הרשימה המשותפת מתאחדת וסותמת את הגולל על שותפות יהודית-ערבית

חד"ש ותע"ל היו קרובות מאוד לשבור את תקרת הזכוכית וליצור שותפות פוליטית יהודית-ערבית עם מרצ, אבל ויתרו על זה לטובת אחדות מדומה עם בל"ד. ומה עם "ההחלטה האמיצה" שעליה דיבר ח"כ איימן עודה בפאתוס גדול?

al-monitor .

יונ 14, 2019

בכירים במפלגות הערביות אומרים לאל-מוניטור כי הרשימה הערבית המשותפת תתאחד מחדש ותתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ה-22. ההערכה היא שבתוך כשבועיים ניתן יהיה ליישב את המחלוקות אשר פילגו את הרשימה המשותפת בינואר השנה.

מהלך האיחוד היה צפוי. זו הסיבה שכל חברי הכנסת הערבים מחד"ש-תע"ל, בל"ד ורע"ם הצביעו בעד פיזור הכנסת ה-21 לאחר שבנימין נתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה. בקרב מפלגות השמאל-מרכז, בעיקר כחול לבן, דווקא קיוו שלפחות חד"ש ותע"ל, השואפות לקיים שיתוף פעולה פוליטי יהודי-ערבי, יצביעו נגד כוונת נתניהו לפזר את הכנסת. אמנם, גם אם כל ארבע המפלגות הערביות היו מצביעות אחרת, כנראה שלא היה מושג רוב שימנע את פיזור הכנסת – מה שהיה מאלץ את נתניהו להחזיר את המנדט להרכבת ממשלה לנשיא ריבלין, שבוודאי היה מטיל את המלאכה על ח"כ בני גנץ; אבל אז, לפחות למראית עין, היה נראה שהן מיישרות קו עם אחדות פוליטית יהודית-ערבית נגד שלטון הימין.

זה כידוע לא קרה. תוצאות הבחירות שנערכו ב-9 באפריל לימדו את המפלגות הערביות כי הריצה הנפרדת בשתי רשימות החלישה אותן. פיזור הכנסת ה-21 ויציאה לבחירות חדשות העניקו להן הזדמנות פז לתקן את הטעות.

אבל אליה וקוץ בה. לאיחוד ארבע המפלגות הערביות יש מחיר – ויתור על ריצה משותפת של רשימה יהודית-ערבית. אמנם חד"ש-תע"ל בראשותם של חברי הכנסת איימן עודה ואחמד טיבי דיברו גבוהה גבוהה על שיתוף פעולה פוליטי יהודי-ערבי עם מה שמכונה "המחנה הליברלי", אבל ברגע האמת הם נבהלו והעדיפו להתחבר עם בל"ד.

בסוף חודש מאי נשא ח"כ עודה נאום בהפגנת האופוזיציה בתל אביב בהזמנתו של גנץ. לפני ההפגנה הוא צייץ בטוויטר: "המאבק נגד ניסיונותיו של נתניהו להחריב את המרחב הדמוקרטי הוא מאבק משותף לכלל הכוחות הדמוקרטיים. לא תתאפשר אלטרנטיבה לשלטון מושחת והרסני בלי שיתוף פעולה רחב של כלל האזרחים, יהודים וערבים". בראיון לאל-מוניטור לאחר ההפגנה, אמר ח"כ עודה כי הפור נפל וכי "מעכשיו צריכה להיות שותפות אמיצה של מנהיגים אמיתיים". כוונתו הייתה ברורה. הוא האמין שלאחר שהוזמן לשאת נאום בהפגנת האופוזיציה כשווה בין שווים, אין יותר חרמות ואפשר לבסס שיתוף פעולה פוליטי יהודי-ערבי, אשר באמצעותו ניתן יהיה לחזק את גוש השמאל ולהשיג יותר למען האזרחים הערבים.

אבל מילים לחוד ומעשים לחוד. ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ אומר לאל-מוניטור, כי מנהיגי חד"ש ותע"ל מבינים את חשיבות שיתוף הפעולה יהודי-ערבי אבל פוחדים. לטענתו הם מעדיפים ללכת עם בל"ד ולוותר על חבירה למר, למרות שדעותיהם קרובות יותר למרצ מאשר לבל"ד.

אכן, בל"ד מרחיקה את חד"ש ותע"ל משיתוף פעולה עם מפלגות המרכז והשמאל בשל היותה מפלגה קיצונית. חבריה חוללו לא אחת פרובוקציות שפגעו בתדמיתם של כל חברי הכנסת הערבים והעניקו לנתניהו כלי ניגוח בהם. לאחר נאומו של ח"כ עודה בהפגנת האופוזיציה, האשים נתניהו את יריביו כי העניקו במה ל"תומך הטרור איימן עודה". מי שיצא להגנתו היה ח"כ משה יעלון (כחול לבן), שהסביר מה ההבדל לשיטתו בין חד"ש לבל"ד: "תומך טרור צריך להגיד על עזמי בשארה, באסל גטאס, חנין זועבי. בל"ד הייתה צריכה לצאת מחוץ לחוק מבחינתי".

