Eski İslami Cihat lideri Gazze’de yeni silahlı örgüt kurdu

Eski bir İslami Cihat liderinin Gazze Şeridi’nde yeni kurduğu “direniş grubu” mezhepçilikle suçlanıyor. İngilizceden Türkçeye çevrilmiştir.

al-monitor .

İşlenmiş konular

shiite-sunni conflict, shiism, palestine, islamic jihad, iran, hezbollah, gaza strip

Haz 10, 2014

GAZZE ŞEHRİ, Gazze Şeridi — Filistin direniş hareketinin üyelerinden Nizar İsa’nin cenazesine katılanlar, Gazze’nin tanınmış isimlerden Hişam Salim’in Filistin’de yeni bir direniş hareketi kurulduğunu ve İsa’nın bu hareketin ilk şehidi olduğunu açıklamasıyla şaşkına döndü. İsa, Gazze’nin kuzeyindeki bir direniş eğitim kampında, 25 Mayıs’ta meydana gelen patlamada ölmüştü.  

Yeni hareketin ismi, “Filistin’in zaferi için El Sabirin (Sebatkârlar)” ya da Arapça kısaltmasıyla “Hosn”. Bayrağı ise hem şekli hem rengi bakımından fazlasıyla Lübnan Hizbullah’ının bayrağına benziyor. İşte bu nedenle Salim’in muhalifleri onu bir Şii akımını yaymakla suçladı. Bu durum, Gazze’de mezhepçi bir çatışmanın tetikleneceği ve Gazze’nin ikinci bir Irak’a döneceğine dair Filistinliler arasında kayda değer endişelere yol açtı.

Salim’in Kerbela Savaşı ve İmam Hüseyin’in öldürülmesi gibi Şiiler için önemli tarihi olaylardan bahsettiği YouTube videolarının yayılması üzerine gözlemciler de bu endişeleri ciddiye almaya başladı.

Salim ile hareketine yönelik itham ve şüpheler, bu kişinin örgütsel geçmişinden kaynaklanıyor. İslami Cihat’a yakın bir kaynağa göre “İslami Cihat’ın kuzeydeki liderlerinden biri” olarak bilinen Salim, mezhepçi kavgayı körüklediği için “dört yıl önce kovuldu”.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynak, Salim’in Şii fikirlerini yaymaya dönük bir düşünce yapısında olduğunu söyleyerek şöyle devam etti: “Sünni Filistin toplumunda bu, bizim itibarımızı zedeler. Zira bu toplum, Gazze’de mezhepsel bir savaş çıkar korkusuyla, mezhepsel çoğulculuğu reddediyor.”

İslami Cihat, Hizbullah ve İran’la olan siyasi yakınlığına karşın Gazze Şeridi’nde mezhepçi bir Şii düşüncenin yayılmasını kaldıramaz ve Filistin halkının Sünni inancı doğrultusunda hareketin Sünni yapısını korumak istiyor.

Kendisini Hosn hareketinin önde gelen liderlerinden biri olarak tanımlayan Salim, Al-Monitor’a yaptığı açıklamada İslami Cihat’ın eski bir lideri olduğunu ve “görüş ayrılıkları” nedeniyle görevden alındığını doğruladı. Ancak görüş ayrılıklarına ilişkin ayrıntılara girmedi.

Hareketin İslami Cihat’ın bölündüğüne işaret etmediğini söyleyen Salim, İslami Cihat kurucusu Fethi El Şakaki’yi bir baba ve ilham kaynağı olarak gördüklerini belirtti: “Şakaki’nin fikirlerinin hiç değiştirmeden yansıtıp koruyacağız.”

Salim, hareketin bir Şii akımı olduğu iddiasını da reddetti: “Bu doğru değil. Biz her zaman İslami birliğe inandık.  İnsanları Sünniler ve Şiiler olarak ayırmak için hiçbir neden göremiyorum.”

Salim hareketin bayrağının Hizbullah’ın bayrağına benzemesi konusunda ise şöyle dedi: “Bu kasıtsız bir tesadüf oldu. Tüm Filistinli grupların bayraklarındaki simgeler ve anlamlar birbirine benzer.”

Salim, hareketin Gazze’de Şii fikirlerini yaydığı iddiasını ısrarla reddederken Filistin halkı arasında hâkim olan Şiilerin Sünniler için varoluşsal tehdit olduğu inancını da sert şekilde eleştirdi: “Şiilerin Sünnileri sevmediğini düşünmüyorum. Bundan kuşkuluyum. Şiiler Sünnilere önemli yardımlar sağlıyor. İran’ın Filistinli gruplara verdiği tarihsel destek de bunun bir örneğidir.”  

Salim, Şiiliği teşvik etmekle suçlanmasına neden olan videoları da şu şekilde savundu: “Ben Kerbela ve İmam Hüseyin olaylarından bahsediyordum. Bunlar sadece Şiilerle ilgili değildir. Bu olayları sadece Şiilikle ilişkilendirmek cahilliktir.”

