Kuneytra’dan gelen çok kişi var.”

Daralı aktivist Yasin El Kadı rejimin kuzeyde süren çatışmalarda eski ÖSO savaşçılarından büyük fayda sağladığını ve hükümet güçlerinin bu savaşçıları çoğu zaman cephenin ön saflarına yerleştirdiğini anlattı. Hama’da ön saflara yerleştirilen bazı savaşçıların rejim güçleri tarafından emirlere karşı geldikleri için infaz edildiğini, buna tanık olan bazı savaşçıların rejim saflarından kaçtığını anlatan Kadı, Al-Monitor’a şöyle dedi: “Meselâ Naima kasabasından 15, doğudaki Karak kasabasından da 20 savaşçı rejimden kaçtı. Nava’da 14, Khirbet Ghazala’dan beş, Nasip kasabasından da 25’i aşkın savaşçı kaçtı. Dara’da 100’ü aşkın savaşçı cepheyi terk etti ve geri dönmeyi reddetti.” Kuzeyde rejim saflarında savaştıktan sonra izinlerini kullanarak Dara’daki memleketlerine dönen bu savaşçılar, izinleri bitince cepheye dönmemişler.

Suriye hükümet güçlerine bağlı 5. Birlik’te savaşmış olan eski bir ÖSO savaşçısı isminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor’a şunları aktardı: Hama kırsalindaki cephede 5. Birlik saflarında savaşıyordum. Oraya Rus güçlerinin doğrudan talimatıyla mayıs başında gittik, hemen ardından çatışmalar başladı. (...) Yoğun çatışma oldu ve ilerleyerek Kalat El Madik bölgesine girmeyi başardık. Ancak çok kayıp verdik. Kuneytra’dan üç yakın arkadaşımı kaybettim. Kendi hayatım için de korkmaya başladım. Ölümden döndüğüm çok olay oldu.”

Savaşçı şöyle devam etti: “20 Mayıs’ta Kuneytra kırsalında yaşayan ailemi ziyaret etmek için dört günlük izin aldım. İznim 25 Mayıs’ta bitti ama bir daha geri dönmedim. Rejim güçleri ve Rus müttefikleri bizim gibi eski ÖSO savaşçılarını eski silah arkadaşlarıyla çarpıştırmak istiyor. Bu şahsen olarak bana çok zor geliyor. Kendimi hain gibi, şehitlerin kanına ihanet ediyormuş gibi hissediyordum.”

Rusya tarafından desteklenen 5. Birlik’in silah, mühimmat ve savaşçılarının maaşları Moskova tarafından karşılanıyor. Al-Monitor’a konuşan eski ÖSO savaşçısına göre savaşçılar aylık 200 dolar maaş alıyor.

Muhaliflere bağlı Suriye İslam Konseyi, 31 Mayıs’ta bir fetva yayımlayarak rejim safına geçmeyi ve rejimle anlaşmaya varan ÖSO gruplarının saflarında savaşmayı yasakladı. Konsey rejimle aynı safta savaşmanın büyük suç olduğunu ve Müslümanlara karşı savaşan “kafirlere” ve yabancılara yataklık etmek anlamına geleceğini ilan etti.

İdlib’de rejim güçlerine karşı savaşan ÖSO’ya bağlı Ulusal Kurtuluş Cephesi Sözcüsü Yüzbaşı Naci Ebu Hüdayfa Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Cephede, geçtiğimiz yıllarda rejimle anlaşma yapan gruplara mensup eski ÖSO savaşçılarıyla sık sık karşı karşıya geliyoruz. Rejimin maşası olup, bizimle savaşmaları onlar için çok talihsiz bir durum. Rejim güçleri onları ön saflara yerleştirerek muhalefetle savaşı onlara yaptırmak istiyor. Öldükleri zaman da onlardan kurtulmuş oluyor, arkalarından üzülmüyor."

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

İdlib’de tıklayan bomba: Uzlaşma mı savaş mı?
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Tem 29, 2020
HTŞ, Türkiye’nin işini mi yapıyor?
Fehim Taştekin | İdlib | Haz 28, 2020
Suriyeli Kürtler: Mahsul gaspı Türk yardımlarını gölgede bırakıyor
Amberin Zaman | türk-kürt çatışması | Haz 22, 2020
Suriye’de ‘TL bölgesi’ hayal mi gerçek mi?
Fehim Taştekin | Suriye çatışması | Haz 15, 2020
ABD’nin Suriye yaptırımları Kürt müttefiklerini de tehdit ediyor
Jared Szuba | ekonomi ve ticaret | Haz 9, 2020

Recent Podcasts

Featured Video