"דיברתי עם איימן עודה על הליכה משותפת ברשימה משותפת יהודית-ערבית", אומר ח"כ פריג'. "הוא אמר לי כן, בטח שצריך ללכת ביחד, כך צריך להיות, אבל התנה זאת רק אם ייכנסו לרשימה הזאת מפלגות נוספות". פריג' סבור שהכוונה לבל"ד.

אחרי ששוחח עם עודה, פנה פריג' לטיבי עם אותה הצעה להליכה משותפת. לדבריו, קיבל ממנו את אותה התשובה. "הם מפחדים, אבל מנהיגים לא צריכים לפחד", הוא אומר, "הם צריכים להתוות מדיניות וללכת עמה כמו שהלב שלהם אומר. בל"ד אינה קרובה אליהם, הם אינם מסכימים כמעט על שום דבר, אבל דבקים באיחוד הזה וחבל. הם יגלו שהציבור שלהם לא רוצה אחדות מזויפת".

ח"כ פריג' מתגאה שהצליח לגייס יותר מ-40 אלף קולות במגזר הערבי שהצילו את מרצ בבחירות באפריל. בזכות הקולות האלה הצליחה מרצ לעבור את אחוז החסימה, והוכיחה כי שיתוף פעולה פוליטי יהודי-ערבי הוא אפשרי. חודשיים לאחר הבחירות הללו ושלושה חודשים לפני הבחירות הבאות, ובמרצ מעוניינים בהמשך לשיתוף הפעולה הזה. השבוע [12 ביוני] הודיעו פריג' והח"כ לשעבר מוסי רז כי יתמודדו יחד על ראשות מרצ. מטרת הריצה המשותפת הזו היא בנייתו של שמאל ערבי-יהודי חזק ומשפיע. לדברי פריג', היוזמה לריצה משותפת בתוך מרצ באה לאחר שהוא וגם מנהיגת מרצ ח"כ תמר זנדברג נואשו מחיבור עם חד"ש ותע"ל.

המגעים לאיחוד הרשימה המשותפת הגיעו לשלבים מתקדמים, ובימים הבאים ידונו ראשי המפלגות חד"ש, תע"ל, רע"ם ובל"ד על שיבוץ רשימת המועמדים לכנסת. זה אגב מה שהביא לפיצולה ערב הבחירות האחרונות, לאחר שטיבי טען כי כוחו במגזר גדול הרבה יותר מכפי שחבריו לרשימה העריכו אותו.

כעת בידי המפלגות הערביות אינדיקציה עדכנית. בבחירות באפריל קיבלה רשימת חד"ש-תע"ל שישה מנדטים ואילו רשימת בל"ד-רע"ם ארבעה מנדטים. ניתן להניח שהמספרים הללו יאפשרו לארבע המפלגות להתגבר על חילוקי הדעות ולבנות רשימה מאוחדת. אבל הסכמה על שיבוץ המועמדים ברשימה לא תצליח לטשטש את הבעיות העיקריות של הרשימה הערבית המשותפת: הפערים האידאולוגיים המהותיים בין ארבע המפלגות לא ייעלמו; המפלגות הערביות ימשיכו כנראה לבדל את עצמן זו מזו, והטענה כי הן יפעלו למען שילוב האזרחים בחברה תהיה רק מס שפתיים.

חד"ש ותע"ל היו קרובות מאוד לשבור את תקרת הזכוכית וליצור שותפות פוליטית יהודית-ערבית. הן ויתרו על זה ומעדיפות, כך נראה, אחדות מדומה על פני בניית גשרים. ח"כ עודה, שטען כי הפור נפל וכי נפתח דף חדש, העדיף להישאר באזור הנוחות במקום לקבל החלטה אמיצה שעליה דיבר בפאתוס גדול.

Continue reading this article by registering at no cost and get unlimited access to:
  • מאמרים בארכיון
  • The Week in Review
  • אירועים מיוחדים
  • הזמנות רק בהזמנה

מאמרים מומלצים

מבחן 15 המנדטים של הרשימה המשותפת
דני זקן | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
כחול לבן פספסה את ההצלחה הגדולה של הרשימה המשותפת
עפיף אבו מוך | הבחירות בישראל | מרץ 5, 2020
הניצחון המר של הרשימה המשותפת
שלומי אלדר | | מרץ 3, 2020
האם ליברמן יצליח להמציא את עצמו מחדש?
קסניה סבטלובה | הבחירות בישראל | מרץ 4, 2020
ימות המשיח: נתניהו מתחנף למצביעים הערבים
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | פבר 28, 2020

Featured Video

יותר מ ישראל פולס

al-monitor
הבחירות השלישיות רק הגבירו את הכאוס הפוליטי
מזל מועלם | | מרץ 6, 2020
al-monitor
כשביבי נתניהו הפך לשמעון פרס
בן כספית | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
הנקמה המתוקה של הרשימה המשותפת בנתניהו
שלומי אלדר | הבחירות בישראל | מרץ 6, 2020
al-monitor
השמאל הציוני אינו צפוי להיעלם
יוסי ביילין | | מרץ 7, 2020