Batılı eğitmenler Peşmerge’yi Musul taarruzuna hazırlıyor

İslam Devleti’ne karşı kurulan uluslararası koalisyon, Musul’u kurtarmak için düşünülen kara harekâtı için Peşmerge savaşçılarına hafalardır askeri eğitim veriyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor Şehir savaşı eğitimi alırken bir binanın çatısına çıkan Kürt Peşmerge savaşçıları, 20 Şubat 2015 Photo by Osie Greenway.

İşlenmiş konular

peshmerga, mosul, military aid, kurds, islamic state, iraq, isis, coalition

Şub 27, 2015

Kuzey Kürdistan’daki bir yamaçta Peşmerge askerleri silahlarına mermi dolduruyor. Askerler, koalisyon güçlerinden Hollandalı bir komutanın gözetiminde şehir savaşı, cephede tıbbi müdahale ve canlı atış gibi konularda talim yapıyor.

ABD ve müttefikleri tarafından düzenlenen bombardımanlar, Irak ve Kürt güçlerine bazı bölgeleri İslam Devleti’nden (İD) geri almaya yardımcı oldu. Ancak Musul, Selahaddin, Anbar ve Diyala gibi bölgelerde kontrolü sağlamak için karadan destek gerekiyor. Koalisyonun askeri danışmanları, harekâtı güçlendirmek amacıyla Peşmerge’ye titiz bir eğitim veriyor. Hollanda, Almanya, İngiltere ve İtalya’dan gelen askerler özel bir Peşmerge müfrezesini dört haftadır eğitiyor.

Peşmerge birliklerini İD işgalindeki kaotik kentlere gönderebilmek için hassasiyet ve stratejinin yanı sıra savaşçıların şehir ortamına uygun becerilere sahip olması gerekiyor. Dar sokaklar, binalarda gizlenen keskin nişancılar, direklerden sarkan elektrik telleri gibi engeller şehir ortamında savaşı zorlaştırıyor. Kırk Peşmerge mensubu, bu tip şehir ortamlarında daha etkin olabilmek için yoğun bir eğitimden geçti.

Washington Yakın Doğu Politikaları Enstitüsü’nden araştırmacı Michael Knights, Al-Monitor’a yaptığı değerlendirmede şehir savaşının Peşmerge için oldukça yeni bir mevhum olduğunu vurguluyor: “Onlar genellikle dağ savaşçısıdır, araç araması için kurulan kontrol noktalarında görev yaparlar. Ancak şimdi önlerinde topçu birlikleri, motorize piyade ve hava gücünün bir arada olduğu büyük bir harekât var.”

Koalisyon güçlerinin Hollandaca tercümanı, güvenlik kaygısıyla kimliğinin gizli kalmasını rica ederek Al-Monitor’a şöyle konuşuyor: “Hollanda’da temel eğitimde öğrendiklerimizi Peşmerge’ye aktarabilirsek muazzam bir avantaj sağlanır. Onların burada öğrendikleri ufak detaylar ve püf noktaları cephede büyük fark yaratacak. Özellikle nasıl hareket etmeleri, nasıl ateş etmeleri gerektiği konusunda, aslında her konuda…”

İD, haziran 2014’te Irak’ın ikinci büyük kenti olan Musul’u ele geçirdi. En az 30 bin Iraklı asker görev yerlerini bırakıp yaya olarak Erbil’e kaçtı. Uluslararası Göç Örgütü’ne göre o günden bu yana 500 bin insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. Pentagon yetkililerinden yapılan açıklamaya göre Musul’u kurtarmak için önümüzdeki aylarda bir harekât planlanıyor. Ancak o güne dek Kürtlerin beklemesi ve hazırlıklara devam etmesi gerekiyor.

Knights, Musul’un ekonomik bakımdan İD’in elindeki en önemli kentlerden biri olduğunu vurguluyor: “Suriye’deki Rakka İD için faydalı bir üs ama Musul örgütün övünebileceği en büyük başarısı. Dolayısıyla Musul’un geri alınması, en azından Irak’taki mücadele bağlamında düşmanın başkentini ele geçirmek gibi olur. Musul alınabilirse diğer kentlerin alınması da kolaylaşabilir. Iraklıların deyimiyle yılanın başı ezilmiş olur.”

Soyadını vermek istemeyen Bahtiyar Hollandalı askerlerin eğittiği Peşmerge erlerinden biri. Daha önce Hollanda’da yaşamış, İD’le savaşmak için yarı özerk Irak Kürdistanı’ndaki memleketine geri dönmüş. Bugüne kadar Celavla, Sadiye, Nakşibendi ve Kobaşi’nin kurtarılmasında yer almış.

Başka bazı katılımcılar gibi belli bir cephe tecrübesi olan Bahtiyar, eğitime başladıklarından bu yana becerilerini arttırdıklarını anlatıyor: “Bilmediğimiz şeyleri öğrendik ve bunları artık kesinlikle kullanacağız. Saldırı nasıl yapılır, el yapımı patlayıcılar nasıl etkisiz hâle getirilir, düşman çok güçlüyse geri çekilme nasıl yapılır… Cepheye hazırlıksız gitmeyeceğiz.”

