Cezaevindeki Demirtaş cumhurbaşkanı adayı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş olacak. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor HDP’nin parlamentodaki grup toplantısında Selahattin Demirtaş’ın posterini taşıyan bir destekçi, Ankara, 8 Kasım 2016 Photo by REUTERS/Umit Bektas.
Amberin Zaman

Amberin Zaman

@amberinzaman

İşlenmiş konular

dbp, turkey politics, recep tayyip erdogan, presidential election, turkey elections, peoples' democratic party, hdp, selahattin demirtas

Nis 25, 2018

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerde Selahattin Demirtaş’ı aday göstermek için kolları sıvadı. Türkiye’nin en büyük Kürt bloğunu oluşturan HDP’nin bugün yapılan kongresinde alınan kararın ilerleyen günlerde kamuoyuna da duyurulması planlanıyor.

Terör suçlamalarıyla cezaevinde bulunan Demirtaş’ın adaylığının önünde yasal bir engel yok.

Türkiye’deki toplam seçmen sayısının yaklaşık yüzde 18’ini oluşturan Kürtlerin yarışın kaderini değiştirebileceği yorumları yapılıyor. Demirtaş da duruşmasında yaptığı konuşmada aynı mesaj vererek “Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz, anahtar biziz.” demişti.

Araştırmalar, Kürt seçmenin yüzde 8 ilâ 10’unun HDP’nin çekirdek tabanını oluşturduğu, yüzde 6 ilâ 7’lik bir bölümünün ise iktidar partisine oy veren dindar muhafazakârlar olduğunu gösteriyor. Geri kalan seçmenlerin bir kısmı radikal İslamcı Hüda-Par’ı ya da diğer sol grupları destekliyor. Ancak Afrin’deki Suriyeli Kürt örgütlere karşı başlatılan askeri harekâtın ve AKP ile MHP arasındaki seçim ittifakının dindar Kürt seçmeni AKP’den uzaklaştırabileceği düşünülüyor.

Demirtaş’ın seçimlerin ikinci turuna kalması ya da kalsa bile sandıktan zaferle çıkması mümkün görünmüyor. Ama yine de adaylığı yeni bir momentum yaratarak Erdoğan’ın parlamento seçimlerinde HDP’yi sandığa gömme çağrılarını boşa çıkarabilir.

Erdoğan HDP’nin yüzde 10’luk seçim barajını geçemeyeceğini düşünüyor. Zira HDP baraj altı kalırsa oylar Güneydoğu’da en çok oyu alan ikinci parti Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) gidecek.

HDP ve yerel teşkilatlardan sorumlu kardeş partisi DBP, temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında gerçekleşen tutuklamalar ve türlü yasaklarla felce uğratılmış durumda. 80’i aşkın DBP’li belediye başkanı görevinden azledilerek tutuklandı, HDP’den de sekiz milletvekili ve binlerce partili cezaevinde. En parlak liderleri demir parmaklıklar ardında olan partinin tabanında da dağınıklık söz konusu.

Demirtaş’ı aday gösterme kararı, siyasinin parlayan yıldızına binaen alındı. Demirtaş tutkulu ve tutarlı savunmasında “Beni siyasi yasaklı yapabilirler ama benim ölüm bazılarının dirisinden daha fazla siyaset yapar” sözleriyle izleyicileri mahkeme duruşmasında bile heyecanlandırmayı başaran bir isim.

Dahası, bu sözleri abartı da değil. Demirtaş, değişime kapalı ve umutsuz bir coğrafyanın en etkin liderlerinden biri olmayı başarmış bir isim. 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yürüttüğü neşe, umut ve mizah dolu kampanya ile ulusal çapta önem kazanan eski HDP liderinin barış ve herkesi kucaklayan mesajları yalnızca Kürtlerde değil milyonlarca Türk seçmende de karşılık bulmuştu. HDP, 2014 seçimlerinde oyların 9.7’sini kazanarak herkesi şaşırtmış, 2015 seçimlerinde ise Kürt siyasi hareketinin içinden çıkarak yüzde 10 barajını aşan ilk siyasi parti olmuştu. Erdoğan’ın bu seçimlerde AKP’nin parlamenter çoğunluğu kaybetmesinden Demirtaş’ı sorumlu tuttuğu ve halen affetmediği söyleniyor.

Selahattin Demirtaş şu ana kadar cezası henüz kesinleşmeyen tek tutuklu HDP milletvekili. Ancak bu durum, 30 Nisan’daki duruşmada değişebilir.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Türkiye'nin Nabzı

al-monitor
Derin internette kadın satışı: İD Türkiye’de hâlâ aktif
Fehim Taştekin | Kadın hakları | Mar 5, 2021
al-monitor
Firari ‘kara kutu’ sırlarıyla gitti
Fehim Taştekin | | Mar 2, 2021
al-monitor
Ekonomide Pirus büyümesi
Mustafa Sönmez | Türkiye ekonomisi | Mar 1, 2021
al-monitor
Musul’da Türkiye-İran rekabeti kızışıyor
Fehim Taştekin | | Şub 26, 2021