İslam Devleti Irak’ta hâlâ canlı

Irak’ta son günlerde yaşanan terörist saldırılar, İslam Devleti örgütünün yeniden güçlenmekte olduğunun işareti olarak görülüyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Irak’ın Kerkük kentinde gerçekleşen bir bombalı saldırının ardından olay yerini inceleyen güvenlik güçleri, 31 Mayıs 2019 Photo by REUTERS/Ako Rasheed.

Haz 8, 2019

Irak’ta Ramazan Bayramı’nda meydana gelen terörist saldırılar İslam Devleti (İD) örgütünün yeniden canlandığı korkusunu körükledi.

İD 4 Haziran’da Bağdat’ın kuzeybatısındaki Termiye’de Iraklı askerleri tuzağa düşürdü, yedi asker ve subayın ölümüne, en az 12 askerin yaralanmasına neden oldu. Saldırıya uğrayan askerler, Bağdat Harekât Komutanlığı’na bağlı Komando Taburu’ndandı ve bölgeye, bir aracın patlayıcı düzeneğin üzerinden geçmesi sonucu patlama olduğuna dair sahte ihbarlar üzerine gitmişlerdi. Askerler bölgeye ulaşır ulaşmaz keskin nişancıların hedefi oldular. Saldırganların hiçbiri yakalanamadı.

Bayram namazının ardından konuşan Asaib Ehl El Hak Genel Sekreteri Kais El Hazali, Başbakan Adil Abdül Mehdi’ye seslenerek Termiye’deki duruma acil müdahale istedi ve “İD Termiye’den hiçbir şekilde gitmiş değil” dedi. İD için Termiye’de hâlâ güvenli yerler olduğunu söyleyen Hazali, Başbakan’ın bölgede temizlik operasyonu başlatmasını istedi.

Termiye saldırısıyla aynı gün meydana gelen bir diğer saldırıda Haşdi Şabi olarak da bilinen Halk Seferberlik Birlikleri (HSB) üyeleri hedef alındı. Saldırının yaşandığı Bağdat’ın güneyindeki Curf El Sahar bölgesi, 31 Mayıs’ta da HSB mensuplarına yönelik ölümlü bir saldırıya sahne olmuştu. Yerel yetkililer “önemli sayıda İD militanı”ndan bahsettiler.

4. Tümen’e bağlı Keşif Kıtası, askeri istihbaratın desteğiyle 5 Haziran’da Ramadi yakınlarında bir grup İD militanının saklandığı mağarayı kuşattı. Çıkan çatışmanın ardından savaş uçakları devreye girdi ve hava saldırısı yedi militanın öldürülmesiyle sonuçlandı. Mağarada çok sayıda patlayıcı kemer ve silah bulundu. HSB ve Irak ordusunun aynı gün Anbar’da Milh Gölü yakınlarında düzenledikleri ortak operasyonda da üç İD militanı öldürüldü.

30 Mayıs’ta Kerkük’te yaşanan bir diğer olayda altı patlayıcı düzeneğin infilak etmesi sonucu beş kişi hayatını kaybetti, 18 kişi yaralandı.

Kerkük saldırılarının ardından Reuters haber ajansı bazı İD militanlarının Hamrin Dağları’nda yeniden örgütlenmeyi başardıklarını yazdı. Hamrin Dağları, İran sınırındaki Diyala vilayetinden başlayarak Dicle Nehri’nin kuzeybatısından Selahaddin vilayetinin kuzeyi ve Kerkük vilayetinin güneyine kadar uzanıyor.

Güvenlik durumunun kötüye gitmesi, önde gelen Şii din adamı Mukteda El Sadr’ı da hükümeti uyarmaya sevk etti. Sadr ya hükümetin hemen harekete geçmesini ya da kendisine bağlı silahlı bir örgüt olan Seraya El Selam’ın sorunu çözmesine izin verilmesini istedi.

Meclis Başkan Yardımcısı Hasan Kerim El Kabi ise 4 Haziran’daki açıklamasında şöyle dedi: “Irak ordusunun Termiye bölgesinde hedef alınması, İD’in Curf El Sahar, Kaim ve başka bölgelerde terörist eylemlere kalkışması, ilgili herkesin (…) acil ve pratiğe dönük adımlar atmasını, terörün bertaraf edilmesini ve hesap sorulmasını gerektiriyor. Kerkük olaylarının ardından da en yüksek seviyede tedbir alınması, güvenlik planlarının gözden geçirilmesi ve uyuyan İD hücrelerine karşı ön alıcı adımlar atılması için çağrıda bulunmuştuk.”