Soyadının kullanılmasını istemeyen Hollandalı eğitmen Dustin, Peşmerge’nin İD kontrolündeki kentlere taarruz ederken taktik ve atış manevraları yapabilmesinin önemini vurguluyor. Hollandalı, Alman ve İngiliz askerler tepeliklerle çevrili bir vadide Peşmerge’ye üç koldan taarruz etmeyi öğretiyor. Bir diğer eğitmen olan Joey, tatbikatı bir tepeden dürbünle izliyor. Etrafta görülen delik deşik benzin bidonları, hassas atış talimlerinin kalıntısı.

Dustin “Bunlar temel askeri beceriler. Örneğin ateş altındayken nasıl yer değiştirilir? Bu gördüğünüz, düşmanı etkisiz hâle getirme talimi. Azami korunma için vadinin üç tarafından saldırıya geçiyorlar.” diye anlatıyor.

Yaralıların cepheden nasıl taşınacağı da eğitimin bir başka konusu. Acil durumlarda yaralı askerlere müdahale simülasyonu yapılıyor. Dustin, bir grup askeri işaret ederek yapılanları izah ediyor: “Şimdi biri yaralandı. Bu, senaryonun parçası, gerçek değil. Tıbbi müdahale eğitimi de verdiğimiz için cephede yaralananlar olunca onlarla ilgilenmek gerekiyor. Gördüğünüz gibi şimdi bir kişi, yaralı Peşmerge ile ilgileniyor, yaralıyı yaşatmak için temel bazı tıbbi uygulamalar yapıyor.”

Katılımcılar çok farklı yaşlarda. 18’inde olanlar da var 50’lilerin sonunda da. Çoğunun tecrübesi çatışma alanları dışında bina güvenliğini sağlamaktan ibaret. Yaşı büyük olanlar, Irak ordusuyla 1970’ler ve 1980’lerdeki çatışmalardan biraz cephe tecrübesine sahip. Ancak onlar da genelde tazeleme eğitimine ihtiyaç duyuyor.

Hollandalı koalisyon askerlerinin komutanı, katılımcıların eğitimin fiziki yönüne pek meraklı olmadığını ancak deneyimli subayların bilgisinden yararlanma, emirlerini uygulama konusunda oldukça hevesli olduğunu anlatıyor. Adının gizli kalması kaydıyla konuşan komutan şöyle devam ediyor: “Hollandalıların buradaki katma değeri askeri eğitim tecrübesi. Genel olarak şunu söyleyebiliriz ki buranın insanı cesur ve becerikli. Ancak onlara şu an verdiğimiz eğitimler burada hiç bilinmeyen bir olay. Dolayısıyla Hollandalı askerlerin aktardığı tecrübe Peşmerge’ye kesinlikle bir artı değer katıyor.”

Koalisyon güçleri, 25 Ocak’ta dört haftalık piyade kursunu ve Almanya’nın sağladığı tüfek ve antitank silahlarının kullanımını öğreten üç haftalık kursu tamamlayanlar için mezuniyet töreni düzenledi. Koalisyon güçlerinden bir komutan, Peşmerge Salonu’nda kıta hâlinde duran katılımcılara ve ailelerine teşekkür etti.

Kurs boyunca gösterdikleri azimden dolayı katılımcıları öven komutan şöyle devam etti: “Ancak bugün burada bizimle olmayanları da unutmayalım. Şehir ortamında savaş talimi yapabilmemiz için bize evlerini açan aileleri, eğitim yapabilmemiz için bize arazilerini veren çobanları ve çiftçileri… Şu an karşımızda duran siz genç Peşmerge mensuplarına bir kez daha saygılarımızı sunmak isterim. Mücadele etme, hürriyeti savunma görevi size verildi. Bu mücadelede sizlere destek vermekten onur duyuyoruz. Sizleri saygıyla selamlıyorum.”

Bu habere, Irak’tan bildiren Osie Greenway katkıda bulundu. Fotoğraflar, Osie Greenway’e ait.

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

More from  Kaylyn Hlavaty

Recommended Articles

Türkiyeli Kürtler Biden yönetiminden ne bekliyor?
Sibel Hürtaş | Koronavirüs | Ara 2, 2020
Erdoğan’ın Avrupalı fedaileri: Bozkurt ve Hilal
Fehim Taştekin | | Kas 13, 2020
Suriye’deki Kürt meselesi: Rusya’nın çift kulvarlı yaklaşımı
Anton Mardasov | Kürtler ve Kürdistan | Eki 9, 2020
Irak’la komşulukta kötüye doğru bir milat
Fehim Taştekin | türk-kürt çatışması | Ağu 16, 2020
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020

Recent Podcasts

Featured Video

More from  Irak'ın Nabzı

al-monitor
Iraklı gençler dinden uzaklaşıyor mu?
Judit Neurink | | Eyl 21, 2020
al-monitor
Irak su meselesinde Türkiye’ye karşı hangi kozları kullanabilir?
Omar al-Jaffal | Su sorunları | Ağu 12, 2020
al-monitor
Suriye: SDG bölgesindeki suikastlar ne anlama geliyor?
Shelly Kittleson | İslam Devleti | Ağu 10, 2020
al-monitor
Irak Kürdistanı Suriyeli Kürtlere gönderilen insani yardımları engelliyor mu?
Amberin Zaman | Koronavirüs | Nis 22, 2020