Türkiye'nin Nabzı

Cezaevindeki Demirtaş cumhurbaşkanı adayı

By
p
Article Summary
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş olacak. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 24 Haziran’da yapılacak erken seçimlerde Selahattin Demirtaş’ı aday göstermek için kolları sıvadı. Türkiye’nin en büyük Kürt bloğunu oluşturan HDP’nin bugün yapılan kongresinde alınan kararın ilerleyen günlerde kamuoyuna da duyurulması planlanıyor.

Terör suçlamalarıyla cezaevinde bulunan Demirtaş’ın adaylığının önünde yasal bir engel yok.

Türkiye’deki toplam seçmen sayısının yaklaşık yüzde 18’ini oluşturan Kürtlerin yarışın kaderini değiştirebileceği yorumları yapılıyor. Demirtaş da duruşmasında yaptığı konuşmada aynı mesaj vererek “Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan biziz. Kilit biziz, anahtar biziz.” demişti.

Araştırmalar, Kürt seçmenin yüzde 8 ilâ 10’unun HDP’nin çekirdek tabanını oluşturduğu, yüzde 6 ilâ 7’lik bir bölümünün ise iktidar partisine oy veren dindar muhafazakârlar olduğunu gösteriyor. Geri kalan seçmenlerin bir kısmı radikal İslamcı Hüda-Par’ı ya da diğer sol grupları destekliyor. Ancak Afrin’deki Suriyeli Kürt örgütlere karşı başlatılan askeri harekâtın ve AKP ile MHP arasındaki seçim ittifakının dindar Kürt seçmeni AKP’den uzaklaştırabileceği düşünülüyor.

Demirtaş’ın seçimlerin ikinci turuna kalması ya da kalsa bile sandıktan zaferle çıkması mümkün görünmüyor. Ama yine de adaylığı yeni bir momentum yaratarak Erdoğan’ın parlamento seçimlerinde HDP’yi sandığa gömme çağrılarını boşa çıkarabilir.

Erdoğan HDP’nin yüzde 10’luk seçim barajını geçemeyeceğini düşünüyor. Zira HDP baraj altı kalırsa oylar Güneydoğu’da en çok oyu alan ikinci parti Adalet ve Kalkınma Partisi’ne (AKP) gidecek.

HDP ve yerel teşkilatlardan sorumlu kardeş partisi DBP, temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında gerçekleşen tutuklamalar ve türlü yasaklarla felce uğratılmış durumda. 80’i aşkın DBP’li belediye başkanı görevinden azledilerek tutuklandı, HDP’den de sekiz milletvekili ve binlerce partili cezaevinde. En parlak liderleri demir parmaklıklar ardında olan partinin tabanında da dağınıklık söz konusu.

Demirtaş’ı aday gösterme kararı, siyasinin parlayan yıldızına binaen alındı. Demirtaş tutkulu ve tutarlı savunmasında “Beni siyasi yasaklı yapabilirler ama benim ölüm bazılarının dirisinden daha fazla siyaset yapar” sözleriyle izleyicileri mahkeme duruşmasında bile heyecanlandırmayı başaran bir isim.

Dahası, bu sözleri abartı da değil. Demirtaş, değişime kapalı ve umutsuz bir coğrafyanın en etkin liderlerinden biri olmayı başarmış bir isim. 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında yürüttüğü neşe, umut ve mizah dolu kampanya ile ulusal çapta önem kazanan eski HDP liderinin barış ve herkesi kucaklayan mesajları yalnızca Kürtlerde değil milyonlarca Türk seçmende de karşılık bulmuştu. HDP, 2014 seçimlerinde oyların 9.7’sini kazanarak herkesi şaşırtmış, 2015 seçimlerinde ise Kürt siyasi hareketinin içinden çıkarak yüzde 10 barajını aşan ilk siyasi parti olmuştu. Erdoğan’ın bu seçimlerde AKP’nin parlamenter çoğunluğu kaybetmesinden Demirtaş’ı sorumlu tuttuğu ve halen affetmediği söyleniyor.

Selahattin Demirtaş şu ana kadar cezası henüz kesinleşmeyen tek tutuklu HDP milletvekili. Ancak bu durum, 30 Nisan’daki duruşmada değişebilir.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun

  • Güncellenmiş ve ödüllü Lobicilik Yazı Dizisi
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Özel etkinlikler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Haftalık lobicilik bülteni
Bu bölümlerde bulundu: dbp, turkey politics, recep tayyip erdogan, presidential election, turkey elections, peoples' democratic party, hdp, selahattin demirtas

Amberin Zaman, Washington Post, Los Angeles Times, Daily Telegraph ve Amerika’nın Sesi gibi medya kuruluşları için Türkiye’de muhabirlik yapmış olan, İstanbul’da yerleşik bir gazeteci yazardır. Türk televizyon programlarına sık sık yorumcu olarak katılan Zaman, 1999’dan bu yana The Economist dergisinin Türkiye muhabiri olarak görev yapmaktadır. ABD düşünce kuruluşu German Marshall Fund’ın “On Turkey” yayınlarına düzenli olarak katkı yapan Zaman, önde gelen Türk gazetelerinde de köşe yazarlığı yapmıştır. Uzmanlık alanları, Türk dış politikası, Kürtler ve Türkiye-Ermenistan ilişkileridir. 

x

The website uses cookies and similar technologies to track browsing behavior for adapting the website to the user, for delivering our services, for market research, and for advertising. Detailed information, including the right to withdraw consent, can be found in our Privacy Policy. To view our Privacy Policy in full, click here. By using our site, you agree to these terms.

Accept