Hosn hareketinin nereden destek aldığı sorusuna karşılık ise Salim, hareketin şimdilik esaslı bir mali kaynaktan yoksun olduğunu söyledi. Ancak, başında bulunduğu El Bakiyat El Salihat hayır kurumunun en çok İran’dan destek aldığını belirtti. Hamas, Şiiliği yaydığı gerekçesiyle derneği nisan 2011’de kapatmıştı.

Mart 2013’te Hamas tarafından tutuklanan Salim için El Şark El Avsat şöyle yazmıştı: “Hükümetin güvenlik birimleri, İran ve Hizbullah Şiileriyle iyi ilişkileriyle tanınan Salim’i tutukladı.”

Hamas hükümeti tarafından iki kez tutuklandığını doğrulayan, ama bunu hükümetin “yanlış anlamalarına” bağlayan Salim, 2006 öncesi de Filistin Yönetimi’nin cezaevlerinde dört buçuk yıl kaldığına dikkat çekti.

Hamas’ın Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki yetkililerinden Atıf Advan ise Hosn’un kuruluşunu şöyle değerlendirdi: “Bu haber, Hamas hükümeti ve Hamas hareketinin muhtelif siyasi ve güvenlik kademeleri için sürpriz oldu. Ancak konuyu fazla büyütmeyeceğiz ve doğal bağlamı içinde tutacağız. Zira işgal güçleriyle çatışırken böyle olayların ortaya çıkması şaşırtıcı değil.”

Advan yeni grubun “sahneyi dolduran dev örgütlerin arasında varlığını sürdüremeyeceğini” ancak Hamas’ın “işgale direnen hiçbir birey ya da grubu engellemeyeceğini” vurguladı. Hosn ile iş birliği konusunun ise ancak hareketin hedeflerinin, bağlantılarının ve mali kaynaklarının netleşmesinin ardından konuşulabileceğini belirtti.

Diğer bir Hamas yetkilisi Yahya Musa ise Gazze’de Şiiliği yayan herhangi bir hareketin olmadığını söylerken böylesi bir düşüncenin “Filistin halkının birliğini bozacağını, Filistin mücadele alanını parçalayacağını” vurguladı.

Al-Monitor’a konuşan Musa şöyle devam etti: “Birinin çıkıp Filistin halkının dini ve inancı dışında düşünceler benimsemesi normal değil. Zaten Gazze’de Şiiliğe ilişkin tarihsel bir referans da yok. Bu ideolojiyi yayan herhangi bir şey, halkımız için tehdit teşkil eder ve işgal güçlerinin işine gelir.”

Salim, Hosn hareketinin şura konseyi ve silahlı kanadı da olduğunu söyledi, ancak üye sayısını açıklamayı reddetti: “Bunu şimdi söylememeyi tercih ediyorum, ama yakında herkes büyüklüğümüzü, teçhizatımızı ve kapasitemizi görecek.”

Harekete tanınmış Filistinli liderlerinin öncülük ettiğini söyleyen Salim, ancak bu aşamada onların da isimlerini açıklamayacağını belirtti.

Al-Monitor’a bilgi veren kaynak ise İslami Cihat’tan “mezhepsel önyargıları kışkırttıkları” için  kovulan onlarca kişinin Salim’i desteklediğini doğruladı. Kaynağa göre en önemli Hosn mensuplarından biri de İslami Cihat’tan beş yıl önce atılan Şeyh Abdullah El Şami.  

Siyasi yorumcu Hasam Abdo’ya göre Gazze’deki mevcut iklim yeni bir direniş hareketinin ilanı için uygun değil. Ona göre yeni hareketler “büyük hareketlerin kıyısında kalan aceleci ve aşırılıkçı yorumları temsil eder ve yeni bir şey sunamaz.”

Al-Monitor’a konuşan Abdo, büyük hareketlerin ortada gerçek bir direnişin olmadığı zamanlarda doğduğuna dikkat çekti ve şöyle devam etti: “Şu an bu tür hareketlerin yeni bir şey getireceğine inanmıyorum. Çünkü hâlihazırda zaten pek çok Filistinli örgüt var.”

Salim ise hareketin “işgale direnmek için” kurulduğunu, “diğer örgütlerin ikamesi değil, onların tamamlayıcısı” olduğunu söyledi.

Salim’e göre hareketin ileride siyasi bir rol üstlenmesi de mümkün: “Filistinlilerin iç durumu bakımından da halkımıza muhtelif yollardan ve alanlarda hizmet etmeye hazırız. İsrail bakımından ise aramızdaki ilişki direnişten ibarettir.”

Makaleyi okumaya devam etmek için Al-Monitor’a abone olun
  • Arşivlenmiş makaleler
  • Geçtiğimiz Haftaya Bakış e-postanıza gelsin
  • Özel etkinlikler
  • Sadece davet brifingi

Recent Podcasts

Featured Video