Irak silahlı kuvvetlerinin başkomutanı olarak Başbakan Abdül Mehdi’ye seslenen Kabi, İD’le mücadelede istihbarat birimlerinin daha etkin rol üstlenmesini, örgütün Bağdat çevresindeki kent ve kasabalarda yaptığı planların önceden ortaya çıkarılıp engellenmesini, başkentte ve diğer vilayetlerde sıklıkla güvenlik zafiyetinin yaşandığı yerlerde tedbirlerin artırılmasını, İD militanlarının kaçmak veya silah taşımak için kullandıkları Suudi Arabistan, Ürdün ve Suriye sınırlarının hava kuvvetleriyle işbirliği halinde takviye edilmesini istedi.

İD’in Irak’ta yeniden canlandığı uyarıları sadece Iraklı yetkililerden gelmiyor. ABD’nin Suriye özel temsilcisi ve İD karşıtı koalisyondaki temsilcisi olarak görev yapan Büyükelçi James Jeffrey, 4 Haziran’da Washington’daki Orta Doğu Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada “Daha bitmedi. (…) Irak ve Suriye’de on binlerce uyuyan hücre var” ifadesini kullandı.

Jeffrey şöyle devam etti: “İD’in kalıcı mağlubiyeti için herhangi bir takvim yok. (…) Bu, devam eden bir süreçtir ve hücrelerin tekrar ortaya çıkma riski her zaman var.” Terörle mücadelenin uzun vadeli olduğunu vurgulayan Jeffrey, Almanya’dan örnek göstererek “Görece küçük bir terör hareketi olan Baader–Meinhof’ın bitişi 40 yılda ilan edilebildi” dedi.

Geçen ay yayınladığı videoyla takipçilerine seslenen İD lideri Ebu Bekir El Bağdadi, yeni strateji olarak gerilla savaşına geçiş çağrısı yaptı. İD’in son faaliyetleri, uyuyan hücrelerin yeniden örgütlenerek hassas bölgelerde yayılmakta olduklarına işaret ediyor. Bunun nedeni ise Bağdat, Kürdistan bölgesi ve Sünni bölgeler arasında süren anlaşmazlıklar. Bu anlaşmazlıklar sayesinde İD güvenlik zaafiyetlerinden yararlanıyor ve ülke çapında düzenli eylemler yapabilmek üzere Hamrin Dağları ile Yukarı Mezopotamya çöllerinde yeni, hareketli üsler kurma imkanı buluyor.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recommended Articles

Suriyeli Kürtler yeni bir tehlikeyle karşı karşıya: Petrol kirliliği
Dan Wilkofsky | Petrol ve gaz | Haz 30, 2020
Pentagon: Kürt kontrolündeki Arapların hoşnutsuzluğu Şam ve Moskova’ya yarıyor
Jared Szuba | Suriye çatışması | May 15, 2020
Türkiye ile Suriye’deki Kürt yönetimi arasında su kavgası
Amberin Zaman | | Mar 5, 2020
Washington SDG’ye ayrılan bütçeyi kısıyor
Jack Detsch | Donald Trump | Şub 20, 2020
SDG İD’li tutukluları niçin serbest bırakıyor?
Khaled al-Khateb | Suriye çatışması | Şub 11, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Irak'ın Nabzı

al-monitor
Irak Kürdistanı Suriyeli Kürtlere gönderilen insani yardımları engelliyor mu?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Nis 22, 2020
al-monitor
Gorani lehçesini yaşatmak isteyen öğretmen Kuran’ı Kürtçeye çevirdi
Dana Taib Menmy | Tehlike altındaki diller | Oca 31, 2020
al-monitor
Türkiye Irak’ta PKK bağlantılı Ezidi milisleri vurdu
Saad Salloum | Ezidiler | Oca 24, 2020
al-monitor
Mühendis’in ardından Haşdi Şabi’yi neler bekliyor?
Mustafa Saadoun | | Oca 21, 2020